Faydalı Bilgiler

Kredi Notu Nedir? Notu Yükseltmek & Ücretsiz Kredi Notunu Öğrenme

Kredi sicilinin muntazam olması, bankalardan kredi almanın kapısını açıyor. Kredi sicilinin ne işe yaradığını ve neleri kapsadığını bilirseniz, iyi bir sicil oluşturmanız kolaylaşır.Kredi Sicili kredi notu nasıl düşer kredi notu kredi kartı ödemelerini geçiktirirseniz yada ödeme yapmazsanız kredi çekipde ödeme yapmaz iseniz kredini notunuz düşer ve bankalarin size kredi vermesi zorlaşır hatta size kredi çıkmaya da bilir.Özellikle Devlet Bankaları bu konuya oldukca önem gösteriyorlar.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Şahısların İlerleyen zamanlardaki 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahminlemek için hesaplanan nottur. Kredi Notu yalnız kredi kullanırken değil Bir çok şeyde kredi notuna bakılmaktadır örneğin , ev-araç kiralarken, cep telefonu yada beyaz eşya alırken mühim bir gösterge olarak kullanılmaktadır.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili, kullanılmış kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzeni, mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu, meydana getirilen kredi başvurularının sıklığı ve benzeri faktörleri kapsıyor. Kredi sicili, bir nevi finansal karne şeklinde görünüyor. Bu karneye bakılarak KKB tarafınca bir kredi notu veriliyor. 1 ile 1900 arası puan aralığı olan kredi notu, düşük ya da yüksek olunmasına gore krediye sahip olup olmayacağınızı belirliyor. Yüksek kredi notu bankalara geri ödemenizi yapacağınız hakkında itimat veriyor. Kredi Sicil Puanınız 900’ün altındaysa,  bir çok bankadan kredi veya kredi kartı alma ihtimaliniz yoktur.

Kredi Puanını Yükseltme

Öncelikle bilmelisiniz ki kredi notu ansızın yükselmez. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken  ilk şey, varsa kredi kartı borcu veya kredi borcunuzu geciktirme yapmış iseniz hemen ödeme yapmak olmalıdır.  Kredi borcu veya kredi kartı borcunun yanı sıra fatura borçlarınız da ödemeniz ihtiyaç duyulan borçlar içinde bundan dolayı meydana getirilen son düzenleme ile fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen etmenler arasına eklendi. Kredi notu, gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerine gore değişim gösteren bir puan türü olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek kredi notunuzu yükseltmeyecektir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonrasında yapacağınız doğru hamleler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

  • Kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması,
  • Kredi kullanım yoğunluğunuz,
  • Yeni kredili ürün açılışları
  • Mevcut hesabınız ve borç durumunuz.​

Kredi Notunu yükseltmenin en iyi yollarında bir tanesi ise düşük limitli bir kredi kartı almak vee o kredi kartında geri verebileceğiniz kadar kullanıp gününde ödeme yaparak kredi puanınızı ve kredi sicilinizi bu şekilde yükselte vr düzelte bilirsiniz

Ücretsiz Kredi Notunu Öğrenme

Ücretsiz Kredi Notunu Öğrenme
Ücretsiz Kredi Notunu Öğrenme

Kredi Notunuzu Findeks internet sayfasına girerek yada 3 gün ücretsiz bir şekilde telefonunuza uygulamasını indirip kredi sicil puanınızı öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu, kişilerin ilerleyen zamanlardaki  12 aydaki borçlarını ödeme durumunu tahminlemek için hesaplanan nottur. Kredi Notu yalnız kredi kullanırken değil, ev-araç kiralarken, cep telefonu yada beyaz eşya alırken mühim bir gösterge olarak kullanılmaktadır.

Findeks Kredi Notu istenen şahıs, Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube’den Paylaşım Ayarlarını kullanarak raporunun paylaşılmasını istediği şahıs ya da kurumun TCKN yada VKN’sini tanımlayarak ön onay verebilir.

Android  Findeks Uygulamasını Buradan İndire Bilirsiniz.

Apple  Findeks Uygulamasını Buradan İndire Bilirsiniz

Yukarıdaki Bağlantılara tıklayarak cep telefonunuza  uygulamayı indirip parasız sürümünde faydalana bilirsiniz kredi notunuzu ve  kredi puanınızı Ücretsiz öğrenebilirsiniz.

 

Stea

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu