Genel

Kuru Fasulye Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer? – Net Bilgi

Kuru Fasulye Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?; Kuru fasulye, baklagiller olarak en sağlıklı besinler arasındadır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez yemeği olan kuru fasulyenin pişirme yöntemleri merak ediliyor. Normal bir tencerede veya düdüklü tencerede kuru fasulye pişirme süreleri farklıdır. Peki kuru fasulye pişirmek ne kadar sürer? Fasulyeyi düdüklü tencerede pişirmek kaç dakika sürer?

Düdüklü tencere basınç sağlayarak yemekleri daha hızlı ve kısa sürede pişirir. Bu zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Kuru fasulye düdüklü tencerede kısa sürede pişirilebilir.

Kuru Fasulye Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?

Bir gece önceden suda ıslatılmış kuru fasulye normal bir tencerede yaklaşık 1 saatte pişebilir. Ancak kuru fasulye suda bekletilmezse normal tencerede pişmesi çok uzun sürebilir. Bu nedenle, kuru fasulyeleri normal bir tencerede pişirmek için gece boyunca suda bekletmek iyi bir fikirdir. Ayrıca normal bir tencerede pişen kuru fasulye kısık ateşte pişirilmelidir. Bu, yemeği daha lezzetli hale getirecektir. Pişirme sırasında su daha az ise kaynamış su ilave edilebilir.

Kuru Fasulye Düdüklü Tencerede Kaç Dakikada Haşlanır?

Kuru fasulyeyi düdüklü tencerede pişirmek, normal tencerede pişirmekten oldukça farklıdır. Bunun en belirgin özelliği pişirme süresidir. Kuru fasulye bir gece önceden suda ıslatılırsa düdüklü tencerede yaklaşık 10 dakikada pişebilir. Ancak bir gece önceden suda ıslatılmamış kuru fasulyenin düdüklü tencerede pişmesi 40 dakika kadar sürebilir. Aniden kuru fasulye pişirmek isterseniz, çok güzel ve lezzetli kuru fasulye pişirmek için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz:

Fasulye Duduklude Kac Dakikada Piser
Fasulye Duduklude Kac Dakikada Piser
  • Fasulyeler yıkandıktan sonra kaynar suda 25 dakika haşlanır.
  • Haşladıktan sonra bir süre bekletin ve fasulyeleri süzün, yağ ve tereyağını düdüklü tencerede eritin ve soğanı güzelce kavurun. Bu aşamada isterseniz içerisine et, pastırma gibi malzemeler ekleyebilirsiniz sizin tercihinize kalmış.
  • Soğanı kavurduktan sonra salçayı ilave edin ve kokusu çıkana kadar kavurun.
  • Fasulyeleri ekleyin ve yaklaşık 5 dakika kadar kavurun. Kaynar suyu ekleyip kapağını kapatın.
  • Haşladığımız fasulyeleri 20 ila 25 dakika arasında pişirebilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

Kuru Fasulye Kaç Dakikada Pişer?

Kuru fasulyeyi kaç dakikada pişireceğiniz sorusu, ıslayarak yada haşlayarak mı pişireceksiniz süresi ona göre değişebilir. Ayrıca, düdüklü tencerede mi yoksa tencerede mi pişirdiğiniz bile değişir. Düdüklü tencere basınçla pişirdiği için bir tencereye göre daha kısa sürede pişer. Tencerede yaklaşık 40-50 dakika, düdüklü tencerede 20-25 dakika sürer.

Islatmadan Kuru Fasulye Kaç Dakikada Pişer?

Evet, kuru fasulyeyi bir gece önceden ıslatmayı unuttuk. Peki nasıl pişiriyoruz, kuru fasulye ıslatmadan pişirilir mi?

Evet, kuru fasulye ısıtmadan da pişirilebilir. İlk olarak kuru fasulyeleri bir tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ekleyip 20-25 dakika haşlayın. Haşlanmış fasulyeleri yarım saat yada 1 saat kadar suda bekletin ve yıkayın. Pişirmeye hazır olan fasulyeleri ister düdüklü tencerede yada normal bir tencerede pişirebilirsiniz.

Kuru Fasulye Sıcak Suyla Mı Soğuk Suyla Mı?

Fasulyeler soğuk su ile ıslanır dedik ama pişerken yemeğe sıcak su ilave edilerek pişirilmelidir. Yiyeceklere ilk seferde veya pişirme sırasında soğuk su eklenmemelidir. Yiyeceklere veya pişirilecek yiyeceklere soğuk su eklerseniz fasulyeler pişerken gecikecektir.

Aynı Gün Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

Önce fasulyeleri ayıklayıp yıkayın. Kaynar suyu bir tencereye alın ve 25, 30 dakika kaynatın. Ocağı kapatıp fasulyelerin üzerine 1 bardak su dökün ve kapağını kapatın. Yarım saat veya bir saat kadar bekletiniz. 1 saat sonra fasulyeleri yıkayıp süzüp pişirebilirsiniz.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu