Bit Nedir Nasil Oluşur? Saçta Bit ve Sirke Nasil Temizlenir

Bit Nedir Nasil Oluşur? Saçta Bit ve Sirke Nasil TemizlenirBit Nedir Nasil Oluşur? Saçta Bit ve Sirke Nasil Temizlenir

Sacta Bit Nedir Nasil Oluşur? Saçta Bit ve Sirke Nasil Temizlenir, Saçta sirke ile kepek nasıl ayırt edilir Bit nasıl bulaşır bu yazmızda Bunlardan bahsedecez.

Sacta Bit Nedir?

5000 bine yakın çeşidi  bulunan kanatsız böceklerden  olan bit, yarasalar ve memeli deniz hayvanları dışında her türlü kuşlar ve memelilerde yaşaya bilen  canlılardır. İnsan Saç  kılları arasında da yaşayan ve az miktarda kanla beslenip  çabuk  üreyen bitler tifüs gibi hastalıkların da taşıyıcısı ve habercisidir. Özellikle Doğada her yerde yaşayabilen bir canlı olan bit, özellikle kuşlar ve insanların  vücudunda daha çok yaşama alanı oluşturur.

İnsan Saçında ve  deride yaşamayı seçen bitlerin 3 türü bulunur. Kıl, baş ve elbise biti olarak yer alırlar. Genelde insan saçını tercih eden bitler; aşırı çoğalma ve üremeye sahiptirler.

Bitler Nasil Bulaşır?

 1. Bit dışarıdan alınan bir eşya veya giyecekden bulaşır
 2. Bitlenen bir kişinin eşyalarını kullanmak Bitlerin Bulaşmasını saglar
 3. Bitlenen ortamda bulunmak
 4. Bit salgının bulunduğu toplu yaşam alanlarında bulunmak
 5. Evde Beslenen Evcil hayvanlardan  insana bulaşır.

Sirke Nedir?

Bitlerin yumurtalarına sirke denir. Sirkeler ise bulaşıcı değildir Saç bitleri, sirkelerini saç kılları üzerine yapıştırırlar. Baş bitleri insandan insana, tokalaşma esnasında veya bitli bir şapkanın baska birinin takmasi ile çok çabuk bulaşabilir.

Kıl Biti Nedir?

Kıl biti diğer adıyla kasık bitidir Kıl Biti  İnsan saçlarının  yanı sıra sakal, bıyık, koltuk altları, üreme organları arasında da yaşamayi bilirler  ve sürekli çogalırlar.Kas bitleri Çok küçük olmaları nedeniyle görülmeleri imkansızdır.

Kıl Bitleri Nasil Çogalır?

Kıl bitleri  göre yumurtalarını deriye değil kıl dipleri içerisine bırakırlar ve kıl bitleri çok kabuk çogalabilirler

Kıl Biti Belirtileri Nelerdir?

Çıplak gözle bakınca deri döküntüsü oldugu sanılabilir . Diger Bit  türlerden farklı olarak hastalıkları  bulaştırmamakla birlikte Kasık Bölgesinde Şiddetli kaşıntıya, Ve Vucudumuzda iltihaplanmaya, deride kabarcıkların belirmesine neden olur.

Kıl Biti Nasil Bulaşır

Kıl Biti  Yani Diger Adıyla Kasık Biti  İnsandan İnsana Cinsel ilişki yada Veya ortak kullanılan çamaşırlardan geçer İnsanlara Bulaşır

Kıl Biti Nasil Beslenir

Kıl biti (kasık biti) İnsan Vucudundaki  bölgelerdeki kılların köklerinden deri içlerine girer ve oradan beslenirler

Vücut biti Nedir?

Vücut Biti İsminden de anlaşıldığı gibi İnsan ve Hayvanların vücudlarının  üzerinde bulunan bir bit çeşididir Vücut biti genel olarak insanların Kılsızolan kısımlarında bulunur ve boyu 3mm kadardır. Vücut biti deri üzerinden kan emdikten sonra elbise veya kıyafetlerin  Dikiş yerlerine  yumurtasını bırakır

Vücut biti Bulaştıgı zaman  Tedavi Olmak  için mutlaka doktora gidilmeli ve doktorun tavsiye ettiği ilaçlar Kullanılmalı ve Doktorunuzun Önerdigi Gibi  vücut ilaçlanmalı.

Vücut biti nasıl bulaşır?

Vucut Biti Bit barındıran kıyafetlerin veya yatakların ortak kullanımı sonucu bulaşır

Saç biti Nedir?

Saç Diger adi Baş  Biti insanlarda en sık görülenBit türüdür Baş biti, insanlarda bit biti istilasına neden olan zorunlu bir ektoparazittir. Saç Biti İnsanların başında bulunur. İnsannın Baş kısmında deri ve kan ile beslenir Sac Bitleri Kanatsız Böceklerdir Saç biti sürekli kafatasından kan emdiği için başta sürekli kaşınmalara neden olur .

Saç Bit Nasıl Anlaşılır

Saç biti sürekli kafatasından kan emdiği için başta sürekli kaşınmalara neden olur ve İnsan Kafasında  deri döküntüleri görülür. Baş biti en çok İnsanın ense ve kulak arkasında bulunur

Saç Biti Nasil Bulaşır

İnsanların birbiriyle yakın olmaları veya  fiziksel teması kurması  İnsanların birinin Kullandıkları , tarak, saç fırçası, şapka, eşarp veya havlu gibi eşyaların ortak kullanımı ve döşeme veya yastık gibi yüzeylerle saçın temas etmesi sonucunda bulaşır.

Saç Biti Nasil Çogalır

Saç biti İnsan Vucudunun Baş Kısmına yumurtasını saçların üzerine sık sık  paketler  halinde bırakır. Başta bulunan saç biti genel olarak beyaz renklidir

Saç Bitinden Nasil Kurtulurum

Sac Bitten kurtulmak için öncelikli olarak Sac bitini  vücuttan arındırmak daha sonra ise Yaşadıgımız mekândan arındırmak gerekir. Yaşadıgımız Mekânınızda bulunan bitlerden arınmak için ilaçla ilaçlama şirketlerine bit ilaçlaması yaptırmanız gereklidir.İlaçlama Şirketlerini Hangi Şehirde Yaşıyorsasınz  Googlede   

Aratip bulabilirsiniz.

Bit Nasıl Temizlenir

Bitler ile mücadele bitin bulunduğu ortama ve bitin çeşidine bağlı olarak Tedavi Yöntemi Degişmektedir Bitler insanın üzerinde ise mutlaka doktora gidilmeli. Kesinlikle Doktor tavsiyeli ilaçlar kullanılmalı.Bit ilaçlamada sıvı ilaçlar ve püskürtme yöntemleri kullanılır. Bitler saç içinde ise özel saç losyonu veya cilde zarar vermeyen ilaçlar kullanılır. Baş bitleri ilaçlandıktan sonra veya özel losyonlar kullanıldıktan sonra saç tarakları ile taranıp ölü bitler ve bit yumurtaları saç üzerinden sökülüp atılır.

Çocukların Bitlenmemesi İçin ne Yapabiliriz?

En önemlisi belli aralıklarla çocukların saçlarını kontrol etmektir. Ayrıca, bitlenme konusunda bilgili olmak, bit görünce hemen önlem almak açısından önem taşır.

Bitlerden Nasıl Korunuruz?

 • Ailede Herkesin Kıyafetleri  kontrol edilmeli. Ailenin diğer Üyelerindede  bite ya da sirkeye rastlayabilirsiniz.
 • Giysiler, çarşaflar ve havlular Olabilcegi kadar sıcak su ile yıkanmalı.
 • Taraklar, fırçalar gibi ortak kullanılan e devamlı kullanılan araçlar  sıcak suda bekletilmeli.
 • Tüm ev ve araba ve arabada Buharlı yıkama yapılmalı elektrik süpürgesi ile temizlenmeli.
 • Yıkanmayan eşyalar 2 hafta süreyle kapalı bir kapın veya poşetin Agzi iyice kapalı olmak sartıyla  içinde hava almayacak şekilde bekletilmeli. Bu süre sirkelerin ölmeleri açısından önemlidir. Sirkeler insan vücudu dışında 10-15 gün canlı kalabilirler.
 • Hijyenik kurallara uymak ve çocuğu sık sık muayene etmek.
 • Öğrencileri okula veya Baska Toplu bir Yere  gönderirken  diğer çocuklardan Bit  bulaşmaması için kızlar bit tokası, bit tacı, erkekler de bit rozeti kullanabilir. Bu ürünler zararsız olup bitlerin çocuklara yaklaşmasını önler.

Bit Nasıl TEMİZLENİR İbrahim Saraçoğlu

Bit ve Sirke İçin Kesin Çözüm

Saçda Oluşan Bitlere Karsı kür Kullanımı Saçtaki Bitlere Dogal Cözüm Sirke Tedavisi

500 ml kaynayan suya Bir Yemek Kaşıgı İsirgan Otu Bikisinden ilave ediniz.Yaklaşık Beş Dakika Kaynatıp Süzünüz Demlenen Bitikinin suyla sac derinizi yıkayınız ve yarım saat bekleyiniz Yarim Saat Sonra Su ile  durulayınız.

Bitten Kurtulmanın Püf Noktaları

 

En Etkili Bit ilacı Hangisidir

Her eczanede Buluna Bilecek olan  kwell şampuan Bit  temizliği sağlar, ama göze ve açık yaraya teması özellikle çocuklarda acı verici olacaktır.
Bir Diger Tedavi Yöntemi  de hiç riske girmeden saçları kısatmak

Kwell Şampuan Nedir?

Kwell  Sampuan baş biti ve kas1k biti  enfestasyonlannm tedavisinde kullanılır.

Kwell Şampuan Kullanımı

Doktor tarafmdan başka bir şekilde onerilmedigi takdirde,erişkinler ve çocuklarda (6 ayliktan
büyük)kullanılmamalıdır. Bit bulaşm1ş olan bolgelerin Kwell Şampuan  ile iyice islanmast saglanarak 10 dakika bekletilir. Daha sonra azar azar su ilave edilip ovuşturularak  Kwell şampuamn iyice kopürmesi saglanır. Su ile iyice durulantr Ölü bit ve yumurtalann temizlenmesi için tarak kullandabilir. 24 saat içinde iki kereden fazla , Kullanılmamalıdır  Gerekirse 7-10 gün soma tekrar uygulanabilir

16 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. Çok faydalı bir yazi olmuş bilgilendirici

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir