Para Kazanma

Nikah Memuru Nasıl Olunur?, Kpss Puan Nedir?, Maaşı 2022

20201 en güncel nikah memuru maaşları ne kadar, Şartları, nikâh memuru olmak için Kpssden kaç Puan almak gerekir,

Nikah memurluğu mesleği son zamanlarda Kadınlar ve Erkekler tarafından en çok araştırılan ve olmak istenilen en gözde meslek haline geldi. Şehirlerdeki nüfusun gittikçe yükselmesi nedeni ile nikah memurluğu mesleği tercih edilen meslekler arasına girmiştir. Peki 2022 en güncel nikah memuru maaşları ne kadar, Şartları, nikâh memuru olmak için Kpssden kaç Puan almak gerekir, İşte Evlendirme memuru ile ilgili bütün ayrıntılar yazımızın devamında yer almaktadır.

Resmi Nikah Nedir?

Evlenmek isteyen olan Kadın ile Erkeğin kanunlarca belirlenen hükümlerce en az iki kişinin şahit olması ve şahitlerin.  Önünde evlenmek istediklerini dile getirmeleri; ve bu sözlerin imza ile kayıt altına alınmasına resmi nikah denilmektedir.

resmi nikahmemuru nedir
resmi nikahmemuru nedir

Bu evlenmek isteyen kadın ile erkeğin talebini onaylama ve resmiyete dökme yetkisi nikah memurlarına aittir.

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Evlendirme memurları görev yetkisini mevcut olan belediye başkanından almaktadır. Mevcut Belediye başkanının evlendirme memurlarına verdikleri yetkiyle, başkanı temsilen evlenmek için başvuruda bulananların nikahı kıyarlar.

Nikah memuru olmak  isteyenler için gerekli olan bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmekte.

Şartları

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak;
  2. Belediye Başkanından yetki almış olmak;
  3. En az 2 yıllık yüksek okul mezunu olmak;
  4. KPSS ’den geçerli bir not alarak belediye bünyesinde görevde olmak;
  5. KPSS sınavından KPSS p3 puan türünden belediyede memur olmaya yetecek kadar puan alınması gereklidir.
  6. 667 sayılı kanunla devlet memuru olma statüsüne sahip olmak.
NikahMemuru Nasil Olunur
NikahMemuru Nasil Olunur

Yukarıda kısımda maddeler halinde anlatılan şartların yerine getirilmesinin sonrasında her kişinin evlendirme memuru olma ihtimali vardır. Belirtilen bu şartların yanı sıra evlendirme memuru olmak isteyen kişiler genellikle iletişimi kuvvetli, kılık ve kıyafeti düzenli olan, kişiler tercih edilmektedir.
Mevcut Belediye başkanı tarafından görevlendirilen belediye personeli görevine başlamadan önce çeşitli kurs ve seminerlere katılarak nikah konusu ile ilgili bilgi sahibi olur. Seminerleri başarı ile tamamlayan kişiler evlilik memuru olmaya hak kazanır.

Nikah Memuru Kpss Puan Nedir?

KPSS sınavından (genellikle 70 ve üstü)  belediyede memur olmaya yetecek kadar puan alınması gereklidir. Evlenme memuru olabilmek için  bir belediyeye atamanız yapılmış olmalıdır.

Eğer herhangi bir belediyede çalışmıyorsanız yada atamanız olmadı ise  nikah memuru olmazsınız. Fakat herhangi bir belediyede çalışıyorsanız eğer yine farklı bir belediyenin evlendirme memuru olmazsınız. Sadece bulunduğunuz şehirdeki belediyenin mevcut başkanından yetkileri alarak nikah memuru olabilirsiniz.

Nikah Memuru Olmak İçin Nereye Başvurulmalı?

Evlendirme memuru olmak için doğrudan başvuru yapabilecek bir yer yoktur. Evlendirme memurluğu için belediyelerin kontenjan açması gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz şehirde belediye tarafından herhangi bir kontenjan acildi ise yukarıda belirtilen şartlarda sağlanıyor ise nikah memuru olmak için başvuru yapabilir.

Nikah Memuru Maaşı 2022 Ne Kadar?

Evlendirme memurları kamuda çalışan memurlar(1) ile ayni maaşı almaktadırlar. Ancak özel günlerde ve mesai saati dışındaki kıydıkları nikahlardan ekstra ücret almaktadırlar.  Nikah Memurlarının aldığı maaş 4.500 TL ile 5.250 TL arasında farklılık gösterir.

Nikah Memuru Olmak İçin Hangi Bölüm Okunur?

Evlendirme memuru (Nikah memuru) olmak için herhangi bir bölüm okumaya gerek yoktur. 2 yıllık Üniversite mezunu olmak ve Kpss den yeterli puanı olmak yeterli olacaktır. Ayrıca doldurulacak forma eğer sözel bolum iseniz nikâh memurluğu diye tercih etmek yeterli olacaktır.

4.2/5 - (8 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu