Faydalı Bilgiler

Basketbol Devre Arası Kaç Dk – NBA Devre Arası Kaç Dakika

Basketbol Devre Arası Kaç Dk , NBA Devre Arası Kaç Dakika başlıklı yazımızda detaylı bilgilendiriyoruz. Bu yazımızda sizlere basketbol devre arasında kaç dakika var? hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde futboldan sonra en popüler spor dalı basketboldur. İnsanlar basketbol hakkında bilgi edinmek istiyor bizde bu yazımızda Basketbol veya NBA hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Basketbol Nedir, Nasıl Oynanır?

Profesyonel basketbolda beşer kişilik iki takım, topu yere paralel 3.05’lik bir pota isimli yere atarak on iki, on veya sekiz dakikalık dört devreden oluşan maçı rakibinden daha fazla sayı alarak kazanmaya çalışır. Basketbol, ​​Massachusetts, ABD’deki Springfield Young Men’s Christian Association (YMCA) Eğitim Okulunda Kanadalı bir beden eğitimi öğretmeni tarafından 1891 yılında James Naismith tarafından icat edilmiştir.

Basketbol Nedir Nasil Oynanir
Basketbol Nedir Nasil Oynanir

Genelde basketbol kapalı alanda oynanır. Basketbolun dikdörtgen tabanı sert tahtadan yapılmıştır. Sahanın boyutları değişkenlik gösterse de FIBA ​​standartlarına göre 28m x 15m‘dir. Saha orta çizgi ile ikiye bölünmüştür. Bu çizginin ortasına orta yuvarlak adı verilen bir daire çizilir. Hava atışı da buradan yapılır.

Basketbol Devre Arası Kaç Dk

Bir basketbol maçı, her biri 10 dakikalık 4 devre halinde oynanır. Basketbol oyunu 2 devre halinde oynanır. 1. ve 2. ve 3. ve 4. periyotlar arasındaki ara 1 dakikadır. 2. periyodun sonunda devre arası verilir. Devre Arası 15 dakikadır. Basketbol toplamda 40 dakika sürmektedir. Fakat top her dışarı çıktığında süre durmaktadır. Top oyuna girince süre yeniden başlar.

Basketbol Devre Arası Kaç Dk 15 dakikadır.
Basketbol Devre Arası Kaç Dk

Basketbol Kaç Periyot

Basketbol maçları periyotlardan oluşur. Bir basketbol maçı kaç devredir derseniz, bir maçta 4 periyot vardır. Ama bir oyun 2 yarıdan oluşur. İlk yarı 2 periyot üzerinden oynanmaktadır.

Basketbol Kaç Periyot4 periyot
İlk Devre 2 periyot
Basketbol Kaç Periyot

NBA Maçında Devre Arası Kaç Dakika

Oyun, her biri 10 dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik olursa oyun uzar. Her takımın ilk üç periyotta birer dakikalık mola, uzatmalarda ve dördüncü periyotta iki mola hakkı vardır. İkinci ve üçüncü periyot arasında 15 dakikalık bir devre arası vardır.

NBA Maçında Devre Arası Kaç Dakika15 dakikadır.
NBA Maçında Devre Arası Kaç Dakika

Basketbol Periyot Arası Kaç Dakika

Bir basketbol maçı, her biri 10 dakikalık 4 periyot halinde oynanır. Basketbol oyunu 2 devre halinde oynanır. 1. ve 2. ve 3. ve 4. periyotlar arasındaki ara 1 dakikadır.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu