Faydalı Bilgiler

Gıda Mühendisliği Maaş 2023 – Net Bilgi!

Değeri zamanla daha çok anlaşılan ve her geçen gün daha popüler hale gelen meslekler var. Gıda mühendisi de bu mesleklerden biridir. Peki; Gıda Mühendisliği Maaş Nedir? 2023 Gıda Mühendisi Maaşı Ne Kadar? Bu yazımızda Gıda Mühendisliği iyi bir meslek mi?, Aylık Ortalama Maaşlar, Gıda Mühendisi 2022 yılı maaşının ne kadar olduğuna yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de son derece gelişmiş yiyecek içecek sektörü nedeniyle en çok tercih edilen teknik alanlar arasında yer alan gıda mühendisliği bu yıl da popülerliğini koruyor. Her yıl binlerce mezun veren gıda mühendisliği bölümleri, geniş iş yelpazesine sahip mühendislik bölümlerinden biri olarak bilinmektedir.

Hayatımızın en önemli alanlarından biri olan gıda ve gıda mühendisi mesleğinin detaylarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumaya devam etmelisiniz.

Gıda Mühendisliği Nedir?

Bir şirketin gıdaları uygun şekilde üretmesini, paketlemesini ve dağıtımını yapmasını sağlayan kişilere gıda mühendisi denir. Gıda mühendisleri, hijyen ve sağlık düzenlemelerine uyumu denetlemekten sorumludur.

Gıda Mühendisliği Maaş 2023

Bir gıda mühendisinin aylık ortalama maaşı 17.500,00 TL’dir. En düşük gıda mühendisi maaşı 12.500,00 TL, en yüksek gıda 17.990 TL dir. Fakat mühendisi maaşı kurum ve kuruluşa göre değişmektedir. Yukarıdaki maaşlar gibi bir maaş almak istiyorsanız. İŞKUR Gıda Mühendisi açık pozisyonlarını görüntüleyin ve kariyerinizi ona göre yapabilirsiniz.

Gıda Mühendisleri Ne İş Yapar?

Gıda mühendisleri, tüketim mallarının güvenli ve uygun şekilde paketlenmesi ve taşınması ile ilgilenmektedir. Bu nedenle gıda sektöründeki herhangi bir imalat firmasında, lokantalarda, laboratuvarlarda ve ofislerde iş bulma olanağına sahiptirler. Gıda mühendislerinin çalışma alımındaki sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

Gida Muhendisligi Maas Nedir
Gida Muhendisligi Maas Nedir
  • Tüketim mallarının güvenli ambalajlanması için yeni tekniklerin belirlenmesi,
  • Numunelerin incelenmesi ve raporlanması,
  • Gıda bilimi ve teknolojisine uygun fonksiyonel faaliyetler yürütmek,
  • Gıdalarda katkı maddesi kullanımının denetimini yapmak,

Gıda Mühendisi Olmak Hangi Okul Mezunu Olmak Gerekir?

Gıda mühendisi olabilmek için üniversitelerde gıda mühendisliği fakültesinden 4 yıllık lisans derecesi ile mezun olmak gerekir. Diploma ile hem devlette hem de özel sektörde birçok farklı alanda iş bulmak mümkündür.

Gıda Mühendisi Meslek Kodu Nedir?

Türkçe iş rehberinde gıda mühendisi mesleğinin iş kodu 2141.13 olarak belirlenmiştir.

2023 Gıda Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Devlette bir gıda mühendisinin ortalama maaşı 17.500 TL, En Yüksek Maaşı 12.500 TL iken özel sektörde 17.500 TL’dir. Devlet kurumlarında gıda mühendisi olarak çalışanların maaşlarında belli bir standart var. Öte yandan, özel sektör maaşları için belirli bir standart bulunmamaktadır.

Gıda Mühendisliği Maaş Nedir?

Asgari ücret net 8.500 TL olarak belirlenmiş ve özel sektöre yeni başlayan bir gıda mühendisi bu miktarla ya da 13.500 TL civarında işe başlıyor.

2.7/5 - (3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu