Faydalı Bilgiler

UNO Kart Anlamları Nelerdir? – Boş Kart – El Değiştirme Nedir?

Bu yazımızda son zamanların en popüler oyunlarından olan Uno Kartların Anlamı (Resimli) anlatımını ve UNO Kart Puanları, UNO joker kartı ne ise yarar? gibi soruları cevapladık.

İster iki kişi ile isterseniz 10 kişi ile oynayabileceğiniz ABD kökenli bir oyundur. Genellikle dört kişinin oynaması da öneriliyor. Oyuncu sayısı arttıkça kartların özelliklerini daha iyi kullanabilirsiniz. Az kişi ile oynanmasının sıkıcı olmasının nedeni budur. Bu içeriğimizde Uno kartların anlamı ve Uno kart oyunu nasıl oynanır konusuna değiniyoruz. Eğlenceli bir oyun oynamak için hazırsanız içeriğimizi okumaya devam edin…

Oyun TürüMasa Oyunu
Kart sayısı108 veya 112
Oyun süresiOrtalama 30 veya 40 Dk.
Oyun MenşeiAmerika Birleşik Devletleri
UNO Kart

Uno Kart Oyunu Nasıl Oynanır?

Uno kart oyunu masa etrafına toplanan en az 4 arkadaşla oynanır. Sağdan veya soldan ilerleyebilir ama karışık ilerleme olmaz. Grupta bir kişi kartları dağıtır. Her oyuncu pay edilen kartları alır. Kartlar iyice karıştırıldıktan sonra her oyuncu 7 kart alır. Diğer kartlar iskambil kağıtları gibi masa ortasına konur.

Masaya ilk oyuncu kart bırakmadan önce masadaki kart sarı 5 ise ve oyuncunun elinde sarı kart yoksa bu kez oyuncu 5 numaralı başka bir kart masaya atar. Sonra diğerleri kendi kartlarını birer birer atarlar. Amaç eldeki kartları en erken bitirmektir ve elinde 1 kart kalan kişi “uno” diye yüksek sesle bağırır.

Kural gereği eğer bağırmazsa kendisine kurtulması gereken 2 kart daha ceza olarak verilir. Oyun kartları arasında 5 tane özellik kartı bulunuyor. “Artı 4 kart çek” kartını siz masaya attığınızda sizden sonraki kişi +4 kart çekmek zorundadır.

Hangi rengi çekeceğini de siz belirliyorsunuz. Söylediğiniz renk yanınızdaki oyuncuda yoksa o kişi oynayamaz ve sırasını diğerine verir. Dur kartı +2 kartı yön değiştir kartı gibi kartlar özellik kartlarıdır. Toplamda sarı mavi yeşil ve kırmızı renk kartlar bulunmaktadır.

Oyuncunun amacı elindeki kartları bitirip “uno” diye bağırarak oyunu kazanmasıdır. Kağıtlar arasında 3 tane de boş kart bulunur ve bu boş kartlara ne yazılacağı size bağlıdır.

Uno Kart Oyunu İndir

Uno kart oyununu isterseniz tabletinize indirerek veya telefonunuza indirerek de oynayabilirsiniz. İsterseniz de fiziksel kartları e-ticaret sitelerinden sipariş ederek aile fertlerinizle de oynayabilirsiniz. Telefonunuzdaki işletim sisteminin İos veya Android olması bu oyunu indirme konusunda sorun teşkil etmez.

UNO Kart Anlamları Nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gereken oyunda 4 renk kart var yani sarı, mavi, yeşil ve kırmızı olmak üzere toplam 108 yada 112 kart olur. 112 kartlı oyunlarda genellikle 4 kart boş oluyor ve renklerine siz karar veriyorsunuz.

Uno Kartlarin Anlami
Uno Kartlarin Anlami

Kartlar aşağıdaki gibidir;

 • 19 tane kırmızı kart
 • 19 tane sarı kart
 • 19 tane yeşil kart
 • 19 tane mavi kart
 • 8 tane “İki Kart Çek” kartı
 • 8 tane “Yön Değiştir” kartı
 • 8 tane “Atla” kartı
 • 4 adet “Dört Kart Çek” kartı
 • 4 adet “Renk Değiştir” kartı (Joker)

UNO 2 Kart Çek Kartı Anlamı ve Kuralları

UNO 2
UNO 2

Resimde kart atılırsa, bir sonraki oyuncu iki kart çekmelidir. Ayrıca bir sonraki kişi aynı kartı bu karta atabilir. Bu durumda, bir sonraki kişi bu kart 2 kez atıldığı için 4 kart çekmelidir.

 • Bu kart sadece yeşil renk karta veya aynı 2 kart çek kartına atılır.

UNO Yön Değiştir Kartı Anlamı ve Kuralları

UNO Yon Degistir Karti
UNO Yon Degistir Karti

Bu kart atıldığında, oyun yönü tersine çevrilmelidir. Sağdan sola oynatılırken, soldan sağa oynatılmalıdır. Her UNO Yön Değiştir Kartı atıldığında için oyun yönü tersine çevrilmelidir.

 • Bu kart sadece mavi kartların üzerine atılabilir.

UNO Atla Kartı Anlamı ve Kuralı

UNO Atla Karti Anlami
UNO Atla Karti Anlami

Bu kart atıldığında, bir sonraki oyuncuya geçilir, o oyuncu oynayamaz. Sıradaki oyuncudan oynama hakkı olmaz.

UNO 4 Kart Çek veya Renk Değiş Kartı Anlamı ve Kuralı

UNO 4 Kart Cek
UNO 4 Kart Cek

Bu kart oynandığında, oyuncu renk değiştirebilir ve bir sonraki oyuncu ceza olarak 4 kart çekmelidir. Ayrıca sıradaki oyuncu 4 kart çeker ve o eli oynama hakkı ortadan kalktığı için oynayamaz. Diğer el sırası geldiğinde oynayabilir. Bu kartın üzerine aynı kart atılırsa, bir sonraki oyuncu 8 kart çekmelidir.

UNO Boş Kart Anlamı ve Kuralı

UNO Bos Kart
UNO Bos Kart

Bu kart, oynadığınız oyun için özelleştirmenize izin verilen UNO kartıdır. Örneğin oyundaki kartlardan kayıp bir kartınız varsa onu doldurup yerine kullanabilirsiniz ya da oyunda özel bir kural belirleyip o karta uygulayabilirsiniz.

UNO El Değiştirme Kartı ve Kuralları

UNO El Degistirme Karti
UNO El Degistirme Karti

El değiştirme kartı oyundaki en önemli kartlardan biridir, çünkü; Bu kartı alır ve oynarsanız, istediğiniz kişiyle kart değişimi yapabilirsiniz. Örnek: Elinizde 6 kart var ve rakibinizin elinde 2 kart var. Bu kartı oynayarak kart değişimi yaparsınız. Bu kart sayesinde rakibinizin 6 kartı olur sizin 2 kartınız olur.

UNO Kart Puanları

UNO oyununda kart puanlamaları öncelikle kartların kendi değerlerine göre belirlenir. Kartların değeri 0 ile 9 arasındadır.

Üzerinde sayı olan tüm kartlarKendi sayıları 0-9 Puan
2 Kart Al20 Puan
Yön Değiştir20 Puan
El Geçer20 Puan
Joker50 Puan
4 Kart Al & Joker50 Puan
UNO Kart Puanları

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu