Pfizer ve BioNTech’in Koronavirüs Aşısı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Pfizer ve BioNTech’in Koronavirüs Aşısı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?



Pfizer ve BioNTech’in Koronavirüs  Aşısı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Pfizer ve BioNTech’in ortak çalışmalar ile geliştirdiği Pfizer’ın adında bir Koronavirüs aşısı üretti üretilen aşının % 95 oradan koronaya karşı etkili olduğu belirtildi ABD gibi bir kaç ülke bu aşıyı satın alarak aşıyı yaptırdı ancak insanların aşıya olan güveni oldukça az insanların güvenmemesinin bir çok sebebi bulunmakta ortamlarda oldukça kirli bilgi bulunmaktadır

Pfizer’ın Koronavirüs Aşısı Hakkında Bilgi

Pfizer ve BioNTech’in ortak çalışmalar ile geliştirdiği Pfizer’ın adında bir Koronavirüs aşısı üretti üretilen aşının % 95 oradan koronaya karşı etkili olduğu belirtildi ABD gibi bir kaç ülke bu aşıyı satın alarak aşıyı yaptırdı ancak insanların aşıya olan güveni oldukça az insanların güvenmemesinin bir çok sebebi bulunmakta ortamlarda oldukça kirli bilgi bulunmaktadır. BioNTech başında Özlem Türeci ve Uğur Şahin 2 Türk bilim insanı bulunuyor ve ortak olarak geliştirdikleri firma ise ABD asıllı bir firma olarak görünüyor piyasaya çıktığı andan buyana ABD aşıları denemeye başladı yapılan açıklamada 2 part ta tüm ABD halkına Pfizer’ın Koronavirüs Aşısı yapılacağını belirtti peki Türkiye’ ye gelicekmi gelecekse kimlere yapılacak ilk yapılan açıklamada sadece önem arz eden kişilere yapılacağı belirtildi ardından halkın tamamına yapılması ön görülüyor ancak herkesin aklında istemiyorsak yaptırmaya bilir miyiz gibi bir soru bulunmakta ancak yapılan açıklamalarda bununla ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Pfizer’ın Koronavirüs Aşısı Yan Etkileri ?

Pfizer ve BioNTech’in ortak çalışmalar ile geliştirdiği Pfizer’ın Koronavirüs Aşısı bir çok hemşire , sağlık çalışanları ve insanlara Pfizer’ın Koronavirüs Aşısı yapıldı ancak yapılan aşıdan 10 dk gibi kısa bir süre sonra orta yaşlı bir kadının solunum yollarının şiştiği tanısı ile acil e başvuruldu yapılan araştırmalarda kadının bir alerjisi bulunmadığı belirtildi ve cildinde izler oluşmaya başladı ismi açıklanmayan sağlık çalışanı yoğum bakıma yatıcak kadar ağır bir alerjik reaksiyon yaşadığı belirtildi.

İnsanlar ilk alerjik vakayı düşünürken bir diğer ismi açıklanmayan bir sağlık çalışanı aşı oldukdan 10 dk sonra gözlerinin şiştiği belirtildi bunun yanında başının ağrıdığı ve boğazında kaşıntı olduğu belirtildi ortaya çıkan semptomlar acil serviste müdehale edildikten kısa bir süre sonra hastanın taburcu edildiği belirtildi.

ABD de üst üste çıkan ve alerjik semptomlar gösteren hastalar arasına İngiltere de bir sağlık çalışanı da katıldı sağlık çalışanı ile ilgilenen Dr. Lindy Jones belirttiği semptomlar şu şekilde ” Yüzünde ve göğsünde kızarıklar görülmeye başladı ve kalp atışları çok hızlandı bir süre sonra nefes alırken de zorlanmaya başladı müdahale edildi kısa bir süre sonra semptomlar düzelmiş olsada bir süre sonra tekrar ortaya çıktı ve geceyi yoğun bakımda geçirdi ” olarak belirtti.

Pfizer’ın Koronavirüs Aşısı Yapılan Açıklama ?

Pfizer sağlık çalışanlarında üst üste gözüken alerjik semptomların görülmesi nedeniyle bir açıklamada bulundu açıklamada ” Yerel sağlık çalışanları ile çalışıyoruz ve yaşananları yakından takip ediyoruz” ayrıca ” gelişmeleri ve alerjik reaksiyonları gözlemliyoruz ve gerekirse paketleme dilinede bunları ekleyeceğiz” açıklamasında bulundu bununla birlikte aşıyı yaptırmadan önce doktorunuzla konuşmanız ve danışmanız gerektiği belirtildi.

4 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. İşte bu konuyu anlamak isteyen herkes için doğru blog

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir