Sağlık

Duphaston Ne İçin Kullanılır? , Kaç Gün Kullanılır – Fiyat 2023 (Net Bilgi)

Duphaston kullanımı hakkındaki tüm sorular

Anne adaylarını meraklandıran birçok ilaç vardır. İşte kadın doğum uzmanlarının da sıklıkla başvurduğu Duphaston hakkında bilgiler bu yazımızın devamında yer almaktadır. Progesteron seviyelerini artırmak için en iyi ilaçlardan biri olan Duphaston Ne İşe Yarar?, Duphaston Fiyat 2023 Kullananların yorumları nedir? Alt başlıklar halinde sitemizde yer almaktadır.

Duphaston Ne İşe Yarar?; Bu ilacı kullanmanın temel nedeni adet düzensizlikleridir. Menopozdaki kadınların bu ilacı düzenli kullanmaları çok önemlidir. Menopoz, kadınların sorunlarla karşılaştığı dönemlerden biridir. Birçok kadının menopoz sorunu yaşamasının nedeni; adet görmemeleridir.

Duphaston Fiyat 2023 Ne Kadar?; Bu tür sorular, ilacı satın almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Ancak doktorunuza haber vermeden ilacı kullanmanız doğru olmayabilir. Duphaston Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret Aş tarafından satışa sunulan bu ilacın 2022 yılı satış fiyatı 69.88 ₺ dir.

Duphaston İlacı Nedir?

Aktif maddesi dirogesteron olan ve progestin grubuna ait ağız yoluyla alınan hormonal bir ilaçtır. Beyaz, yuvarlak ve çentikli bir haptır. Halk arasında Duphaston, adet söktürücü veya adet düzenleyici olarak da bilinir. 10 mg’lık 20 tablet şeklinde eczanelerde satılan bir ilaçtır. Bu ilaç tek başına veya östrojen ile birlikte kullanılmaktadır.

Duphaston Ilaci Nedir
Duphaston Ilaci Nedir

Normal reçete ile satılmaktadır. Reçetesiz satılmaz. Uzman hekimler tarafından reçete edilmektedir.. Reçete edildiğinde devlet tarafından ödenen bir ilaçtır.

Duphaston Ne İçin Kullanılır?

Vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu Progesteron benzer etkileri olan Progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri, düşük, kısırlık gibi durumların giderilmesine destek olmaktadır. 

Duphaston ilaci
Duphaston ilaci
 • Progesteron eksikliği nedeniyle düşük tehlikesi veya tekrarlayan düşükler,
 • Menopoz semptomlarının tedavisi,
 • Ağrılı ve zor adet dönemlerinde,
 • Adet düzensizliği,
 • Adet öncesi sendrom (doğurganlık çağındaki kadınlarda adet kanamasından birkaç gün önce kendini gösteren sinirlilik,
 • Vücutta ödem, vücut ağırlığında artış, memelerde hassasiyet, depresyon ve baş ağrısı durumlarında,
 • Anormal rahim kanamalarında,
 • Hormon eksikliklerinin neden olduğu kısırlık durumlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır.

Duphaston Ne İşe Yarar?

Bu ilaç aynı zamanda henüz menopoza girmemiş ancak vücuttaki Progesteron eksikliğinden dolayı adet göremeyen kadınların adet durumunu belirlemek için de kullanılmaktadır. Menopoz sonrası östrojen replasman tedavisi gören kadınlarda östrojenin rahim üzerindeki istenmeyen etkilerini de azaltan bir ilaçtır.

Duphaston Kaç Gün Kullanılır?

Adet ağrısı için günde 1 veya 2 tablet kullanılmalıdır. Alışılmadık derecede ağır veya düzensiz adet dönemlerinde kanamayı durdurmak için günde 2 tablet alınmalıdır. Tedavisi 5-7 gün sürmektedir.

Duphaston Fiyat 2023

Normal reçete ile satılan bu ilaç, alanında uzman bir doktorun reçetesi ile satın alınır. Reçete edilirse, Duphaston ilacının ücretinin belirli bir kısmı devlet tarafından karşılanır.  Bu ilacın 2022 yılı eczane satış fiyatı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Film Kaplı Tablet 10 mg 20 tabletlik Fiyatı117.78 TL
869982001006510.07.2022
Duphaston Fiyat 2023

Duphaston Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuzun size söylediği şekilde kullanmalısınız. Tedavi sırasında daima doktorunuzun talimatlarına uyunuz. Yanlış kullanım veya talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini etkiler ve sağlığınıza zarar verir.

Duphaston Ne Ise Yarar
Duphaston Ne Ise Yarar
 • İlacınızın her dozunu bir bardak su ile alınmalıdır.

Duphaston Kullananlar Yorumları

Bu ilacı kullananlar deneyimlerini kendi sözleriyle anlatmışlardır. Bu ilacı kullanmadan önce bu deneyimler sizin için faydalı olacaktır. İşte kullanıcılardan gelen bu ifadeler;

 • Son derece güçlü bir ilaç. Doktorum bana reçete etti, düzenli kullandım ve semptomlarım kayboldu. İlişkide de herhangi bir sorun olmadı.
 • Kilo almanıza neden olabilecek yan etkiler vardır, bu durumu göz önünde bulundurarak kullanın. Çok etkili bir hap. reçete edildiğinde devlet tarafından ödenmektedir.
 • En güzel ilaçlardan biri etkileri çok iyi . Bu ilaca çok şey borçlu olduğumu söyleyebilirim. Düzenli kullanım son derece önemlidir.

Duphaston kullanıcı yorumları bazı internet sitelerinden alıntı yapılarak yazılmaktadır. Kulaktan dolma bilgilerle doktor tavsiyesi olmadan bu ilaç kullanılmamalıdır. Bir Duphaston kullanıcısı olarak, yorumlarınızı sitemizin yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Duphaston Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Duphaston, adet döngüsünü düzenleyen ve adet görmeyen kadınların adet görmesine yardımcı olan bir ilaçtır. Hamile kalmaya çalışan birçok kadında küçük kistleri tedavi etmek için de kullanılır.

Duphaston Kilo Yapar mı?

Kilo alımı yaygın olmayan bir yan etki olarak belirtilmiştir.. 100 hastada 1’den azında kilo artışı görülebilir. Ancak, zaten fazla kilonuz varsa, doktorunuz ilacı bu durumu göz önünde bulundurarak reçete etmelidir.

Duphaston Reçetesiz Satılır mı?

Hormonal dengenizi etkileyen bir ilaç olduğu için ilacı kullanırken mutlaka doktor kontrolünde olunmalıdır. Duphaston Beyaz reçeteli bir hormonal ilaçtır. Bu ilaç reçetesiz olarak satın alınamamaktadır.

4.2/5 - (4 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu