BilgisayarFaydalı Bilgiler

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor hatası almaktadır. DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor sorunu; İnternet Erişimi Yok, Windows 7, Windows 8, Windows 10

Teknolojinin hızla gelişmesi ile İnternet, günümüzde bir çok kişinin vazgeçilmez parçalarından birisi oldu. Hal böyle olunca bir çok kişi internete bağlanmaya çalışınca DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Nasıl Düzeltilir?. DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor sorunu; İnternet Erişimi Yok, Windows 7, Windows 8, Windows 10 tüm işletim sistemlerinde karşılaşılmaktadır.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Nasıl Düzeltilir? ; gibi durumlarda kullanılan cihazın İnternet Erişimi Yok  ile sonuçlanmaktadır. Windows 7, Windows 8, Windows 10 tüm işletim sistemlerinde En sık karşılaşılan sorun ise; DNS (1) sunucusu cevap vermiyor İnternet Erişimi Yok  uyarısıdır.

Bu yazımızda sizlere Kısaca Dns Nedir?, DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Nedir?, Dns Sunucusu Yanıt Vermiyor nasıl çözülür, Windows 7 DNS sunucusu yanıt vermiyor, Türk Telekom DNS sorunu gibi sorunların cevapları yer almaktadır.

Kısaca Dns Nedir?

Kısaca açıklanacak olursa; internet sitelerinin adreslerini, kullanılan tarayıcının bu sitelere bağlanabilmesi için adres çubuğuna yazılan web site ismini İp adresine çeviren servera Domain Name Sistem yani DNS adı verilmektedir.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor sorunu, tarayıcınızın internete bağlantı kuramadığı anlamına gelmektedir. Peki Bu hata neyden kaynaklanmaktadır.

DNS Sunucusu Yanit hatasi ve sorunu
DNS Sunucusu Yanit hatasi ve sorunu
  1. İnternet Servis Sağlayıcısı Kaynaklı Sorunlar
  2. Antivirüs Kaynaklı Sorunlar
  3. TCP / IP / DHCP Sorunları
  4. Router veya Modem Kaynaklı Sorunlar

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Çözümleri

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor sorunu ile karşılaşıldığı zaman öncelik olarak ilk yapılması gereken internet bağlantısını kontrol etmektedir.

İnternet Servis Sağlayıcısı Kaynaklı Sorun ve Çözümü

İnternete bağlanamama sorunun çözümü için ilk olarak; Başlangıç > Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Sorunları Gider > İnternet Bağlantıları > Sorun Gidericiyi Çalıştır; diyerek sorunların bulunması ve çözülmesi için bekleyin.

Antivirüs Kaynaklı Sorunlar ve Çözümü

Kullanılan cihazın güvenliği için kullanılan Antivirüs uygulamaları da internet bağlantı sorunlarından birisidir. Bunun gibi durumlarda kullanılan Antivirüs uygulamasını geçici olarak devre dışı bırakabilir veya Antivirüs programının güvenlik derecesini düşürebilirsiniz. Uygulama devre dışı bırakıldığı zaman kullanılan cihazı zararlı yazılımlara karşı güvenliğini sağlamak için Windows Güvenlik Duvarı’nın muhakkak açılmalıdır.

TCP / IP / DHCP Sorunları ve Çözümü

Kullanılan cihazın işletim sistemindeki yazılımdan kaynaklı olan bu sorunlarda dns sunucu hataları almak mümkündür. Bu sorun DNS hatası TCP / IP ya da DHCP çakışmaları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun en kolay ve basit çözümü kullanılan cihazı yeniden başlatmaktadır.

Kullanılan cihaz yeniden başlatıldığı zaman muhtemelen DNS sorununu çözülecektir.

Router veya Modem Kaynaklı Sorunlar ve Çözümü

Kullanılan Modem ya da Router aynı işletim sistemlerimiz gibi DNS önbelleğine sahiptir. Modem ya da Router önbelleğini temizlemek bazen Dns sorunların çözümü olmaktadir. Modemin önbelleğini temizlemek için modemi kapanıp açılması gerekmektedir.

modem reset dugmesi
modem reset dugmesi

Modemi Kapatıp açıldıktan sonra sorun hala devam ediyorsa; İnce bir cisim yardımı ile (kürdan, İğne vb.) modeminizdeki reset bölümünden modeminizi tekrar başlatın. Böylece  DNS sorununu çözmüş olacaksınız.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu