Sağlık

Lustral Ne İse Yarar? (Antidepresan) Kullananlar

Lustral Nedir? Lustral sıklıkla depresyon tedavisinde kullanıldığı gibi panik atak, travma sonrası stres,obsesif kompülsif bozuklukluğu hastalıklarının tedavisinde kullanılan antidepresan grubuna ait bir ilaçtır. Serotonin, sinir hücreleri arasındaki iletişimi gerektiren bir nörotransmitterdir. Duyguları, ruhsal durumu ve davranışları etkileyen bir kimyasaldır. Serotoin salgılandığında diğer sinir hücrelerini uyarır, sinir hücrelerinin içine girer ve geri dönüştürür. Regl dönemi öncesi durum bozukluğu aşırı huzursuzluk gibi çeşitli psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan antidepresandır.

Lustral Ne İşe Yarar?

Yetişkinlerde obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, depresyon,travma sonrası stres bozuklukları tedavisinde kullanılır.

 • 6 18 yaş arasında obsesif kompulsif bozuklukları tedavisinde işe yarar.
 • Depresyon
 • Panik bozukluklar
 • Sosyal anksiyete bozuklukları
 • Travma sonrası stres bozuklukları

Lustral Nasıl Kullanılır?

Genellikle günde bir doz alınarak kullanılır. Aç veya tok karna alınmasında bir sakınca yoktur. Günde 1 defa herhangi bir zaman diliminde alabilirsiniz. Her zaman aynı saatte alamanız daha faydalı olacaktır.

İlacı kullanırken uykusuzluk gibi bir yan etki yaparsa ilacı sabah almanız, uyuklama gibi bir yan etki yaptıysa gece yatmadan önce kullanabilirsiniz. Lustral hapı kullanırkan Greyfurt tüketmeyin çünkü Greyfurtta içinde bulunan bazı kimyasal maddeler kan dolaşımındaki sertralin miktarını çoğaltarak zararlı hale getirebilir.

Lustral Ne İçin Kullanılır?

Depresyonun yarattığı kendini mutsuz hissetme, uykusuzluk, eskisi gibi hayattan zevk almama, ağlama krizleri gibi çeşitli belirtilere yol açan bir hastalıktır. Depresyonun geçmesini sağlayıp kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

 • Takıntılı bozukluk, saplantılı, olarak da bilinen kişide anksiyeteye yani kaygıya da neden olan psikolojik bir sorundur. Bunun için doktorunuz size Lustral ilacı reçete edebilir.
 • Lustral panik bozukluğu tedavisinde de kullanılan ilaçlardandır. Panik atak tedavisi için de doktor tarafından önerilebilir.
 • Kadınlarda adet döneminden 5-11 gün önce başlayan huzursuzluk rahatsız eden fiziksel belirtiler için doktorunuz Lustral ilacı reçete edebilir.

Lustral Yan Etkileri

Anormal tat alma,Dikkat eksikliği,Görme bozukluğu,Karın ağrısı, kusma, kabızlık, hazımsızlık, gaz,Döküntü, terleme artışı,Uykusuzluk,Baş dönmesi, sersemlik hali uykululuk hali, baş ağrısı Cinsel işlev bozukluğu (esas olarak erkeklerde boşalmanın gecikmesi),Yorgunluk,İshal, ağız kuruluğu, hasta hissetme,Kas gerginliği, kas ağrısı,Cinsel işlev bozukluğu, peniste sertleşme bozukluğu böyle durumlarda doktorunuza başvurunuz.

Lustral İlac Muadili (Eşdeğerleri)

 • Misol
 • Serotop
 • Zeleft

Lustral Kullanırken Greyfurt Tüketilir Mi?

Hayır Lustrak ilacı kullanırken Greyfurtta kullanmayın. Çünkü Greyfurtta bulunan bazı kimyasal maddeler kan dolaşımındaki sertralin miktarını çoğaltarak zararlı hale getirebilir.

Lustral Güncel Fiyatı Nedir?

Eczanelerde satılan Lustral tapletin fiyatı 22.03 TL’dır.

Lustral Yeni Başlayanların Yorumları

Eğer siz beyninizde duygusal sorunlarınızı bitiremediyseniz işe yaramayacaktır. Öncelik olarak psikolojik sorunlarımızı beynimizde bitirmemiz gereklidir. Aksi taktirde ilaçlar hep geçici çözümdür. Travmalar hep olacaktır ama bunu bastırır azaltır. Ama kesin çözüm değildir.

Stea

29 Yaşindayım Kayseri'de ikamet ediyorum okumayi ve makale yazmayı seviyorum. Yani yaptıgım işi severek yapıyorum..

Bir Yorum

 1. korkularım için kullanıyorum.
  50mg pek etkili gelmedi. doktorum ile görüşeceğim, belki 100mg çıkartır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 9 =

Başa dön tuşu