Faydalı Bilgiler

Batikon (Tentürdiyot) Lekesi Nasıl Çıkar ?

Batikon (Tentürdiyot) Lekesi Nasıl Çıkar ?  Batikon halk arasında tentürdiyot olarak bilinen açık yaraların enfeksiyon kapmasına engel olmak amacı ile kullanılan bir tür dezenfekte işlemi yapan bir ürün olarak bilinmekte ancak batikon üzerinize yada bir yüzeye döküldüğünde yapısı gereği hızlı yayılacaktır rengi bakımındansa oldukça rahatsız edicidir peki batikon lekesi nasıl çıkartılır size hangi yüzeylerde nasıl çıkarılacağını bu makalede anlatacağız.

Batikon (Tentürdiyot) Lekesi Nasıl Çıkar ?

Batikon açık yaraya yapılan müdahale sonucunda üzerinize sıçraması yada bir yüzeye dökülmesi sonucunda hızlı yayılması ve geç kalınırsa derinlere inmesi ile inatçı bir leke olarak tanımlanıyor ve kadınlar tarafından pek de sevilmiyor renk olarak döküldüğü yüzeyde sırıtıyor. Batikon lekesini en etkili çıkarmanın bir kaç yolu bulunmaktadır.

 • 1. Ilık Su
 • 2. Şeker
 • 3. Temiz Bir Bez

Batikon şekerli ılık suda çözünmeye başlayacaktır bu neden le batikon lekesini çıkarmak için ılık suya bir kaç şeker atıp iyice karıştırın sonrasında lekenin üzerine temiz bez ile uygulayın leke kaybolmaya başlayacaktır ancak dökülen yüzeyden tamamen çıkmayacaktır işlem bittikten hemen sonra dökülen yüzeyi güzelce duruladıktan sonra lekeden kurtulacaksınız.

Batikon (Tentürdiyot) Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar ?

Batikon halı ve koltuk gibi yüzeylere döküldüğünde oldukça hızlı derinlere işlemektedir bu durum gerçekleşmeden üzerine müdahale edip hızlı bir şekilde lekenin çıkmasını sağlamanın yolları bulunmakta Batikon beklediğinde çok inatçı bir leke haline gelmektedir.

 • 1. Alkol
 • 2. Temiz Bez

Batikon da diğer kimyasallar gibi alkol gibi bir çözücü madde ile karşılaşınca kendini bırakıyor ve inatçılığını kaybediyor. Yüzeye uygularken Temiz bezi alkole bandırıp yüzeye uygulamaya başlıyoruz bir süre sonra alkolün de formülü sebebiyle yumuşayıp bulunduğu yüzeyden oldukça kolay çıkacaktır.

Batikon (Tentürdiyot) Lekesi Deriden Nasıl Çıkar ?

Batikon döküldüğünde beklide en can sıkıcı hali deri üzerine dökülmesi oldukça kötü bir görüntüsü bulunan ve çıkarmasında bir okadar zor olduğu düşünülen batikonun ezeli bir düşmanı bulunmakta Batikon deri bir yüzeye döküldüğünde üzerinde bir limonu kesip bıraktığınızda limon asidik özelliği ile Batikonun yapısını bozarak inatçı bir leke olarak tutunmasını güçleştirecektir. Ardından temiz bir bez ile lekenin üzerini silmeniz dahilinde leke kaybolacaktır. Diğer yöntemleri de denemeniz sonucundada lekeyi çıkarabilirsiniz ancak alkolün yapısı bazı yüzeylere zarar verebilir bu sebepten ötürü 1 ve 3 cü yöntemi denemeniz tavsiyemizdir.

 • 1. Limon
 • 2. Temiz Bez
Puan Ver

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Herkese merhaba, bu web sayfasındaki içerikler
  gerçekten insanların deneyimi için harika,

 2. Eşim ve ben bloğunuzu kesinlikle seviyoruz ve gönderilerinizin çoğunun tam olarak aradığım şey olduğunu buluyoruz .
  konuk yazarlara sizin durumunuzda içerik yazmalarını önerebilir misiniz? Burada yazdığınız birçok konuyu bir yazı yazmaktan veya detaylandırmaktan çekinmem. Yine harika site!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu