Faydalı Bilgiler

Dünya Günü İpuçları ve Sloganları Nelerdir?

Dünya Günü Sloganları

Dünya Günü İpuçları dünyayı daha çok kirlenmekten korumak global ısınmanın önüne geçmek yeşil enerji kaynaklarına yönelmek amacıyla farkındalık oluşturmak adına her yıl 22 nisanda yapılan bir kutlamadır.  Dünya günü ipuçları ve sloganları yeşil enerji kaynaklarına yönelmek  dünyayı daha temiz tutmak, tek gezegenimizi gelecek nesillere de daha temiz emanet etmek için çalışmaktır. Bu kutlamalar, dünyada temiz enerji çalışmalarına katılan Denis Hayes organizatörlüğünde yapılıyor. Dünya günü kutlamaları ilk kez 1970 yılında Amerika’da yapılmış ve bu organizasyona 20 milyon kişi katılmıştı [1].

Dünya Günü Nedir?

Her yıl Dünya Günü, 22 Nisan’da kutlanan özel bir gündür. 22 Nisan günün anlamı ve önemi, adından da anlaşılacağı gibi, dünyayı ve dünyamızdaki kaynakları korumaktır. Dünyadaki suyu ve temiz havayı korumak için yasaların geliştirildiği bu özel gün, 22 Nisan’da hala her yerde kutlanmaktadır.

Dunya Gunu Nedir
Dunya Gunu Nedir

22 Nisan Dünya Günü, iklim değişikliği ve kirlilik gibi konulara dikkat çekmek için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği uluslararası bir kutlama günüdür. 22 Nisan 1970 tarihi, ilk Dünya Günü olarak tarihe geçti. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katıldı. Birçok konferans ve sempozyum düzenlendi ve çevre sorunlarına dikkat çekilerek. ABD’nin ilk Temiz Hava Yasası ve Temiz Su Yasaları hazırlandı.

KutlayanlarBirçok ülke tarafından kutlanmaktadır.
Tarih22 Nisan
Dünya Günü fikriJohn McConnell Tarafından öne sürülmüştür.
Dünya Günü Nedir?

Dünya Günü’nde Ne Yapılır

Dünya günü öyle kuru kuru toplantıların yapıldığı bir gün değil. Uzaydaki tek yaşam alanımız olan dünyayı nasıl daha iyi koruyabilir temelinde projelerin sunulduğu bir gündür. Bilim insanları önerilerini sunuyorlar.

Bu kapsamda Temiz su kaynaklarını korumak ( mesela deniz suyunu tarım için kullanmak. İçilebilir suya dokunmamak), temiz havayı yeniden temin etmek ( sanayi atıklarının ele alınması, kirliliğin azaltılması), Küresel ısınmayı önlemek ( daha az araç kullanmak, daha az emisyon üretmek, Paleontolojik yaşama dönüş adımları, doğal beslenmek, çok yürümek az araç kullanmak, tüketici makinesi olmaktan çıkmak ve tasarruflu olmak, biyolojik dengeyi korumak vs). Bu açıdan dünya devletlerinde farkındalıklar yaratmak ve önlemleri kanunlaştırmak… Kanunlar uygulanmazsa caydırıcı cezaların gündeme getirilmesi.  Global ısınmayı önlemek için alınan tedbirlerden biri Kyoto Protokolü’dür. Bütün ülkeler, dünyayı daha temiz hale getirmek için yeni politikalar üretecek.

Dunya Gununde Ne Yapilir
Dunya Gununde Ne Yapilir

Amerika’nın 1986 yılında Santa Barbara kıyılarına 12 milyon litre petrol dökmesinin faturası. 10 bin kuş türünün yok olmasıydı. ABD dünyada ağabeylik yapıyor ama kendisi dünyayı kirletme konusunda çok rahat davranıyor. Büyük sanayi ülkeleri olan Çin, Rusya, ABD bu konuda çok acil önlemler almalıdır.

Dünya Günü İpuçları ve Sloganları

Farkındalık oluşturmak adına dünya günü mesajları insanların daha dikkatli olmalarını sağlar. Daha temiz bir dünya için adım atmaları sağlamaktadır. Elektrik üretimi prosesinin dünyaya ve doğasına zarar verdiği konusunda insanlar bilinçlendirilirse; daha dikkatli elektrik tüketimi gerçekleşir. 1 Litre atık yemeklik yağın; lavaboya dökülmesi; 10 bin ton temiz su kaynağını içilmez hale getirmektedir. Dünya günü mesajları sadece 22 nisan dünya gününde değil her gün kullanılmalıdır.

  • “Tek yuvamız dünya, dünyayı korumak için bugün ne yaptın? “
  • “ Ağaç katliamını önlemek için, evrak yerine dijital ortamı kullan”
  • “ Duş alma süreni kısalt, dünya susuz kalmasın”
  • “Daha az et ye, biyolojik dengeyi ve sağlığını koru”
  • “Çok yeme, hem ömrünü uzat hem de tasarruf yap”
  • “saçlarını elektrikli makinelerle değil, havlu ile kurut”
  • “çay kahve için tek kullanımlık plastik bardak kullanma!”
  • “Çocuklarına temiz bir gelecek bırakmak istersen; tasarruflu ol”
  • “Paleontolojik çağa göre organik beslen ki ömrün 10 yıl uzasın”
  • “Az et, az yemek, çok sebze çok ömür”

Dünya Günü Sloganları

22 Nisan Dünya Günü, iklim değişikliği ve kirlilik gibi konulara dikkat çekmek için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği uluslararası bir kutlama günüdür. Özel gün için yaygın olarak kullanılan Dünya Günü sloganları için öneriler şu şekildedir:

Dünyamızı korumak adına, bir gün için de olsa gideceğiniz yere yürüyün ya da bisikletle veya toplu taşımayla gidin. Veya arkadaşlarınızla aynı aracı paylaşın.

Dünya Günü Sloganları

Dünyamızın doğal kaynaklarını harcamayalım, dünyamızı öldürmeyelim!

Dünya Günü Sloganları

Siyahı beyazı ile, kuzeylisi güneylisi ile, doğulu ve batılısı ile hep birlikte Dünyamıza, evimize, yuvamıza sahip çıkıp koruyalım. Bu Dünya hepimizin.

Dünya Günü Sloganları

Gezegenimizi daha mutlu bir yer haline getirelim

Dünya Günü Sloganları

Kaynak

[1]: https://tr.euronews.com/2021/04/22/dunya-gunu-nedir-5-maddede-22-nisan-dunya-gunu

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu