Dini Bilgiler

Banka Promosyonu Caiz Mi Cevat Akşit Yorumu(Diyanet Yorumu)

Banka promosyonu caiz mi Cevat Akşit

Banka promosyonlarının caiz olup olmaması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fikir ve görüşlerine göre değişebilir. Ancak genel olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı, riba yani faiz içeren işlemleri haram saymaktadır. Dinimizde de faiz haramdır. Dilerseniz diğer Dini Bilgiler yazılarımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Faiz en basit tabiri ile paradan para kazanmaktır. Alın teri içermeyen, garanti kazanç. Ancak promosyon faiz midir sorusu akla gelmektedir. Dolayısıyla, bankalar tarafından sunulan promosyonların faiz içerip içermediğine dair bir araştırma yapılması ve Diyanet işleri başkanlığının görüşünün alınması önerilir. Banka promosyonları, bankaların emeklileri, memurları işçileri çekmesi için onlara ödedikleri bir paradır. Bu para karşılığında da seçtiğiniz banka ile belli bir süre çalışmak zorundasınız.

Yani bankadan alacağınız para; bir nevi anlaşma karşılığında verilmektedir. Ancak helal -haram hesabında derinlik arayanların bankaların nasıl para kazandıkları konusuna da bakmasında yarar var değerli okurlar. Dilerseniz diğer Birini Unutmak için Dua Nihat Hatipoğlu – Tesirli Dua yazımızada bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bankalar Nasıl Para Kazanıyor?

Bankalar para kazanmak için birçok yöntem kullanırlar. Bunların başında da faiz geliyor.  Bankalar müşterilerinin mevduatları üzerinden faiz geliri sağlar ayrıca krediler verir ve bu krediler üzerinden faiz geliri sağlar. Bankalar çeşitli hizmetler için ücret talep eder, örneğin hesap açma ücreti, para transferi ücreti gibi. Bunlardan da gelir elde eder. 

Bankalar Nasil Para Kazaniyor
2023 Bankalar Nasıl Para kazanmakta

Bankalar fon yönetimi hizmetleri sunar ve bu hizmetler için ücret alır. Bankalar ticari işlemler için ücret talep eder, örneğin döviz işlemleri, menkul kıymet işlemleri gibi işlemler yapar. Müşterilerin paralarını kullanarak yatırımlar yapar. Bankaların geliri genel olarak bu yollarladır.

Din işleri Yüksek Kurulu Banka Promosyonları için Şöyle Açıklama Yaptı

“Bankaların, kamu veya özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar tarafından maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla, temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur “[1].

Din işleri yüksek kurulu banka promosyonlarının tam olarak helal olduğunu söylemediği gibi haram olduğunu da söylemiyor. Sadece ucu açık cevaplar veriyor. Günümüzde banka ile çalışmadan hayatını idame ettirecek bir kimse çok az bulunur. Bankalar olmadan ekonomik hayat felç olur. Emeklisinden memuruna, işçisinden öğrencisine herkes bankalarla çalışıyor. Bankalar hayatımızda büyük kolaylıklar sağlıyorlar. Bankalarla hiç çalışmamak bir seçenek değilse, çalışmak zorunlu demektir. Bankalarla çalışmak zorunlu olduğuna göre; bankaların müşterileri çekmek için hediye olarak verdiği promosyonları almak caiz mi değil mi herkes kendi durum değerlendirmesini ve vicdan muhasebesini yaparak karar vermelidir.

Banka Promosyonu Caiz mi Nureddin Yıldız

Bankadan yapılan bu fonlamada faiz koşulları geçerli değildir. Ama bir alacaklı olarak, banka kelimesinin bizde uyandırdığı tiksintiyi takdir edebilirsiniz. En iyisi kullanmamak ve bir kuruma ya da bir fakire vermek diyebiliriz. Ancak tüketimin faiz gibi olduğunu söylemek güçtür.

Banka Promosyonu Caiz mi Nihat Hatipoğlu

Hatipoğlu, promosyon konusunda ise şunları söyledi: “Promosyonlarda bir sıkıntı yok. Çünkü bankadan promosyon talebiniz yok. Bankada şartın yok. Bankaya bana şu kadar ver ve benim de sana çok vereceğimi söylemiyorsunuz. Promosyon ile maaşınız ödenmektedir. Devlet maaşınızı herhangi bir bankaya yatırır, bu banka. Ve bu para bana yatırıldığı için sana yılda bir maaş vereceğim diyor. Alırsın, harcarsın. O zaten senden çok kazanıyor, daha da az veriyorlar, daha çok vermeleri gerekmektedir” dedi.

Banka Promosyonu Caiz mi Cevat Akşit

Emeklilik promosyonu caiz olup olmadığı sorusuna bankaların verdiği promosyon caiz değil fakat harama yakındır. Çünkü emek harcanmadan kazanılan para ne helal ne de haramdır, yani caiz olarak bilinir.

Banka Promosyonu İle Borç Ödenir Mi

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan promosyonlarla ilgili olarak verilen fetva: Başta 2 milyon emekli olmak üzere tamamına yakınının Diyanet’ten aldığı banka sponsorluk fonları için ‘harama yakın‘ diye açıklama yapıldı.
Bu bakımdan temel ihtiyaçlarını karşılayabilenlerin bu parayı kendileri ve sevdikleri için kullanmamaları ve ihtiyaç sahiplerine dağıtmaları uygun olacaktır.

Kaynaklar

[1]: https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/Karar/38184/banka-promosyonu-caiz-midir

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu