Faydalı Bilgiler

Futbol Mevkiler Nedir? – İngilizce Futbol Mevkileri (Detaylı Anlatım)

Futbolda (Futbolcu) Mevkileri Nedir? Mevki Kısaltmalar, Mevkileri Numaraları, Mevki Kısaltmaları ve Görevleri, Stadyumda yer alan ilk 11 futbol

Futbol Mevkiler Nedir? Futbolda Oyuncu Yerleri Ve Adları; Stadyumda yer alan ilk 11 oyuncusunun bulunduğu her bir mevkiinin futbolda ismi var. Şimdi bu mevkileri ve kısaltmalarını açıklamaları ile yazımızda yer alacaktır. Futbol Mevkiler Nedir? Futbolda Oyuncu Yerleri Ve Adları isteyenlerin kesinlikle bu yazımıza göz atması gerekmektedir.

Futbol(1) Maçı, 11’er kişiden oluşan toplam futbol sahasında 2 takımda yer alan 22 futbolcunun sahada oynadığı oyundur. Bir takım futbol sahasına 11 topçu ve teknik direktörlerin belirlediği farklı sistemler veya diziliş ile sahaya (4-4-2, 4-3-3, 5-3-2, 3-4-3)  ile çıkarlar. Bir futbol maçı toplamda uzatmalar hariç 45 + 45 = 90 dakika oynanmaktadır .Ayrıca sahada bulanan takımlar toplamda 3 oyuncu değişiklik hakkı bulunmaktadır.

Futbolda Mevkiler Nedir? Futbolda Oyuncu Yerleri Ve Adları

Futbolda mevkiler; Kaleci, savunma (bek) , orta alan (orta saha), forvet olarak 4 pozisyon yani mevki ‘ye ayrılır. Fakat bir futbol maçında bu mevkilerde görev alan her bir futbolcu görevleri ve yapması gereken sorumlulukları bulunmaktadır.

 1. Kaleci ; Kalede duran oyuncudur. Ayrıca kaleye topun girmesini önlemek için elle toplara müdahale edebilir.
 2. Savunma Bek ; Kalecinin hemen önünde yer alırlar. Kaleye topun gelmesini önlemek ve savunmak için mücadele ederler, savunma futbolcularıdır.
 3. Orta saha ; Sahanın tam ortasında yer alır. Takım karsı takımın kalesine hücum ederken veya top rakipteyken ilk olarak orta alan savunma yapar. Farklı orta alan oyuncularımda yer almaktadır. Onlar aşağıda yer almaktadır.
 4. Ön libero; Orta sahanın en defansif oyuncusudur. Karsı takımdan gelen hücumları kesmek ya da rakipten top kazanmak için sahada mücadele eder.
 5. Merkez orta saha; Merkez orta saha hem defansa yardım eder, karşı takımdan gelen hücumları keser, hem de ofansif özelliklere sahip merkez orta saha oyuncusudur.
 6. Ofansif orta saha ; Ofansif orta saha oyuncusu 10 numara olarak tabir ettiğimiz oyuncudur. Takımın beyni, top dağıtan, ara paslarını atan, oyun kurucusudur.
 7. Sağ ve sol açık ; Orta sahanın kanatlarında yer alan zaman zaman hücuma veya kanatlardan gelen topları kesmek için mücadele ederler.
 8. Forvet; Rakibin kalesine en yakın oyuncudur. Gol atmak için mücadele eder.
 9. Gizli Forvet & 2. Forvet ; Genellikle çift forvet oynayan takımlarda bu terim kullanılmaktadır. Temel forvetin arkasında olan veya yanında ona yardımcı forvet olarak görev alan oyuncuya 2. forvet oyuncusuna adı verilir.

Futbol Mevki Kısaltmaları ve Görevleri (Oyuncu Yerleri Ve Adları)

Futbol oyunu, uluslararası oynanan bir spor dalıdır. Bu sebeple futbolcu mevki kısaltmaları da İngilizce terimlerden meydana gelmektedir. Futbolda mevkilerinin kısaltmaları aşağıdaki gibidir;

Futbol Futbolcu Mevki Kisaltmalari
FutbolFutbolcu Mevki Kısaltmaları

Futbolda Oyuncu Yerleri Ve Adları

 1. GK (Goalkeeper); Kaleci anlamına gelmektedir.
 2. RB (Right Back); Sağ bektir ve futbolda en çok kullanılan terimlerden biridir.
 3. LB (Sol Arka);  sol bek 
 4. CB (Center Back); Stoper oyuncusudur.
 5. CDM (Center Defansife Midfielder);  Defansif orta saha
 6. CM (Center Midfielder);  Orta sahada göbekte yer alır.
 7. CAM ( Center Attacking Midfielder); Ofansif orta saha genelde 10 numara oynar
 8. LF  (Left Forward); Sol kanat veya Sol acık oynar.
 9. RF (Right Forward); Sağ kanat forvet.
 10. CF  (Center Forward); Merkez forvet.

Futbolda Mevkilerin Numaraları

Futbolda forma numaraları kaça kadar ?; 1’den 99’a kadar istenilen numara tercih edilmektedir .Bu numaralar formaların sırt bölümlerinde ve şortlarında numaralar bulunur. Bu numaralar, futbolcuların mevki numaralarıdır. Diziliş şeması futbol mevkileri, aşağıdaki resimdeki gibidir.

futbol mevki numaralari
futbolda mevkiler numaraları
 1. Kaleci; İstisnai durumlar hacrinde genelde  as kaleci mevkisinde bulunan oyuncular 1 numarayı formayı giymektedir.
 2. Defans; Savunmada oynayan futbolcular sağ bekler 2, sol bekler 3, stoperler ise 4 ve 5 numaraları formaları giymektedirler.
 3. Orta Saha; 3’lü bir orta sahada yer alan futbolcular için defansif orta saha 6, orta sahanın göbeğinde yer alan futbolcu 8 ve ofansif orta saha ise 10 numaralı formayı giymektedir.
 4. Orta Saha Kanat; 2 kanat oyuncusunu ele alacak olursak sağ kanat 11, sol kanat 7 numaralı forma ile mücadele etmektedir.
 5. Forvet; Forvet genellikle 9 numaralı formayı terletmektedir.

Futbolda (Futbolcu) Mevkileri İngilizce Kısaltmaları ve Türkçe Anlamları

Futbolda mevkilerin Türkçe ve İngilizce olarak kısaltmaları vardır. Bunlar çoğunlukla futbol oyunlarında sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu mevkilerin İngilizce ve Türkçe kısaltmaları yazının devamında yer almaktadır.

Mevkileri Ingilizce Kisaltmalari ve Turkce Anlamlari
Mevkileri Ingilizce Kisaltmalari ve Turkce Anlamlari

Futbolda Oyuncu Yerleri Ve Adları

 1. SĞB; Sağ Bek
 2. SLB; Sol Bek
 3. STP; Stoper
 4. DOS; Defansif Orta Saha
 5. OOS; Ofansif Orta Saha
 6. SĞK; Sağ Kanat
 7. SLK; Sol Kanat
 8. SF; Forvet

İngilizce Futbol Mevki Kısaltmaları

 • CB; Kronometre
 • LB; Sol Bek
 • RB; Sağ Bek
 • DMF; Defansif Orta Saha
 • AMF; Ofansif Orta Saha
 • MF; Orta Saha
 • WF; Kanat Forvet
 • CF; Merkez Forvet

Osman Karaduman

Kayseride dünyaya geldim. Yıllardır haber,blog sitelerinde gece editörlük yapmaktayım. Gncbilgi.com'un ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu