Faydalı Bilgiler

İhraç Fazlası Ne Demek?, İhraç Fazlası Ürünler Nereden Alınır?

Ülkemizde maliyetlerin artması sebebi ile ihraç fazlası ürünler merak edilmektedir.. İhraç Fazlası Ne Demek? İhraç Fazlası Ürünler Nereden Alınır; hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İhracat fazlası ürünler orijinal mi, ihraç fazlası ürünler nereden alınır. Gibi merak edilen soruların cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İhraç fazlası ürünleri ülkemizde çok rağbet görmektedir. Bunun başlıca nedeni ise bu ürünlerin piyasa fiyatının çok altında satılmasıdır. Almak istedikleri ürünü daha ucuza satın almak isteyenlerin ilk tercihi ihraç fazlası ürünler, gümrük fazlası ürünlerdir.

İhraç Fazlası Ne Demek?

Bir ülkede üretilen, o ürünü üretmeyen veya üretilse bile standartların altında olan ürünlerin başka bir ülkeye satılmasıdır. Her ürünün her ülkede aynı şekilde yetiştirilmesi ve üretilmesi neredeyse imkansızdır.

Ihrac Fazlasi
Ihrac Fazlasi

İhracat fazlası ne demek? İhracat için yapılır, ancak nedense ihraç edilmez. Ve yapılan ürünlerin bir kısmı çeşitli nedenlerle üreticinin elinde kalır. Bu ürün her şey olabilir. Ancak ülkemizde bu terimi daha çok tekstil ürünleri ile ilgili olarak duyuyoruz ve kullanıyoruz. Bunun nedeni, dünyaca ünlü tekstil firmalarının ucuz işçilik, kaynak bolluğu ve düşük üretim maliyetleri nedeniyle ülkemizde üretim yapmayı tercih etmesidir.

İhracat Fazlalılığının Nedenleri Neler?

Ürünler için ödeme yapılırken anlaşmazlıklar varsa, ürün siparişten fazla üretilmişse, etiketlerin yanlış dikilmesi, renk kaymaları gibi sorunlar varsa ürünler ülkemizde kalacak ve ihraç edilememektedir. Bu durum İhraç fazlalılığının nedenleridir.

İhracat Fazlası Ürünler Ne Olur?

Büyük firmalar ihraç fazlası ürünleri çöpe atmazlar. Genelde yaşanabilecek bu tür durumlarda büyük firmaların aldığı risklerdir. Bu risk sorun haline geldiğinde bu sorunu en karlı ve en kısa yoldan çözmeye çalışırlar. Fazla ihracat ürünleri toptan satışa sunulmaktadır. Ülkemizde toptancılar bu ürünleri alıp tüketicilere satmaktadır.

İhraç Fazlası Ürün Özellikleri

İhracat fazlası ürünlerin en güzel yanı fiyatlarının ucuz olmasıdır. Tabi bu fiyat kaliteye göre değişiklik gösterebilir. Aynı türden iki ihracat fazlası kazak farklı fiyatlara sahip olabilir. Çünkü biri 1. kalite ihracat fazlası, diğeri 2. veya 3. kalite ihracat fazlasıdır. Kaliteli ihracat fazlası ürününün hiçbir parçası kusurlu değildir. Yani bu üründe defo bulunmamaktadır. Belirtilen bu ürün çorap, kazak, ev aletleri vb. olabilir. İhracat fazlası olmasının nedeni ya fazla üretim ya da çeşitli nakliye sorunlarıdır.

İhracat fazlası ürünler 2. veya 3. kalite kusurlu yani kusurlu olarak nitelendirilen ürünlerdir. Türkiye’deki girişimciler, ihracat fazlası ürünlerin toptan ve perakende satışlarından vatandaşlara kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla sunarak iyi karlar elde ediyor. Ancak vatandaşlar ihracat fazlası ürünleri alırken dikkatli olmalı ve aldıkları ürünün sahte olmadığından emin olmadan satın almamalıdır.

İhraç Fazlası Ürünler Nereden Alınır

İhracat fazlası kusurlu ürünler ve ihracat fazlası ürünler olarak ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi hatasız ürünler, ikincisi ise gözle ile görünmeyen defolu ürünler. Ancak bunlar Avrupa Birliği standartlarına uymadıkları için küçük kusurlardan dolayı kusurlu kabul edilen ve yurt dışına satışı yapılmayan ürünlerdir. Avrupa Birliği kalite standartlarını karşılamayan tekstil ürünleri Türkiye’nin birçok yerinde satılmaktadır.

Bu ürünler genelde;

  • İstanbul Kapalıçarşı,
  • Merter Ucuzluk Pazarında,
  • İstanbul Güngören Tekstil Pazarında,
  • Denizli Babadağ İş Merkezlerinde,
  • İzmir Tekstil Pazarında ihraç fazlası ürünler satın alınabilir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu