Biyografi

Cevat Akşit Hoca Kimdir? Hayatı, Ailesi ve Nerede Yaşıyor?

Cevat Akşit Hoca NEREDE yaşıyor

Cevat Akşit Hoca Kimdir? Hayatı, Ailesi ve Nerede Yaşıyor?; hakkında detaylı bilgiler vereceğiz; Daha önceki yazılarımızda Biyografi kategorisinde Burak Özçivit Boyu Kilosu Nedir, Kaç Yaşında? hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise kısaca; Cevat Akşit Hoca Kaç Yaşında yaşıyor mu?; gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Doğum Tarihi :1938 Doğumlu
Kaç Yaşında :86 Yaşında
Ailesi:Evli ve 4 Çocuk Sahibidir.
Cevat Akşit Hoca Kimdir?

Cevat Akşit Hoca Kimdir? Hayatı

İlahiyatçı Akademist Cevat Akşit 1938 yılında yatağan/Denizli’de dünyaya geldi. İlk okuldan sonra amcasından kuran dersleri almaya başladı. Babasını daha çocuk yaşta iken kaybetti. 52 yılında Isparta imam hatip lisesine gitti.

Cevat Aksit
Cevat Aksit

Liseyi bitirdikten sonra Ümmü Gülsüm mescidine görevli olarak atandı. 1963 yılında Yüksek İslam enstitüsünde okuyan Cevat Akşit daha sonra Hukuk Fakültesine gitti. 75 yılında doktora 80 yılında doçentlik 88 yılında profesörlük unvanı aldı. Cevat Akşit (asıl adı Mustafa Cevat Akşit) iş hukuku ve islam hukuku alanlarında kitaplar yazdı. 4 çocuk babası Cevat Akşit Semerkant TV’de vaazlar vermeye devam etmektedir.

Cevat Akşit Hoca Kaç Yaşında Yaşıyor mu?

İlahiyatçı Prof. Dr. Cevat Akşit, 1938 yılında Denizli’nin Yatağan ilçesinde doğdu. Akşit Hoca şuanda 85 yaşındadır.

Cevat Akşit Hoca Neden Öldü

Cevat Akşit hocanın vefatına ilişkin bilgi sosyal medyada gündem oldu. Ancak bu mesajların asılsız olduğu ve Cevat Akşit’in sağlıklı olduğu öğrenildi.

Cevat Akşit Vaazları

İslam dini mensuplarının fıkıh konusunda akla takılan binlerce sorusuna net bir şekilde ve mantıklı bir biçimde cevaplar veren Cevat Akşit şu kitapları yazmıştır:

Cevat Aksit Vaazlari
Cevat Aksit Vaazlari
 1. Dinimi Öğreniyorum
 2. İtikat
 3. İbadet
 4. Siyer
 5. Dua ve Sureler
 6. İslam Ceza Hukuku
 7. İslam’da Lanetliler Toplumsal Yaralar
 8. Pratik Hac Rehberi
 9. İslam’da Ticaret Prensipleri
 10. Mutlu Evlilik İslami Esasları
 11. Müslümanın 24 Saati ve Günlük Dualar
 12. Modern Ticaret Hukuku ve İslam Ticaret Hukukunda Haksız Rekabet
 13. Mutlu Evlilik
 14. Günlük Dualar
 15. İslam’da Lanetliler
 16. İslam’da Ticaret Prensipleri

Prof. Cevat Akşit büyük islam alimi Serahsi’nin el Mebsut isimli eserini Türkçe dilimize kazandırmıştır. Bu eser Kırgızistanlı bir alimin eseridir. Prof Cevat Akşit bu eseri çevirdiği için ayrıca Kırgızistan Cumhurbaşkanından övgüler ve bir parça araziyi hediye almıştır. Aldığı bu araziyi de bir islam Ensitüsü yaptırmak için kullanan Cevat Akşit’in tüm gayreti; Kırgızistan’daki müslümanların dine daha çok bağlanmasını ve dinin esaslarını öğrenmesini sağlamaktır. Akşit’e göre oranın halkı isim olarak müslüman ama islamın esasları konusunda çok yüzeysel bir bilgiye sahipler. İslamı hakkıyla yaşamanın önemini sık sık vurgulayan Akşit; Kırgızistan’daki müslümanlar için kendisine bağışlanan arazide bir enstitü kurulması için çalışmalar yapıyor.

14 yıl süren çileli bir süreçte; alim Serahsi hapiste iken öğrencilerine cümle cümle kaynakları da kendi hafızasından vererek aktarmış ve öğrenciler de bu eseri oluşturmuşlar. Bu eser 30 ciltlik dev bir eserdir. İslam dininde haramın neden haram, helalin neden helal olduğunu delilleri ile ve somut örnekleri ile göstermesi bakımından çok değerli bir eserdir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu