Faydalı Bilgiler

Akşam Güneşi Kime Vurur? – Hikayesi ve Sözleri

Akşam güneşi kime vururcümlesi, güneşin parlaklığının seçiciliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sabah güneşi sidikliye akşam güneşi şimdiye kadar birlikte olduğun en güzel kadına vururmuş. Orijinal söz şudur: Sabah güneşi sidikliye akşam güneşi güzele vurur. Bu şekilde bu kelimeyi ayırabilir ve ne anlama geldiğini anlayabiliriz. Bu kelime tam olarak nereden geliyor?

Akşam Güneşi Kime Vurur?

Akşam güneşi yüze güzel bir şekilde düşer. Aynı zamanda sadece dış güzelliği ile değil huyu ve suyu ile de güzel olan akşamları güneşin vurduğunu söylerler. Akşam güneşi daha simetrik düştüğü için yüzdeki her detay kendini gösteriyor. Bu yüzden çirkin daha çirkin, güzel daha güzel görünür.

Akşam Güneşi Sözü Nereden Geliyor?

Güneş’in aydınlatmasının ne kadar seçici ve belirleyici olduğunu kanıtlamak için kullanılan bir tabirdir. Sabah güneşi çocuklarla dolu bir odadan yatağına işeyen insanı teşhis ederken, akşam güneşi çevredeki en güzel hanımı aydınlatarak güzelliğin önemini bir kez daha vurguladı. Bu, farklı bir seçici, belirleyici ve doğanın tanımlayıcı bir özelliğiymiş.

Aksam Gunesi Kime Vurur hikayesi
Aksam Gunesi Kime Vurur hikayesi
  • Bir avuç salağın sabah güneşinden kaçmaya çalışmasına neden olan söz.
  • Eğer yanlışlıkla sabah güneşi vurduysa “Sabah güneşi güzele akşamki sidikliyeydi değil mi?” seklinde saptırılmaya çalışılan söz.
  • Hem sabah hem akşam güneşle karşı karşıya kalan bünye hem sidikli hem güzeldir sonucuna götüren söz.
  • Sabah güneşi sidikliye vurur ki; böylece sidikleri kuruyabilsin.

Akşam Güneşi Güzele Vurur Hikayesi

Hikayeye göre sabah güneşi sidikliye, akşam güneşi ise güzelliğe vurur. Bu, çocukların geceleri altına yapmaması (İşimemesi) için anlatılan bir hikaye türüdür. Eğer altınıza işerseniz sabah güneşi seni ele verir. Korku için anlatılan eski bir hikayedir.. Yukarıda da bahsettiğim gibi akşam güneşi daha simetrik vurduğu için güzelliği daha net gösteriyor. Hikaye bundan ibaret.

Sabah Güneşi Akşam Güneşi Kime Vurur

Güneş’in aydınlatmasının ne kadar seçici ve önemli olduğunu kanıtlamak için kullanılan bir tabirdir. Sabah güneşi çocuklarla dolu bir odadan yatağına işeyen insanı belirlerken, akşam güneşi çevredeki en güzel kadını aydınlatarak güzelliğin önemini bir kez daha vurgulamış.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu