Tatil

Nevşehir & Kapadokya’da Gezilecek Yerler 2020

Nevşehir & Kapadokya’da Doğal Gezilecek Bölgeler,

Dünyanın ve Ülkemizin en önemli gezme merkezlerinden birisi olan Nevşehir, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlıyor.

Nevşehir’in ve ülkemizin en mühim gezinsel mekanlarından birisi olan Peribacaları, kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerin başlangıcında geldiğini söyleyebiliriz. Nevşehir gezisine çıkmaya karar verirseniz bir günde bitiremeyeceğinizi izah edelim. Bu yüzden seyahat planlamanızı yaparken buna nazaran hareket edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Nevşehir’e gittiğinizde kesinlikle görmeniz ihtiyaç duyulan bölgeleri tek başlık altında topladık.

Gerek ülkemizden gerekse yurtdışından her yıl binlerce kişinin ziyaret etmiş olduğu ve sahip olduğu büyüleyici atmosferi ve naturel güzellikleriyle ziyaretçilerinde hayranlık uyandıran Peribacaları, ülkemizin en mühim gezim merkezlerinden birisi konumundadır. Nevşehir Merkeze sadece  7 km mesafede olan tüm yerleşim yerleri birbirine yakın olan yerler  Peri Bacalarının oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır.

Ülkemizde gezilmesi ihtiyaç duyulan en özel ve güzel yerlerden birisi olan Kapadokya’da balon turlarına katılarak keyifli anlar yaşayabilir, zamanı otellerde konaklayarak unutulmaz bir Kapadokya gezisi yaşayabilirsiniz. Peribacaları ile ilgili tüm ayrıntıları öğrenmek için konu başlığına tıklayarak bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kapadokyada tur olarak gezinme imkanida vardir detaylar için https://www.gncbilgi.com/kapadokya-turlari-nelerdir-nereler-gezilir/

Derinkuyu Yer Altı Şehri

derinkuyu yer alti sehri
derinkuyu yer alti sehri

Kapadokya’da bulunan en büyük yer altı şehri olma özelliğine haiz olan Derinkuyu Yer altı Şehri 1967 yılından beri gezim sektörüne kazandırılmıştır. 8 kattan oluşan olan Derinkuyu çevresinde dünyanın en eski akıl hastanesi de bulunmaktadır. Şehrin 12 ya da 13 kattan oluşan olduğu düşünülmesine karşın şimdilik 8 katı ziyaretçilere açıktır. Şehrin en derin noktasının 80 metre olduğu belirtilmekle beraber, 50 metreye kadar ziyaretçiler giriş yapabilmektedir.

Nevşehir’e yaklaşık  30 km mesafede bulunan Derinkuyu, Kapadokya gezisi için en mühim duraklardan birisi bulunduğunu söyleyebiliriz. Tarihin en eski metro hatlarından en önemlisine sahip olan Derinkuyu Yer altı Şehrinde 2 metre yükseklikte 2 metre genişlikte 9 km uzunluğunda tüneller bulunmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Acik Hava Müzesi
Göreme Acik Hava Müzesi

Nevşehir kent merkezine yakalaşık olarak 13 km mesafede olan Göreme Açık Hava Müzesi’nde, M.S 4 – M.S 13 yüzyılları içinde manastır yaşamının yaşandığı söylenmektedir. Açık hava müzesi içinde kiliseler, yemekhaneler, şapeller ve oturma yerleri bulunmaktadır. Bölgede bulunan manastır ve şapellerde çeşitli dönemlerden kalma zamanı dokulara da yer verilmiştir.

1985 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya gezisinin en mühim parçalarından birisidir. Eğer yolunuz Kapadokya’ya düşerse Göreme Açık Hava Müzesi’ni kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Burası ise bizlere nazaran Nevşehir’de gezilecek bölgeler içinde

Göreme Tarihi Milli Parkı

göreme tarihi milli parki
göreme tarihi milli parki

Nevşehir gezisinde mühim bir başka durak ise Göreme Zamanı Ulusal Parkı’dır. Hasan Dağı ve Erciyes Dağı içinde bulunan zamanı parkın içinde binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelen kiliseler, şapeller, manastırlar, depolar, şarap mahzenleri şeklinde zamanı alanlar bulunmaktadır. Buraya kadar gelmişken Saklı Kilise, Göreme Vadileri, Elmalı Kilise şeklinde mühim bölgeleri kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Nevşehir’e 10 km mesafede bulunan Göreme’ye ulaşım oldukça kolay olup rahatça ulaşabilirsiniz.Gene bölgede konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Bölgedeki konaklama imkanları geniş ve kayadan oyma çok güzel oteller ve pansiyonlar vardir

Kültür Müze Restaurant Ortahisar

kapadokya kultur muze restaurant
kapadokya kultur muze restaurant

Kültür Müze Restaurant, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar kasabasında bulunmaktadır. 2004 yılından bu yana ziyaretçilerini misafir eden açan müzede toplamda oniki oda bulunmaktadır. Bu odaların her birinin ayrı bir hikayesi bulunmaktadır.

Ortahisar da  Bulunan Bu Müzenin odaları; ziraat odası, yapı odası, geleneksel mutfak, pekmez yapım odası, dokuma odası, Türk hamamı, köy meydanı, köy odası, kına gecesi, kız isteme merasimi, gelin odası bulunmaktadır. Günübirlik ziyaret için ideal seyahat noktalarından kabul edilen Kültür Müze’ye Ürgüp’e ziyaret ettiğiniz esnada uğramanızı tavsiye edebiliriz.Nevşehir Merkezden Ürgüp e giderken yol üstündedir.

Paşabağ Vadisi Nevşehir

kapadokya pasa bagi
kapadokya pasa bagi

Nevşehir’in görülmeye değer bir başka naturel güzelliklerinden olan Paşabağ Vadisi, Avanos – Göreme istikametinde bulunmaktadır. Mantar görünümlü peribacalarının bulunmuş olduğu Paşabağ Vadisi’nde yürüyüş yapmanız için lüzumlu parkurlar da bulunmaktadır. Bu bölgede zamanında rahiplerin yaşamış olduğu ve rahiplerin buralardaki kaya odalarında inzivaya çekildikleri rivayet edilir.

Vadiyi gezmeniz için 10 TL şeklinde oldukça uygun bir parayı gözden çıkarmanız gerekecek. Nevşehir kent merkezine ortalama uzaklığı 30 km olan Paşabağ Vadisi’ne ulaşım için Nevşehir – Uçhisar – Göreme – Paşabağ istikametini kullanarak ulaşabilirsiniz. Paşabağ Vadisi ve çevresinde konaklama imkanları oldukça yaygın olup, 10 km kadar yakının da Nevşehir’in ilçesi olan Avanos vardir.

Ürgüp Müzesi

kapadokya ürgüp
kapadokya ürgüp

1971 yılından bu yana kapılarını ziyaretçilerine açan Ürgüp Müzesi, kent merkezindeki Temenni Tepesi’nde bulunmaktadır. Müzede geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen eserler sergilenmektedir. Müzede sergilenen eserlerden bazılarından bahsedecek olursak; 10 milyon öncesinden kalma mamut dişi fosilleri, Roma ve Bizans Dönemleri’nden kalma el yapımı seramikler, Osmanlı Süreci’nden kalma altın sikkeler ve madalyalar şeklinde daha pek oldukça mühim yapıt sergilenmektedir. Müzeye giriş parasız olup, günün belirli saatlerinde müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Tatlarin Yeraltı Şehri

Tatlarin Yeraltı Şehri
Tatlarin Yeraltı Şehri

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine 10 km mesafede olan Tatlarin Kasabası sınırları içindeki tepenin yamacında bulunan Tatlarin Yer altı Şehri, 1991 yılından bu yana ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Yer altı şehrindeki mekanların büyük olması, erzak depolarının fazla olması ve kiliselerin fazlalığı bu bölgenin zamanında askeri gazino ya da manastır kompleksi olarak kullanıldığı fikrini akıllara getiriyor.

Tatlarin Yer altı Şehri’ndeki en mühim özellik (öteki yer altı şehirlerinden değişik olarak) tuvaletin seneler öncesinden burada yapılmış olmasını söyleyebiliriz. Yer altı şehirlerinin geneline oranla daha geniş bir salona haiz olan kent, Nevşehir gezisi için mühim duraklardan birisi bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ozkonak-Yeralti-Sehri

ozkonak yer alti sehri
ozkonak yer alti sehri

Nevşehir’in peri bacalarıyla olmasıyla birlikte yer altı şehirleriyle de meşhur bulunduğunu sanırım mevzu başlıkları bizlere söylüyor. Nevşehir’e 35 km uzaklıkta bulunan Özkonak Yer altı Şehri, Avanos ilçesine bağlıdır. Bölgede bulunan öteki yer altı şehirlerine oranla daha minik olan Özkonak Yer altı Şehri 3 katlıdır. Ağıl, mutfak, erzak deposu, şırahane, havalandırma tüneli şeklinde bölümlerin bulunmuş olduğu yer altı şehrinde güvenlik de ön plana çıkmaktadır.

Katları birbirine bağlayan tünellerin oldukça dar olması dışarıdan gelecek toplu saldırılara karşı iyi bir müdafa hattı oluşturmuş. Yeralti Şehrinin belli bölümleri temizlenerek ziyaretçilere açılmış olup 10 TL gibi kücük bir meblag  ödeyerek Özkonak Yer altı Şehri’ni gezebilirsiniz.

Kaymakli-Yeralti-Sehri

kaymakli yer alti sehri
kaymakli yer alti sehri

Nevşehir’e 20 km mesafede bulunan Kaymaklı Yer altı Şehri’nin geçmişi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanıyor. 8 kattan oluşan olan bu devasa yer altı şehrinde zamanında 5000 kişinin yaşamış olduğu rivayet edilmektedir. Günümüzde 4 katı ziyaretçilere açık olan Kaymaklı Yer altı Şehrinde salonlar, şarap mahzenleri, su depoları, mutfak ve erzak depoları, kilise, su kuyuları şeklinde bölümler bulunmaktadır.

Her katta değişik bölümlerin bulunmuş olduğu yer altı şehrinde attığınız her adımda değişik duygular yaşayacağınızdan güvenli olabilirsiniz. Bu şehri ziyaret etmek için ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret ise 20 TL olup günün belli saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Asmali-Konak

asmali konak kapadokya nevsehir
asmali konak kapadokya nevsehir

Nevşehir’in bir başka mühim mekanlarından biri de asla şüphesiz Asmalı Konak. Bu konağın gerek yurt içinde gerekse yurt haricinde fazlasıyla tanınmasını elde eden ise 2000’li yılların başlangıcında gösterilen Asmalı Konak dizisi. Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde bulunan Asmalı Konak, ziyaretçilerin mühim uğrak noktalarından birisi konumundadır.

Bir döneme damgasını vuran ve başrollerinde Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay şeklinde adların oynadığı Asmalı Konak dizisinin çekimlerinin yapıldığı konak, günümüzde halen yoğun bir ziyaretçi sayısına haizdir.

Kapadokya Zelve Vadisi

kapadokya zelve vadisi
kapadokya zelve vadisi

Kapadokya gezisi için yola çıkılmışsa eğer, Zelve Vadisi muhakkak Nevşehir’de Gezilecek Bölgeler arasındadır. Bilhassa da vadide yer edinen mağaralar ve kiliseler görülmeye kıymet mekanlar içinde yer verilmiştir. Ortalama elli yıl öncesine kadar yerleşim yeri olan zamanı ören yerinde bugün herhangi bir yerleşke bulunmadığından bağlı olduğu bir yer de yoktur. Fakat öncesinde Avanos’a bağlı olan ören yeri şu anda zamanı mekan olarak varlığını devam ettirmektedir.

Kapadokya Balon Turu ve Fiyatları

kapadokya balon turu
kapadokya balon turu

Dünyanın ve Kapadokya’nın en iyi balon turuna en uygun yeri olarak seçilen Kapadokya, tüm güzelliklerini kuşbakışı seyre dalabileceğiniz bir olanak sunuyor.Kapadokya’da balon turları sabah gün dogmadan kalkar ve gün doğumunu sizlere izleme fırsatı veriyor.  Peri Bacaları, Göreme, Ürgüp ve Avanos şeklinde tabiat harikası ve mucizesi bölgeleri keşfederken bir taraftan da balon turunu deneyim etmiş olmak bayağı bir yaşamı dışlamak isteyenler için ideal aktivitelerden birisidir.

Kapadokya’da Balon Turu Fiyatları

Kapadokya’da Balon Turu Fiyatları  Sezonda 150 $ olarak değişmektedir.

Hacıbektaş’ta Gezilecek Yerler

Kızılırmak havzasının orta kısmında yer edinen Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesi, yüksek platolardan oluşmaktadır. İlçenin en yüksek noktası Kırlangıç Dağı’dır. Alevilik ve Bektaşilik öğretisinin yaşam bulmuş olduğu yer olarak bilinmesi, Hacıbektaş kazasının mühim bir gezim bölgesi olmasına sebep olmuştur. İlçedeki müzelerde halka sunulan eserlerden, ilçenin pek oldukça uygarlığa ev sahipliği yapmış olduğu anlaşılmaktadır.

Kapadokyada tur olarak gezinme imkanida vardir detaylar için https://www.gncbilgi.com/kapadokya-turlari-nelerdir-nereler-gezilir/

Stea

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × four =

Başa dön tuşu