Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma Yöntemi Nedir?

Makale Nedir? Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?
Makale Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Makale yazarak para kazanmak, özellikle yazmaya ilgi duyan ve Türkçe dilini akıcı bir şekilde metinlerinde kullanabilen kişiler için son zamanların en iyi para kazanma yöntemi olmaya başladı. Yazılan makaleler genel olarak internet sitelerinde, forumlarda, yazarlık veya freelancer platformlarında kolaylıkla satışa sunulabiliyor.

Bunun yanı sıra internet siteleri için belirli başlıklarda yazılar hazırlanmasını talep eden kişiler, “Makale yazarı” olarak hizmet sunan kişi ya da içerik üretici kuruluşlara ulaşarak ellerindeki başlığı paylaşabiliyor, bu başlıklar üzerinde yazılacak kelime sayısına göre sipariş verebiliyorlar. İçerik üreticiliği sektörünün her geçen gün kendini tazelemesi ve yeni kazanç kapıları açmasıyla makale yazarak para kazanmak da ek gelir yöntemi arayan birçok kişinin gündemine oturdu. Peki makale yazarak para kazanmak mümkün mü? Makale yazarak nasıl para kazanılır?

Yazı Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Makale yazmak, temelde bir içerik üreticiliği işidir ve belirli konuların uzmanları veya bu konuları araştırarak düzgün bir biçimde metine dökebilecek kişiler tarafından verilen bir hizmettir. Kaliteli içeriklerle internet sitesi sahipleri de para kazanabilecekleri için makale siparişi verirler. Kimi internet sitesi sahibi zamanı olmadığı için, kimi internet sitesi sahibi ise kendi başına içerik üretemediği için makale satın almaya sıcak bakar. Böylelikle makale yazarak para kazanmak mümkün hale gelir.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarak para kazanabilmek için öncelikle Türkçe dilinin yazım kurallarını ve noktalama işaretlerinin kullanımını iyi bilmeli, yazacağınız makalelerin akıcı bir dille anlatımını yapabilecek beceriye sahip olmalısınız. Aynı zamanda makale satın alacak kişilerin çoğu, SEO (arama motoru optimizasyonu) olarak tabir edilen ve yazıların daha yüksek sıralara çıkabilmesi için gerekli olan çeşitli arama motoru değerlendirme kurallarına da uymanızı beklerler. Bu konuda en azından temel SEO kurallarını öğrenecek kadar araştırma yapmalı, SEO uyumlu makale yazarlığına da hakim olmalısınız.

Beyaz Esya Servisi 5
Makale Yazarak Para Kazanma Yöntemleri (2022)

Kendini okutacak ve aynı zamanda okuyana ana içerik konusu hakkında bilgi de verebilecek bir makale yazmadığınız sürece bu yazılar için alıcı bulmanız da zorlaşacaktır. Eğer bu kriterlere uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, makale yazarlığından para kazanabilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Tercihen uzman olduğunuz veya araştırarak rahatlıkla yazabileceğiniz bir alan seçin

Makale yazarlığından para kazanabilmek istiyorsanız, öncelikle rahatlıkla yazabileceğiniz konular ve sektörler bulmanız gerekir. Örneğin bir sağlık çalışanıysanız sağlık siteleri için makale içerik üreticiliği yapmanız, veya arabalar hakkında yeterli teknik ve donanım bilginiz bulunuyorsa otomobil içerikleri üretmeniz oldukça kolaylaşır.

  • İçeriklerinize ihtiyacı olabilecek yerleri bulun ve potansiyel müşterilerle ön görüşme yapın

İnternet ve webmaster sektörü her geçen gün büyüyor. Bu nedenle kimi yıllar önce kurulmuş, kimi yeni oluşumlar olan webmaster forumları bulunuyor. Bu tür forumlara ve freelancer iş ilanı sitelerine kayıt olmanız müşteri bulabilmek için sizlere fayda sağlar.

Örnek olarak Türkiye’nin en aktif webmaster forumlarından biri olan R10 forumunda birçok webmaster bulunur ve kaliteli olduğu sürece her türden içeriğin pazarlaması kolaydır. Aynı şekilde BiOnluk gibi freelancer oluşumları da makale satışı için uygundur.

  • Ya alacağınız siparişe göre, ya da satılabilecek makale içeriklerine göre yazmaya başlamalısınız

Tabii ki, her yazılan içeriğin bir alıcısı olduğunu söylemek yanlış olur. Bu nedenle öncelikle en çok hangi türden makalelerin satıldığını bulmalısınız. Veya bunun yerine yukarıdaki örnek forumlar ve freelancer siteleri dahil çeşitli alanlarda ilanlar açabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak mümkün müdür?
Makale yazarak para kazanmak mümkün müdür?

İşi garantilemek için, sadece alacağınız sipariş başlıklarına göre makale yazabilirsiniz. Çok nadir satılan ve alıcısı kolay olmayan bir sektör için sipariş olmadan makale üretmek, hem sizin için zaman kaybı yaratabilir hem de yazdığınız yazı aylarca satılmayabilir.

  • Satılabilecek içerik başlığı veya müşteri bulduysanız yazılarınızı hazırlama vakti geldi demektir!

Eğer bir sipariş aldıysanız, ya da gerçekten çok sık satılan sektörlere ait makale başlıkları bulduysanız artık bir Word dosyası açabilir, güzel bir biçimde içerikleri oluşturmaya başlayabilirsiniz. İçerik oluşturmadan önce bilmeniz gerekir ki makale yazarak para kazanmak için hem akıcı, hem anlaşılır yazmak hem de bazı temel SEO kriterlerine uyum sağlamak şarttır.

Yazacağınız içeriklerde kazancınız her 100 kelime başına 2 TL’den içerik türüne ve zorluğuna göre 15 TL’ye kadar çıkabilecektir. Yani, örneğin zor bir sektöre 500 kelimelik bir makale içeriği ürettiğinizde ortalama 10 TL ve 75 TL arasında değişen bir kazanç elde edebilirsiniz.

Makale yazarak para kazanma yöntemini sizlerle paylaştık. Bunun yanı sıra üniversite öğrencileri için ek gelir yollarını listelediğimiz şu yazımız da dikkatinizi çekebilir; Üniversite Öğrencileri İçin Para Kazanmanın 7 Yolu 2022

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu