Otomotiv

Aracın Orjinal Km Tespiti Nasil Yapılır? Araç Km Düşürmenin Cezasi

Aracın Orijinal KM Kontrolleri Nasıl Anlaşılır ?

Aracın geçmiş kilometre bilgilerini muayene giriş tarihlerinden itibaren , Servisde Bakım Yaptırdıgı ve Servis kayıtlarından resmi olarak ilk incelemeler yapılabilir. Genel olarak yaşanan en büyük sıkıntılardan en önemli olanı 3 yaşını doldurmamış araçların muayene istasyonuna hiç gitmemiş olmalarıdır. Bu durumda Yine Aracin ilk yine servis kayıtlarının sorgulanması yoludur. Araçın Kendi Servisinde degilde özel serviste bakımı yapılmışsa detaylı olarak ekspertizde inceleme yapılmalıdır ve alanında başırılı uzman expertiz firmaları seçilmelidir. Aracın Km düşürülmesi, Km sıfırlanması anlamına gelmemektedir. Aracin Km 10bin km, 3bin km gibi ufak Km değişiklikleri yapılmasının bile imkanı var . Bu durumda eğer ki araç dijital donanımlı bir modelse şanzıman beyni, motor beyni, abs/esp vb. donanımlardan dolayı hata kaydını km ile kaydedebilir. Detaylı Araci inceleme sonrasında bu bilgilere ulaşmak mümkün olabilse de bu Malesef bilgilerinde sıfırlanması ne yazık ki olası ir durumdur. Fakat Aracin tek tek sorgu yapılmasında fayda vardır. Önemli: Aracın km’ si düşürülmesi ile beraber aracın motor, iç ve alt kısımlar komple detaylı olarak yıkanabilir Hatta İç aksamında tahriş olan ypıranan yerleride yenileye bilirler bu işde o kadar uzman bu işi yapan şahıslar var. Bu durumda Yeni yıkanan veya motor aksamı yıkanan aracın yağ yakmasını, motor alt kaçaklarını anlaşılması zordur ve düşürülmüş km’ lerin anlaşılması güç olacaktır. Motor kısmı yeni yıkanmıs araç alırken mutlaka çok dikkat edilmelidir.

Araçta Km Önemli Mi?

Araçların Bakımları Düzenli Yapılmışmı? Servis kayıtları var ise Aracda km pek bir önemi yok.Araç Alırken Özellikle 60 bin km 90 bin km (Muhtemel çogu arabalar 90 bin km agır bakıma giriyor) Bakımlarının servisde veya özel servisde yapıldıgına dair fatura isteyin. Eger düzenli olarak bakımları yag filtre degişimleri yapıldı ise herhangi bir  problem Oluşturmaz.Dizel motorlarının Özellikle bakımının tam zamanında yapılması gerekmektedir yoksa dizel motor km yükseldikce maddi sıkıntılar acabilir.

Km Düşürmenin Cezası Nedir?

Yargıtay 23. Ceza Mahkemesi, ikinci el arac satışında km düşürme işleminin  dolandırıcılık suçu olduğuna karar vererek, aracının km düşürerek satış yapam satıcılara hapis yolunu açtı.

İstanbul’da yaşayan A. İsimli şahıs 2006 model ve 125.000 km’deki aracının km göstergesini 100.000 km’nin altına indirdikten sonra ederinin üstünde bir fiyata R. İsimli şahısa sattı. R. isimli şahıs ise yaklaşık 3 ay sonra aracı M.isimli sahıs’a sattı. Bir süre sonra ise aracın arıza yapması üzerine özel servise giden M.,isimli sahıs burada aracın gerçek kilometresinin ortalama 125.000 km civarında olduğunu öğrendi. Bunun üzerine aracın km düşüren A. İsimli şahsa dava açdı. Açılan davayı kabul eden İstanbul Anadolu 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nce A.’nın aracın kilometresini düşürdüğü ispatlanınca A., dolandırıcılık suçundan mahkum edildi.

Yargıtay’ın almış olduğu bu kararla aracın km düşürmek TCK’nın 153. Maddesine göre dolandırıcılık suçu sayılacak. Suçtan mahkum edilenlere ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası verilebilecek. Daha öncesinde aracın km düşürerek satmak dolandırıcılık olarak değil, uyuşmazlık olarak değerlendiriliyordu. Aracının km ni düşüren kişi ise elde ettiği haksız kazancı tazminat olarak ödeyerek bu durumdan kurtulabiliyordu.

Araç kilometre bilginizi SMS yoluyla Ögrenme

Araç kilometre bilginizi SMS yoluyla çok hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Tüm operatörlerden 8,5 TL ücretle araç kilometre bilgisi sorgulatabilirsiniz. Plaka ya da şasi(Tavsiye edilir) numarasını 5664’e boşluk bırakmadan gönderdikten sonra araç kilometre  bilgisi mesaj olarak cebinize gelecektir

diger bir yol ise

Ptt Kilometre ve Muayene Sorgulama

Ptt Kilometre ve Muayene Sorgulama
Ptt Kilometre ve Muayene Sorgulama

İlk olarak PttAwm  internet sitesine girmeniz gerekmektedir. PttAwm  sitesine girdikten sonra Kilometre ve Muayene Sorgulama sekmesinende daha sonra Km Sorgulamak  İstediginiz Aracin Plaka Yada  Şasi Numarasını Girerek 24.07.2013 Tarihinden  Sonraki Km Kaydına Ulaşabilirsiniz. Sonrasında sayfanin ileri kısmına tıklayarak aracın km’de oynama Olup olmadıgı anlaya bilirsiniz.Bu Yaptıgınız İşlemin ücreti 6 Tl dir

Km Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır ?

Stea

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu