Para Kazanma

Borsada Bist Açılış Seansına Girildi Ne Demek?

Bist yani diğer bir adı ile borsa; yatırım yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Peki, borsada Bist açılış seansına girildi ne demek? İzin verirseniz hemen sizlere bu konudan bahsetmek istiyoruz. Pay senedi alış ve satış emirleri kapsamında borsa İstanbul pay piyasasında; belirli bir zaman içerisinde isteme iletilmektedir.

Borsada Bist Açılış Seansına Girildi. Bu işlemin ardından da aktarılan bu emirlerin en çok işlemin yapılmasını öngören bir fiyat kapsamından işleme çevrildiği bir seans çeşididir. Bu seans çeşidi sadece bir fiyat ile çalışma sağlar. Seans saatinde tek bir fiyat yöntemi ile pay senedi işlemi gerçekleşir.

Borsada Bist Acilis Seansi
Borsada Bist Acilis Seansi

Bist  Açılış Fiyatı Ne Demek?

Emir toplama ve aynı zamanda açılış aşamaları kapsamında en fazla işlem oranının yapılmasını  gerçekleştiren fiyata, bist açılış fiyatı denir.

Bist Açılış Seansı Özellikleri Nelerdir?

Bist açılış seansı iki türde gerçekleşir. İlk olarak sadece bir aşamada emirlerin toplama işlemi yapılır. Bunun ardından ikinci aşamaya gelecek olur isek; en fazla talep ve arz incelenir ve buna göre bir fiyat oluşturularak tek bir fiyat kapsamında emirler gerçekleştirilmektedir.

Borsa’da En Erken Ne Zaman Emir Verilir?

Borsada en erken ne zaman emir verilir? Bu konu hakkında bilgi arıyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Borsada en erken gece saatlerinde emir verilir. Gece istediğiniz bir saat diliminde emir verdiğiniz zaman; verdiğiniz emir sabah ilk işlem olarak gerçekleşecektir.

Borsa Açılmadan Emir Verilir Mi?

Borsa açılmadan emir verilebilir. Fakat herhangi bir işlem yapılamaz. Bunun için mutlaka borsanın açılması gerekmektedir. Hafta içi hafta sonu ve aynı zamanda tatil günlerinde emir girişi gerçekleşebilir. Fakat onaylanması için piyasanın açılması gerekmektedir.

Borsada Alım Emri Neden Gerçekleşmez?

Borsa’ya emir verildikten sonra bazı zamanlarda gerçekleşmediğini görebilirsiniz. Peki, borsada alım emri neden gerçekleşmez? Gerçekleşmesinin ilk nedeni alıcının olmamasından kaynaklanmaktadır. Siz emri verdikten sonra sıranız gelince herhangi bir alıcıya rastlanılmaz ise borsada bu emir yok sayılır. Yani uygun bir alıcının mutlaka olması gerekir. Gerçekleşmemesinin bir diğer sebebi de alt düzeydeki fiyatlardır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu