Sağlık

Sarımsak Tozu Faydaları Nelerdir? Evde Dogal Sarımsak Tozu Yapımı

SArımsak Tozu (Sarımsak)Yıllar  boyunca sarımsak ev ilaçları ve tıbbi bir araç olarak kullanılmıştır. Sarımsak, faydalı etkilerine katkısı bulunduğu bilinen   bileşik içerir. Bu sarımsak bileşenlerin varolanı ve miktarı,sarımsak formundan etkilenebilir. Yani Sarımsagı çiğ, pişmiş, toz halde, kullandığınız sarımsakta farklı farklı tatlar tadılmaktadir.

sarımsak tozu yapımı
sarımsak tozu yapımı

Sarımsak Tozu Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Tozu Yemeklere baharat gibi Kullanılan  ‘sarımsak tozu’ kolesterolü dengeleyip kanser hücreleriyle savaşarak büyümelerini engelliyor. Sarımsak Tozu ayrıca sindirim sistemine iyi geliyor.Büyük marketlerden ya da online satış sitelerinden kolaylıkla satın alabileceğiniz sarımsak tozu hemen hemen her yemeğin içerisinde baharat olarak tercih edilebiliyor. Aynı zamanda sarımsak tozu normal sarımsağı oranla çok daha uzun süre dogal kalabiliyorr ve mutfağınızda saklayabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Sarımsak Tozu Zihin Sağlığını Korur

İnsanoglu Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için doğru olan kolesterol seviyesinin Belirli bir sınırda olmasıdır. Bu noktada imdada sarımsak tozunun mucize faydası  yetişiyor.  Gerek bedenimizin  sağlığı gerek zihinimizin  sağlığı açısından oldukça önemli besin değerleri içermektedir. Sarımsak tozu mutfaklarda yemek yaparken zaman Olmayanlar İçin Zaman kazanmak açısından da oldukça etkili ve Faydalı  bir besindir. Bir çogumuz  sarımsagin kendi kokusundan hoşlanmadığı için sarımsak tozunu tercih etmektedir.

Sarımsak Tozu Sindirimi Destekler

Sarımsak tozu dogal olarak sarımsaktan üretildiği için sarımsağın içerdiği tüm faydalı bileşenlere  sahiptir. Bitkisel tedavi uzmanları sarımsağın faydalarını saymakla bitiremiyor. Uzman Doktorlar  Şeker hastalığından kolesterole, kanserden Hastalarından, kemik hastalıklarına, sindirimden Hastalıgından bağışıklığa kadar onlarca derde deva olduğunu sürekli  dile getiriyorlar.

Sarımsak Tozu  Kemikler İçin Faydalı

Kemik sağlığı açısından da sarımsak tozunun oldukça önemli Faydaları  bulunmaktadır. Östrojen Hormonu eksikliğini gidermeye yardımcı olur. Böylece östrojen hormanu eksikliğine bağlı kemik bozulmalarının önüne geçme açısından kullanımı   önem kazanmaktadır. Ancak menopoza girmiş kadınlarda kuru sarımsak östrojen hormon  eksikliğine neden olmaktadır. Bu nokta göz önünde tutularak tüketmek gerekir.

Sarımsak Tozu Kan  Şekerini Düşürür

Sarımsak tozu, doğal olarak kan insülin düzeyini yükseltmeye yarar . Sarımsak Tozu Yüksek kan şekeri için ideal bir çözümdür. Özellikle diyabet belirtilerini kontrol altına almak için şeker hastalarına sarımsak tozu önerilir.

Sarımsak Tozu Bağışıklıgı Güçlendirir

C vitamini açısından oldukça zengin olan sarımsak tozu bağışıklık sistemi için de oldukça önemlidir. C vitamini vücut için gerekli bir vitamindir. Bunun için sarımsak tozu tüketimi vitamin eksikliklerini gidererek bağışıklık sistemini güçlendirere bir çok hastalıktan bizi korumaya yardımcı olur.

Sarımsak Tozu Sindirimi  Çaliştırır

Sarımsak Tozunun Lif açısından oldukça zengin bir bileşenlere  sahip olduğu için sindirimi sistemini kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır Sindirim sisteminin normal çalışmasını saglamaktadir ve kabız olma  gibi sorunları önlenmesini sağlar.

Ev Yapımı Sarımsak Tozu Tarifi,

Evde kendiniz Dogal sarımsak tozu yapmakmı  istiyorsunuz Sarımsak  tozu yapımının  kesinlikle zor olduğunu düşünmeyin. Tam aksine markete gidip almaktan bile daha kolay. İşte ev yapımı sarımsak tozu tarifi;

Malzemeler

İstediginiz kadar Sarımsak

Dogal Evde Sarımsak Tozu Nasıl Yapılır?

 1. Sarımsakları kabuklarını  Tek Tek güzelce Soyun
 2.  Tek diş halinde ayırarak
 3. Yaglı kağıt üzerine serdiğiniz fırın tepsisinin içerisine alın.
 4. Fırına Sarımsak dişlerini Düzerken Sarımsakların üst üste gelmemesine dikkat edilmelidir
 5. Fırını 150 derece ile 200  derece arasında 1 dereceye ayarlayarak önceden ısıtın.
 6. Daha sonra Sarımsak  fırın tepsisi içerisine yerleştirilir  ve Sarımsakları fırına verin.
 7. Sarımsakların iyice kavruldugunu görene kadar fınırdan çıkarmayın
 8. Sarımsakların kızardığını ve renginin değiştiğini gördükten sonra fırından çıkarın ve soğumasını bekleyin.
 9. Sarımsakların kızarma işlemi yaklaşık yarım saat 35-45  dakika arasında sürecektir.
 10. Daha sonra bir öğütücü, veya  içerisine sarımsakları alanı ve Un haline gelene kadar dövün.
 11. Sarımsaklar tamamen kuruduysa bunu bir blender yardımıyla da yapabilirsiniz.
 12. İşte sarımsak tozu hazırlamak bu kadar kolay ve Zahmetsiz.
 13. Un haline gelen sarımsakları bir kavanozun içerisinde alarak bu şekilde muhafaza edebilirsiniz.
 14. Sarımsak tozunun bulunduğu kavanozun ağzını Kapatınız ve  sıkıca kapatmayı unutmayın.

[info type=”info-warning” ]

Herşeyin Fazlası  olduğu gibi sarımsak tozunu aşırı miktarda tüketmek sağlığınıza faydadan çok zarar verebilir.Özellikle Midemize Zarari olabilir

[/info]

Sarımsak Tozu Nasıl Saklanır

Sarımsak tozunun Saklamak için Serin ve Kuru Yerde olması gerekmektedir ayrica Sarımsak Tozunun  içinde  bulunduğu kavanozun ağzını sıkıca Kapatmayı  unutmayın.

Sarımsak Tozu Agızda Kokar Mı?

Taze sarımsaktan daha yoğun bir kokuya sahip olan sarımsak tozu kullanıldığında ağızda kokuya sebeb olur. Bu nedenle sarımsak tozunu kullanmak istemeyenler olabilir Kullanmamak yerine Agızda koku giderici gargarayi kullanmanız tavsiye edilir

Ağızdaki Sarımsak Kokusunu Gideren Gargara

Günümüzde cok faydalı olan samırsak kokusu nedeniyle bi çogumuz tercih edemiyoruz  diyorsanız  aşagidaki gargara tam size göre

 • Bir Su Bardagı İçme suyu
 • Tuz
 • Karbonat

bir  su bardağı ılık su içerisine eklenen bir  çay kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı karbonat iyice karıştırılır.

Hazırlanan bu  karışım ağızda gargara yapılarak tükürülür.

 

Stea

29 Yaşindayım Kayseri'de ikamet ediyorum okumayi ve makale yazmayı seviyorum. Yani yaptıgım işi severek yapıyorum..

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × two =

Başa dön tuşu