Sağlık

Ventolin Şurup Ne İçin Kullanılır? Ventolin Fiyati 2024

Ventolin şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, Şurup Fiyati ne kadar 2021 diye merak ediyorsanız bu yazımızda Ventolin şurup Öksürük İçin Kullanılır Mı? fiyatı nedir, yan etkileri Varmidir sorularına yanıtı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ventolin Şurup Ne İşe Yarıyor; Ventolin; astım hastası olan hastaların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ayrica hava giriş çıkışını rahatlatalarak, solunumu daha iyi duruma getirir. Ventolin şurup ne işe yarar diye merak ediyorsanız. Bu şurup hakkında tüm gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Ventolin şurup öksürük için kullanılır mı, güncel fiyatı ne kadar, nasıl kullanılır gibi detayları ve bu şurup hakkında tüm merak ettiklerinizi okuyabilirsiniz.

Ventolin Şurup Hakkında Kısa Bilgi

Bu şurup; kronik enfeksiyon hastalığı bronşit , emfizem ve astımda, nefes darlığı, hışıltılı solunum, hafif-orta şiddetli astım ataklarının rahatlatılması, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerinin giderilmesi için tercih edilen tesirli bir ilaçtır.

Akciğerlerdeki hava yollarını genişleterek daha kolay nefes alıp vermenizi sağlamaktadır. Bu şurup sayesinde daha basit soluk alıp vermenizi sağlar.

Düzenli tedavi de kullanılacak bir şurup değildir tavsiye edilmemektedir.

Ağızdan alınan bir ilaçtır ve başka kullanım biçimi yoktur. Normal reçeteli bir şuruptur. Bu şurubu Reçeteli veya reçetesiz olarak eczaneden temin edebilirsiniz.

Bu şurup 150 ml’lik şişelerde satılmaktadır. Fakat Bu ilacın ruhsat sahibi GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Ticaret AŞ’dir. Üreticisi şayet Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ’dir. Üretim yeri İstanbul’dur.

Ventolin Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Ventolin 2 mg Şurup, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açarak; böylece hava giriş çıkışını rahatlatarak ,solunumu daha iyi duruma getirir. Ayrica Ventolin, müzmin bronşit, amfizem ve astımda, soluk darlığı, hışıltılı solunum gibi hastalık belirtilerinin giderilmesi, hafif-orta ve şiddetli astım ataklarının rahatlatılması için; müzmin obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerinin azaltılması için ve kurtaran ilaç olarak tüketilmektedir.

Düzenli tedavide tavsiye edilmemektedir. VENTOLİN , çocuklar ve Sivi ilaçları tercih eden yetişkinlerin tedavisinde de kullanılması uygundur.

Ventolin Şurup İçeriği Nedir?

Bu Şurubun İçeriğinde kortizon bulunmamaktadır. Ayrıca pek çok hastalıkta etkin olan bir ilaçtır.

Etken(etkin) maddesi; Salbutamol (sülfat olarak) (her 5 ml’de 2 mg faktör madde bulunmaktadır.

Yardımcı maddeleri;  Saf su, sodyum klorür, portakal aroması IFF, sodyum sakkarin, sodyum benzoat, sodyum sitrat dihidrat, sitrik asit monohidrat BP, hidroksipropilmetilselülo.

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar?

Aşağıdaki belirtilen hastalıklar size meydana geldi ise ; şayet bu şurubu kullanabilmeniz mümkündür. İşte bu şurubun kullanım alanları;

 1. Kronik bronşit hastalığının belirtileri geçirilmektedir.
 2. Rahat nefes alış-verişini sağlamaktadır.
 3. Hafif ve orta şiddetli astım ataklarını rahatlatarak sorunlu olan kişiyi hayata adapte eder.
 4. Akciğerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemesini sağlamaktadır.
 5. Nefes darlığı belirtilerini ortadan kaldırmasını sağlar.
VentolinSurup Ne Ise Yarar
VentolinSurup Ne Ise Yarar

Ventolin Şurup Nasıl Kullanılır?

Öncelikle hekiminiz bu şurubu nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bu İlacın Tedavisi boyunca kesinlikle doktorunuzun önerilerine uymanız gerekmektedir. Bu şurubun Yanlış kullanım ve doktorunuzun önerilerinin dışı kullanımlar hastalığın seyrini negatif etkiler, ve sağlığınıza zarar verir. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gereklidir. Tedavi boyunca kesinlikle doktorunuzun önerilerine uyunuz. Yanlış kullanımı hastalığın seyrini etkileyebilir.

Bu şurubu her kullanmadan önce hafiften çalkalayınız. Bu İlacı Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçekli kaşık ile kullanıma özen gösteriniz. Yemek kaşığı kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

 • 2 ile 6 yaş arası çocuklarda, günlük tavsiye edilen doz: günde 3 yahut 4 kez 1/2 (yarım) veya 1’er ölçek;
 • 6 ile 12 yaş arası çocuklarda, günlük tavsiye edilen doz: günde 3 yahut 4 kez 1’er ölçek;
 • 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük kullanım için tavsiye edilen doz: günde 3 veya 4 kez 1 veya 2 şer ölçek;
 • Yaşlılarda günlük kullanılması tavsiye edilen doz: günde 3 veya 4 kere 1 er ölçektir.

Ventolin Şurup Fiyat 2024

Doktorunuz Ventolin reçete ederse devlet tarafından ödenen bir ilaçtır. Bu şurubu eczanelerde Reçetesiz olarakta satın alabilirsiniz. Eğer isterseniz Aile hekiminize de bu şurubu reçete ettirebilirsiniz. Ventolin Şurup fiyatı 54.38 TL eczanelerde satılmaktadır. Fakat bu şurubun fiyatında zamanla farklılık olmaktadir.

Ventolin Şurup Muadili (Eşdeğeri) İlaçlar

 • BRECUR
 • RONKOTOL
 • VENTOSAL
 • VENTACORT
 • SALBUTAM

Ventolin Şurup Öksürük İçin Kullanılır Mı?

Bu Şurup Dolaylı olarak öksürüğe iyi gelmektedir fakat doğrudan bir öksürük şurubu değildir. Kesinlikle hekim kontrolünde kullanılması gereklidir.

Ventolin Şurup Bebeklerde Ne İçin Kullanılır?

Bu şurup kesinlikle direk bebeklere verilmemelidir. Ancak Çocuk doktorunun tavsiyesi veya reçete etmesi ile önerilen kullanım talimatı ile kullanılmalıdır.

Ventolin Şurup Aç Mı, Tok Mu Kullanılır?

Bu Şurubu yemeklerden önce aç karnına veya yemeklerden sonra  tok kullanabilirsiniz.

Ventolin Şurup Prospektüs

Bu İlacın Etken maddesi ;  Salbutamol sülfat ‘tır. şurup prospektüs pdf

Ventolin Şurup Fiyat Bilgisi

Normal reçeteli olarak satılan Ventolin Şurubun 2023 yılı itibari ile eczanelerdeki satış fiyatı 54.38 TL dir. Tabiki zamanla bu fiyatta farklılık göstermektedir.

Ventolin Şurup Reçetesiz Alınır mı?

Eczanelerden reçetesiz olarakta bul ilacı satın alabilirsiniz. Fakat  Doktorunuza veya Aile Hekiminize bu ilacı reçete ettirildiği zaman Ventolin Şurup bir kısmini devlet karşılamaktadır. Kesinlikle Doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır.

Ventolin Şurup Nedir Niçin Kullanılır?

Ventolin; astım hastası olan hastaların tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Ayrica hava giriş çıkışını rahatlatalarak, solunumu daha iyi duruma getirir.

Ventolin Şurup Kaç Gün Kullanılmalı

Bu ilaç Doktor tavsiyesi dışında kullanılması sağlığınızı ciddi etkileye bilir. Bu sebepten dolayı doktorunuzun önerdiği dozda kullanılmasına dikkat edilmelidir. Genelde Doktorlar tarafından önerilen doz 3 ile 7 gündür.

Ventolin Şurup Kullananlarin Yorumlari

Tadı kötü fakat bayağı tesir etti. Titreme yan etkilerinde birisi bu hali dikkat edin derim. Ayrıca doğru ve tertipli kullanın.

Çocuğum bronşit olunca hekimin önerisi ile kullanmıştım bayağı iyi gelmişti. Güzel bir şurup.

Yan etkisini gösterme ihtimali yüksek olan bir ilaç fakat hekimler sık sık reçete ediyor. Genel olarak iyi netice alınan bir şurup olduğunu dahi söyleyeyim.

Ciddi yan etkiler oluşturabiliyor nedeniyle titiz kullanın derim. Bebeklerde hekim önerisi ile kullanılmalıdır. Yeni doğanlar içerisinde hekim demeden mutlaka kullanılmamalıdır.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu