Faydalı Bilgiler

1 Doların En Değerli Olduğu Ülkeler – 2023

1 Doların En Değerli Olduğu Ülkeler; ABD Doları dünyanın her noktasında kabul gören bir para birimidir. Ancak ülkeler yeni bir ortak para birimine geçerek yakın süreçte doların evrenselliğini tarihe gömme planları yapıyorlar. Yeni para birimin piyasaya sürülmesini sağlayacak olan BRICS ülkeleri yeni bir rezerv birimi oluşturmaya çalışıyorlar. Şu an için 1 Doların en değerli olduğu ülke listesi;

Tayland
Kamboçya Rieline
Moldova
Gürcistan
Makedonya
Rusya
Hindistan
Türkiye
Doların En Değerli Olduğu Ülke

Olarak sıralanabilir.

Dünyanın En Değerli Parası 2023

2022 yılı itibari ile dünyanın en değerli parası Kuveyt Dinarıdır. Bahreyn dinarı da listede 2. Sırada yer almaktadır. Umman riyali Ürdün Dinarı ve sonrasında İngiliz Sterlini gelmektedir. Cayman adaları doları halen Euro para biriminden daha yüksektir. 8. Sırada İsviçre Frangı ve 9. Sırada ABD Doları gelmektedir. Kanada doları 10. Singapur Doları 11. ve Avustralya Doları 12. Sırada yer almaktadır.

Dunyanin En Degerli Parasi
Dunyanin En Degerli Parasi
1 Kuveyt Dinarı 60 TL veya 3.23 ABD dolarıdır.
1 Bahreyn Dinarı 49.50 TL veya 2.65 ABD Dolarıdır.
1 Umman Riyali 48.40 TL veya 2.60 ABD Dolarıdır.
1 Ürdün Dinarı 26.50 TL veya 1.42 ABD Dolarıdır.
1 İngiliz Sterlini 21.47 TL veya 1.15 ABD Dolarıdır.
Dünyanın En Değerli Parası

Doların En Yüksek Olduğu Ülkeler

Dünyada ekonomisi düşmeye meyilli olan tüm ülkelerde ABD doları yüksek seyreder. Şu anda Kamboçya Rieline para birimine karşın dolar oldukça yüksek düzeydedir. 1 ABD doları 4060 Kamboçya Rieline değerindedir. Dünyada doların en yüksek olduğu ülke Kamboçya’dır.

1 Doların En Değerli Olduğu Ülkeler

Petrol zengini ülkelerin parası dünyanın en değerli parası statüsündedir. Kuveyt dinarı dünyanın en değerli parasıdır. Tüm dünyada geçerliliği fazla olan ABD doları bile Kuveyt Dinarından üçte bir oranında daha düşüktür. 1 Kuveyt Dinarı : 3.23 ABD Dolarına eş değerdir.

ABD doları, dünyanın en büyük rezerv para birimidir. Çoğu döviz piyasası için temel olarak kullanılır ve tüm günlük döviz piyasası işlemlerinin %88,3’ünü oluşturur. Dünyadaki çoğu ticari banka tarafından tutulur. Küresel bir varlığı söz konusudur ve dünyadaki hemen hemen her ülke tarafından kabul edilmektedir.

Dolarin En Yuksek Oldugu Ulkeler
Dolarin En Yuksek Oldugu Ulkeler

ABD doları, dünyanın birincil rezerv para birimi olmasının yanı sıra, aynı zamanda en çok işlem gören para birimidir. İsviçre’nin ulusal para birimi olan İsviçre frangı, dünyada en çok işlem gören yedinci para birimidir.

İsviçre frangı, sıkı para politikaları nedeniyle güvenli bir liman para birimi olarak kabul edilir. Bu, son Avrupa borç krizi sırasında frangın değer kazanmasına yardımcı oldu.

Avustralya’nın ulusal para birimi olan Avustralya doları, dünyadaki en istikrarlı para birimlerinden biridir. En güçlü 16. para birimi olarak sıralanır.

En Değerli Para Birimi

Dünyadaki birçok para birimi arasında bazıları diğerlerinden daha değerlidir. Bunlar bir dizi faktöre dayanmaktadır. Bir ülkenin ekonomik yapısı ve siyasi sistemleri de paranın değer kazanmasında rol oynar.

Genel olarak, en değerli para birimi, enerji rezervleri ve katı para politikaları ile desteklenen para birimidir. Bir para biriminin değerinin zaman içinde dalgalandığını da hatırlatalım.

En Degerli Para Birimi
En Degerli Para Birimi

ABD Doları, dünyanın en çok işlem gören para birimi ve en büyük rezerv para birimidir. İsviçre frangı, en çok işlem gören ikinci para birimidir. Aynı zamanda güvenli bir liman para birimi olarak kabul edilir.

İngiliz Sterlini dünyanın en değerli beşinci para birimidir. Uluslararası piyasalarda da ABD Dolarına karşı güçlü bir rakip konumundadır. Avustralya doları da son derece değerli bir para birimidir. Avustralya’nın ve bazı Pasifik ada ülkeleri tarafından ulusal para birimi olarak kullanılır.

Cayman Adaları, varlıklı bireyler için önemli bir mali vergi cennetidir. Cayman Adaları’nın ulusal para birimi Cayman Adaları dolarıdır.

Dünyada En Geçerli Para Birimi

Genel olarak konuşursak, en değerli para birimi ABD dolarıdır. Bu, Avustralya, Kanada ve Birleşik Krallık gibi ülkeler için doğru olsa da, doların dünya çapında oldukça büyük bir varlığı var. Bu kısmen, bir ülkenin petrolü dolar karşılığında takas etmesine izin veren petrodolar sistemi sayesindedir. Pek çok ülke için, bu durum; özellikle de bir dış politika başlangıcına ihtiyaç duyanlar için büyük bir meseledir.

Dünyanın en büyük rezerv para birimi statüsüne rağmen, dünyanın en büyük para birimi ABD doları değildir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) tek üyesi olmasının da etkisi ile dünyada en fazla işlem gören para birimi Hindistan rupisidir çünkü Hindistan ekonomik olarak aynı zamanda dünyanın en istikrarlı ülkelerinden biridir. Sonuç olarak, dünya ekonomisine önemli bir katkı sağladığı bir gerçektir.

Dünyadaki Para Birimlerinin Türk Lirası Cinsinden Değerleri

Genel olarak, bir para biriminin değeri, ülkenin ekonomik sağlığı siyasi istikrarı ithalat ihracat durumu ve faiz oranları gibi bir dizi faktör tarafından belirlenir. En değerli para birimleri genellikle büyük bir petrol rezervi veya güçlü bir para politikası tarafından desteklenir.

ABD doları, dünyanın en büyük rezerv para birimidir ve dünyada en çok işlem gören para birimlerinden biridir. Aynı zamanda küresel bir para birimi olarak en yaygın olarak kabul edilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nin fiili para birimidir. Birçok ülkede uluslararası ticarette rezerv para birimi olarak kullanılmakta ve ABD’nin siyasi ve ekonomik gücü tarafından desteklenmektedir. Bilinen tüm merkez bankası döviz rezervlerinin yüzde 60’ından fazlasını şimdilik ABD Doları oluşturur. Euro, Avrupa Birliği’nin resmi para birimidir. Aynı zamanda dünya çapında en çok işlem gören ikinci birimdir ve günlük ortalama hacmi de yaklaşık 1,1 trilyon ABD Doları tutarındadır.

Yeni Zelanda doları aynı zamanda dünyanın en güçlü para birimlerinden biridir. Gücü muhtemelen yüksek faiz oranlarından ve ülke ekonomisinin güçlü bir oranda büyümesinden kaynaklanmaktadır. Değeri, uranyum arzının yanı sıra küresel petrol fiyatına da çok bağlıdır.

 • 1 ABD Doları 18.63 TL
 • 1 Euro  19.62 TL
 • 1 İngiliz Sterlini 22.84 TL
 • 1 İsviçre Frangı 19.93 TL
 • 1 Japon Yeni 0.13 TL
 • 1 S.A Riyali 4.94 TL
 • 1 Norveç Kronu 1.85 TL
 • 1 Danimarka Kronu 2.62 TL
 • 1 Avustralya Doları 12.63 TL
 • 1 İsveç Kronu 1.80 TL
 • 1 Rus Rublesi 0.30 TL
5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu