Faydalı Bilgiler

Lisede Dil Bölümünde Hangi Dersler Var?

Dil bölümü Dersleri 2023

Lisede Dil Bölümünde Hangi Dersler Var?; Lisede 10. sınıfta dil bölümü seçilmektedir. İngilizce dilini geliştirmek isteyenler bu bölümü seçerler. Fizik kimya matematik alanında zayıf olduklarını hisseden öğrenciler genelde dil alanından yürümeyi tercih ediyorlar. Haftada bazı okullarda 5 saat İngilizce dersi veriliyor. İngilizce çalışmak için daha fazla zaman bulmak mümkündür.

Grammary Book satın alınarak öğrencilerin grameri daha iyi öğrenmeleri sağlanmaktadır. Her gün kelime ezberleme yapılırsa dil konusunda ilerleme sağlanabilir. Sadece lisedeki dil dersleri ile yetinmek üniversitede iyi bir dil fakültesine kayıt olmak için yeterli değildir. Günümüzde İngilizce dilini öğreten sayısız Android ve iOs platformunda çalışabilen programlar var. Lise dil bölümünde Fen dersleri yoktur. Sözel dersler vardır.

İngilizce Öğrenmek için En İyi Yollar

Yeni bir dil öğrenmek zaman ve emek istiyor. İyi haber şu ki, İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak kaynaklar sınırsız ve bu kaynaklar her gün artıyor. Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yollarından biri o dille yapılan film ve TV şovlarını alt yazılı izlemek. Bu sadece hafızanızı yenilemekle kalmayacak, aynı zamanda size İngilizce iletişim kurmanız gereken kelimeleri ve deyimleri de öğretecektir. Gramer yapılarını öğrenerek ve günlük kullanılan kelimeleri cümle kalıplarını öğrenerek kullanmak dili geliştirmek için çok yararlı olacaktır.

İngilizce Öğrenme Yöntemi

Haftada 5 saat İngilizce ders görmek bu dili kavramak için yeterli değildir. İlk yapılacak iş; İngilizce dublaj/Türkçe altyazılı film izlemek sonra bu filmi İngilizce altyazılı/ Türkçe dublajlı izlemek. Böylece hem yazılışa hem okunuşa hem de anlama hakim olacaksınız.

Online olarak İngilizce öğreten programlar da kelime ezberleme için çok yararlı olabiliyor. Lise dil öğrencileri Udemy platformunda ücretli İngilizce kurslarını alabilirler. İngiliz kökenli veya ABD kökenli hocalarla chat yapabilirler ve karşılıklı sohbet ederek dil geliştirebilirler. Dil öğrenmenin en etkili yolu; ana dili İngilizce olan kişilerle konuşmaktır. Kitaptan İngilizce öğrenenlerden dil öğrenmek çok yetersiz kalmaktadır. Birçok yabancı dil mezunu üniversite öğrencileri; yurt dışına çıktıklarında aslında hiçbir şey öğrenmediklerini görüyorlar. Hem anadili olarak İngilizce bilen hem de konuşmayı bilen kişilerden ders alınması başarı getirir.

Telkin yoluyla İngilizce veya farklı bir dil öğrenmek de mümkün. İnsan beyni ortalama 5 mm dalga boyundaki frekans bandında çalışır. Teknoloji yeteri kadar gelişirse; bu frekans aralığından elektronik veriler hipnoz altında iletilerek; birkaç saatte tüm yabancı dillerin beyne yüklenmesi mümkündür. Ancak çok ileri düzey eğitmenlerin ve hipnoz uzmanlarının bu alanda gelişmesi gerekiyor. Bu telkinler toplu olarak da verilebilir, On yıllarca öğrenilemeyen dersler; bilinç altına bu yolla iletilir. Böylece öğrenen kişi; uyandığında sanki ana dili İngilizceymiş gibi konuşabilir. Bu yöntem; çıraklık sürecini de saatlere indirebilir. Ancak şimdiki nesil ne yazık ki uzu yıllarını vererek düşük verimle öğrenmek zorunda. İngilizce film ve televizyon şovlarını dinlemenin yanı sıra, çeşitli konularda İngilizce makaleler okunarak klasik yolla dil öğrenmeye çalışmaktan başka şimdilik bir yol yok. Okuma hafızanızı yenileyebilir ve dil hakkında sözlük okumaktan daha fazla bilgi sağlayabilir. İster eğlenmek için dil okuyor olun, ister sınava girmeye hazırlanın, okuyarak iyi bir başlangıç yapmak mümkündür.

Dil bölümü Dersleri 2023

Lisede Dil Bölümünde Hangi Dersler Var? sorusunun cevabı şu şekilde;

Dil bolumu Dersleri
Dil bolumu Dersleri
 • İngilizce Dil ve Anlatımı
 • Edebiyat
 • Tarih
 • Matematik
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • Coğrafya dersi
 • Beden Eğitimi dersi
 • Sosyoloji dersi
 • Almanca dersi
 • Psikoloji dersi
 • Felsefe dersi
 • Mantık dersi
 • Müzik dersi
 • Resim dersi

Dil Bölümünde Ne Görülür?

Dil bölümünü okuyanlar üniversitede TYT sınavına ve dil sınavına girerler. TYT’de yüzde 40 dil sınavında yüzde 60 başarı göstermeleri gerekiyor. Bu başarı gösterilirse 4 yıllık bir çok dil fakültesine geçiş yapılır.

Dil bölümü; fen derslerinde başarılı olamayanlar öğrenciler için üniversiteye giriş yoludur. Bu öğrenciler AYT sınavına girmiyorlar. Bu yüzden matematik fizik kimya biyoloji derslerinin AYT alanına çalışma sorunları yoktur. Dil bölümünde sözel ağırlıklı dersler görülmektedir.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu