Faydalı Bilgiler

Bir Basketbol Maçı Kaç Dakika Sürer? – Doğru Cevap

basket maçları kaç dk

Basketbol Maçı Kaç Dakika; Bir basketbol oyununun süresi NBA‘de farklı okullara arası müsabakalarda farklıdır. NBA ’da 12 dakikalık toplamda 4 periyottan oluşurken lise- üniversite müsabakalarında periyot süresi 10 dakikadır. Bazı kolejlerde periyot süresi 8 dakika olmaktadır.

Basketbol (Basket) Maçı Kaç Dakika Sürer?

Basketbol maçları genellikle molalarla beraber 10+15+10+15+10+15+10 = 80 dakika sürer, ancak playofflar daha uzun olur. Oyun ne kadar uzun olursa, takımların oyun içi değişiklikler ve serbest atışlar için ayarlamalar yapmaları için o kadar fazla zaman gerekir.

NBA Maci Kac Saat Surer
NBA Maci Kac Saat Surer

Takımlar kazandığı ve beraberlik olmadığı sürece, oyunun tamamını görmek için 80 dakika yeterli süredir. NBA oyunları dünyanın en popüler sporlarından biridir ve ortalama oyun, molalarla birlikte iki buçuk saat sürer. Ancak basketbol maçlarının uzunluğu ligden lige değişmektedir. Lise ve kolej basketbolunda, çeyrekler genellikle sekiz dakika uzunluğundadır

NBA Maçı Kaç Saat Sürer?

Basketbol, ​​ortası 15m genişliğe bölünmüş sert bir yüzey üzerinde 30m’lik bir sahada beşer kişilik iki takımla oynanmaktadır. Oyun bir hava atışı ile başlar. Takımlar sahaya en az beş oyuncuyla girmelidir. NBA’de bir basketbol maçı 4 periyot üzerinden oynanır. Her periyot 12 dakika sürer. Toplam oyun süresi 48 dakikadır.

Basketbolda 1 Periyot Kaç Dakika

Basketbol maçları genellikle molalarla beraber 10+15+10+15+10+15+10 = 80 dakika sürer, ancak playofflar daha uzun olmaktadır. Her periyot 12 dakika sürer. Toplam oyun süresi 48 dakikadır.

Basketbol Sahası Ölçüleri

Bir basketbol sahasının boyutu, bir basketbol maçının uzunluğunu belirlemede önemli bir faktördür. Tipik bir NBA sahası doksan dört fit uzunluğunda ve elli fit genişliğindedir. Ancak, uluslararası sahaların boyutu biraz daha küçüktür. Uluslararası Basketbol Federasyonu’na (FIBA) göre, uluslararası basketbol sahaları doksan dokuz fit x kırk dokuz fit olmalıdır. Türkiye’de basketbol sahaları 15 m x 28 m olarak dizayn edilir.

Basketbol sahaları, müsabakanın düzeyine ve oyunun oynandığı spor salonuna göre büyüklükleri değişmektedir. Ancak, tüm sahaların sahip olduğu bazı temel özellikler vardır. Belirli fauller yapıldığında serbest atış verilir. Kortun bir diğer önemli özelliği de şerittir. Kulvar, taban çizgisi ile serbest atış çizgisi arasındaki alandır. Bir basketbol sahasının boyutları oyun için çok önemlidir.

Normal süre sonunda iki takım berabere kalırsa, oyun uzatmaya gider. Bu, bir takım kazanana kadar oynanan beş dakikalık bir periyottur. Çoğu basketbol ligi benzer bir format kullanır, ancak fazla mesai kuralları biraz değişebilir. Uzatma süreleri genellikle hava atışlarıyla başlar. Oyuncular topu tutamazlar, ancak tek elle pas vermelidirler. Bu, her iki takımın da topa sahip olma şansına sahip olmasını sağlar. Basketbolda uzatma süreleri genellikle beş dakika uzunluğundadır. Ancak, lise ve üniversitelerinin uzatma süreleri dört dakikadır.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu