Bilgisayar

Windows’u Etkinleştir Yazısı Nasıl Kaldırılır?(Cmd, Regedit, Kodu)

Windows Etkinleştir Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma Bir çok bilgisayar kullanıcısı için bu durum oldukça can sıkıcıdır ve insanlar bu yazıdan kurtulmak için çeşitli yöntemeler geliştirmeye çalışmakta ve uğraş vermekte. Genel olarak ücret ödememiz gereken hiç bir yol ilk başlarda hoşumuza gitmemekte bu sebepten legal olmayan olmayan yolları arıyor ve bulmaya çalışıyoruz.

Windows işletim sisteminin lisanslı olmayan versiyonlarında, ekranın sağ alt köşesinde “Windows’u Etkinleştir” yazısı belirir. Bu yazı, Windows’un lisanslı olmadığını ve bazı özelliklerin kullanılamayacağını gösterir.

Windows’u etkinleştirme yazısını kaldırmak için iki yöntem vardır:

 1. Legal Yöntem:
  • UYAP Editor kullanarak lisans satın alabilirsiniz.
 2. İllegal Yöntemler:
  • Registry Düzenleme: Belirli bir kodu içeren .reg dosyasını kullanarak yazıyı kaldırabilirsiniz.
  • CMD Kullanımı: Komut İstemi ile geçici olarak yazıyı kaldırabilirsiniz.
  • Program Kullanımı: Üçüncü taraf programlar aracılığıyla lisanssız kullanımı devam ettirebilirsiniz.

Windows Etkinleştirme Yazısı Nedir?

Eğer Windows ‘ unuz lisanslı değilse ve ücretsiz kullanım süreniz dolduysa ekranınızın sağ alt köşesinde Windows’ u Etkinleştir yazısını belirecek ve siz Windows’ u lisanslayana kadar kalmaya devam edecektir.

Windows geliştirdiği işletim sisteminin tam kullanımlarını kullanıcılarına vermek için belirli bir ücret ile bir kullanım kodu tanımlıyor ve bu kod sayesinde kullandığınız Windows lisanslı olarak tanımlanmaktadır.

Ancak bu ücretin işletim sistemi için çok olduğunu düşünen ve bu ücreti ödemeden Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma gibi araştırmalar ile çözüm bulmaya çalışanlar sayısı oldukça fazla.

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma Windows lisanslama işlemini henüz yapmadıysanız muhtemelen kullanım süreniz tükenmek üzeredir. Windows deneme sürümünün süresi dolduktan sonra ekranın sağ altın beliren Windows’ u Etkinleştir yazısını göreceksiniz ve yaptığınız her işlemin arka planında görünen bu yazı oldukça can sıkıcı insanları her gördüğünde rahatsız etmek.

Aslında yazıyı kaldırmak oldukça basit bir lisans satın almanız yeterli olacaktır ancak sizde Windows işletim sistemine ücret ödemek istemiyor ve legal olmayan yollar arıyorsanız yazımızın devamında size hem legal hem de illegal yollardan detaylı şekilde bahsedeceğiz.

Windows Etkinleştirme Olmazsa Ne Olur?

Windows etkinleştirme işlemi gerçekleştirilmediğinde ne olacağı hakkında çok fazla soru sorulmakta ve kullanıcıların tamamı konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan yanlış yönlendirilme sebebiyle bir çok hataya maruz kalıyor.

Windows lisanslı olmadığı sürece size güncelleme yollamayacak önemli olan güvenlik ve donanımsal yazılım işlemlerin gerçekleşmesi gecikecek belki de bilgisayarınız için olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilecektir.

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma Windows 10

Windows 10 işletim sisteminde bulunan Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma işlemleri arasında legal olan çözümler bulunuyor ve sizlerin çok kolay bir şekilde yapmanız için maddeler halinde detaylı bir şekilde anlatacağız.

Windowsu Etkinlestir Yazisi Kaldirma
Windowsu Etkinlestir Yazisi Kaldirma
 • ilk olarak aşağıda sizlere vereceğimiz kodu kopyalayın.
 • Masa üstüne yeni bir not defteri açın.
 • Açtığınız not defterinin içerisine verdiğimiz kodu yapıştırın.
 • Ardından kapatın ve kapatırken kaydetmeyi unutmayın.
 • İşlemin sonunda not defterine sağ tıklayın uzantısını .reg olarak değiştirin.
 • Dosyaya istediğiniz herhangi bir ismi verin sonuna .reg ‘ i kesinlikle ekleyin.
 • Ardından sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\svsvc]
“Start”=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SoftwareProtectionPlatform\Activation]
“Manual”=dword:00000001
“NotificationDisabled”=dword:00000001

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma 2024

Windows Etkinleştir Yazısı Kaldırma konu başlığımızda uygulama kullanmadan yapacağınız işlemler arasında bulunan bir işlem daha bulunuyor.

Windowsu Etkinlestir Yazisi
Windowsu Etkinlestir Yazisi
 • Boş bir not defteri açın
 • Aşağıda sizlere verdiğimiz kodları kopyalayın.
 • Açmış olduğunuz not defterine kodları yapıştırın.
 • Ardından not defterini kapatın kaydetmeyi unutmayın.
 • Ardından not defterine sağ tıklayın ve adını değiştirin istediğiniz herhangi bir isim kullanabilirsiniz ancak uzantısını .bat yapmanız gerekiyor.

@echo off
taskkill /F /IM explorer.exe
explorer.exeB

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma CMD

Windows’ u etkinleştir yazısını cmd kullanarak kaldırmanızın bir yolu bulunuyor bu yol size sadece deneme süresi verecektir ancak sizde düzenli kullanarak çözüme kavuşabilirsiniz.

 • Windows başlat menü tuşunu kullanarak arama bölümüne CMD yada Komut İstemi Yazın.
 • Gelen ilk uygulamayı açın
 • Ekran açıldıktan sonra aşağıda size vermiş olduğumuz kodları kopyala yapıştır şeklinde kullanarak Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma işlemini geçici bir süreliğine başarmış olacaksınız.

Windows’u Etkinleştir Yazısı Kaldırma Programı

Windows etkinleştirme işlemini yapmanızın tek bir uygulama ile yapmak oldukça kolay ve etkili ancak bilgisayarınıza çeşitli virüslerin bulaşmasına neden olabilir çünkü üçüncü sınıf bir yazılım yüklenmesine izin veriyorsunuz ve işlem yapması için çeşitli izinler ile bilgisayarınıza zarar verebiliyor. KMS olarak bilinen en bilinen uygulamayı bilgisayarınıza kurup çalıştırmanızın yeterli oluyor ve hem bilgisayarınız lisanlı oluyor hem de ofis programlarının lisanslama işlemini gerçekleştirmektedir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu