Para Kazanma

Zabıta Nasıl Olunur?, Olma Şartları 2023, Zabıta Maaşları

Zabıta Memuru Nedir? Nasıl Zabıta memuru olunur?, Zabıta Maaşı Ne Kadar?

Zabıta Nasıl Olunur?, Zabıtalar Ne Kadar Maaş Alır 2023; Bundan önceki yazılarımızda sitemizin Para Kazanma kategorisinde Att Maaşları Ve Att Çalışma Saatleri Nedir? gibi en çok merak edilen meslek grubunu paylaşmıştık. Bu yazımızda ise; Zabıta Memuru Nedir? Nasıl Zabıta memuru olunur?, Zabıtalar Ne Kadar Maaş Alır; bundan bahsedeceğiz.

Son zamanlarda en fazla araştırılan meslekler arasında yer alan Zabıta memuru, pek çok kişinin kazanmayı istediği mesleklerden biridir. Zabıta memuru nasıl olunur sorusu sık sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Zabıta memuru olmak için öncelikle KPSS sınavına girme şartı bulunuyor. KPSS sınavına girdikten sonra sınavdan yeterli puanı elde etmek gerekiyor.

Ancak KPSS sınavına giren ve yeterli puan alan herkes Zabıta memuru olamayabilir. Bunun sebebi ise, Zabıta memuru olmak için aranan bazı şartların olmasıdır ve herkesin bu şartlara uygun olmadığı bilinmektedir. Zabıta nasıl olunur, Zabıta olma şartları nelerdir ve Zabıta ne kadar maaş alır sorularının yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zabıta Nedir, Ne Demek?

Kamu düzeninin sağlanması ve halk sağlığının korunmasına yönelik çalışmalarda aktif olarak rol alan, aynı zamanda da yerel yönetimlerce görevlendirilen meslek gurubunda görev yapan kişilere denir.

Zabita Memuru Nedir Nasil Zabita memuru olunur
Zabita Memuru Nedir Nasil Zabita memuru olunur

Zabıta Olma Şartları Nelerdir?

Zabıta olmak için aranan şartlar bulunmaktadır. İki farklı şekilde çalışma imkanı olan Zabıtalar, memur veya işçi Zabıta olabilmektedir. Bununla birlikte memur statüsünde yer almayı düşünen zabıtalar, KPSS sınavına girmeli ve bu sınavdan da gerekli olan puanı elde etmelidir. Zabıta memuru olarak görev yapacak adayların bir takım şartları karşılaması gerekmektedir. Zabıta memuru olmak için gereken şartlar şu şekildedir:

  • – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • – Kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak.
  • – Yüz kızartıcı suç işlememiş ya da hüküm giymemiş olmak.
  • – En az lise okumuş olması gerek
  • – Erkekler için 175 santimetre, kadınlar için 165 santimetre boy sınırının altında kalmamak.
  • – Memur olma şartları KPSS puanı en az 70 puan olmalı.
  • – Kadın ve erkeklerde geçerli olan bot ve kilo arasındaki denge belirlenen standartları geçmemeli.
  • – Kadın ve erkeklerde zabıta olma şartları yaş sınırı 30 yaşını bitirmemiş olması gerekiyor.
  • – Fakat zabıta olma yaş sınırı ilanlara ve görev yerlere göre farklı olabilir.

Zabıta Nasıl Olunur?, Olma Şartları 2023

Zabıta olmak için gerekli şartlar nelerdir sorusunun yanıtını öğrendikten sonra, adayların alım ilanlarını takip etmesi ve başvuru yapması gerekmektedir. KPSS sınavına girdikten sonra yeterli puanı elde eden adaylar, daha sonra girecekleri sözlü mülakat sonucunda minimum 70 puan almalıdır. Söz konusu mülakatın ardından bir hesaplama yapılmaktadır. Bu hesaplama ise KPSS ‘den elde edilen puanın %50’si ile sözlü mülakat sonucundan elde edilen puanın %50’sinin toplanmasının ardından en yüksek puana ulaşan kişiler Zabıta olmaya hak kazanırlar. Tabi burada dikkat edilmesi gereken konu, adayın Zabıta olmak için aranan şartları karşılıyor olmasıdır.

Zabıtalar Ne Kadar Maaş Alır 2023

Günümüzde her gün meslek grubunun maaşları merak edildiği gibi zabıta memurunun maaşı merak edilmektedir. Zabıta maaşları 2021 yılı itibariyle yeni başlayan bir birey için 3.999 TL olurken, hizmet süresi 25. yılı bulan zabıtalar ise ortalama 4.600 TL ve üstünde maaş almaktadır. Bu miktar her sene gelen maaş zamları ile değişiklik gösterebilmektedir.

Zabıta Maaşı 2023

2022 yılı zabıta maaşları açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Aralık 2021’de enflasyon yıllık bazda yüzde 13,58 artarak yüzde 36,08’e yükseldi. Böylece 9/1 zabıta olan bir kişi Temmuz 2021’de 4.513 TL, 2022’nin ilk 6 ayında ise 5.670 TL alacak.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu