Sağlık

Besin Mayası Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı beslenmeyle ilgili her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Bu öğrendiğimiz bilgileri hayatımızda uygulayabilmemiz için ise bazı ürün desteklerine ihtiyaç duyabiliyoruz. Özellikle vegan mutfakları için oldukça değerli ürünler geliştiriliyor. Mutfak trendlerini yakından takip edenler besin mayası adını eminiz ki duymuştur. Duymayanlar içinde oldukça yeni bir besin kaynağı diyebiliriz. Ürün protein bakımından zengin olması ve yüksek besin değeriyle anlatılmasından dolayı ismi öne çıkıyor.

Beslenme modelini değiştiren ve sağlıklı yaşam hedefinin içinde alternatif ürünleri araştıranlar için işte besin mayası hakkında tüm bilinmesi gerekenler!

Besin Mayası Nasıl Kullanılır?

Besin mayası nasıl kullanılır, sorusuna cevap vermeden önce neden kullanmamız gerektiğini anlatmak istedik. Ürün içerik olarak o kadar çok şey sunuyor ki neden kullanmayalım diye kendimize sorarken buluyoruz. Oldukça aromatik bir lezzete sahip olan ürünü tuzlu gıdalarla birleştirerek tüketebilirsiniz.

Besin mayasını piyasada birkaç farklı formda bulmanız mümkün. Gevrek, granül ve toz şekillerinde ürüne sahip olabilirsiniz. Ürün saccharomyces cerevisiae hücreleri pekmezin içinde bekletilerek büyütülür. Maya haline gelen ürünün daha sonra belirli bir ısı yardımıyla maya olan kısmı yok edilir. Ortaya çıkan ürün toplanır, yıkanır, kurtulur ve son olarak ufalanır. Ufalanma boyutuna göre de çeşitleri oluşur.

Besin Mayasi
Besin Mayasi

Ürünün kullanımı da ona göre belirlemeniz hangi çeşidini tercih ediyorsanız mümkündür. Gevrekler peynir tadına yakın olduğu için bir Akdeniz salatasının içinde ya da makarnalarda ve hatta fırın yemeklerinde ve çorbalarda değerlendirebilirsiniz. Toz halini ise meyve ve sebze gibi sularla karıştırarak içebilirsiniz. Özellikle domates suyuyla birlikte oldukça lezzetli olacaktır. Granül halini ise yoğurdun üstüne serperek yiyebilirsiniz. Bu ürünü hamur işlerinizin harcına da dahil edebilirsiniz.

Besin Mayası Nerelerde Kullanılır?

Tadının neye benzediğini tarif edersek hangi tariflerde kullanabileceğinizi tahmin edebilirsiniz diye düşünüyoruz. Peynir ve biraz da fındık gibi güçlü bir aromaya sahip. Bu sebeple daha çok tuzlu tariflerde tüketimi önerilir. Bazı tariflerde birçok zıt baharat bir arada kullanılıyor. Elinizde böyle bir tarif varsa onda da kullanabilirsiniz. Genellikle çorbalarda, makarna soslarında, salatalarda, kavrulmuş sebzelerde, bazı tencere yemeklerinde ve sebze sularında ürünü tüketmeniz mümkün. Özellikle spor yapan kişilerin yemeklerine takviye / ek besin kaynağı olarak dahil edebilirsiniz.

Besin Mayası Nereden Alınır?

Besin mayasının üretimi oldukça titizlik isteyen bir iştir. Tüm kurallara uyulması ve ortaya temiz bir ürün çıkarılması gerekir. İnsan sağlığına oldukça faydası olan ürünün işe yaraması için kontrollü bir ortam üretilen ve paketlenen bir ürün olduğundan emin olun. Ürüne sahip olduktan sonra saklama koşullarına uyarak paketin üstünde belirtilen son tüketim tarihine dek afiyetle yiyebilirsiniz. Besin mayasına ulaşmak ve incelemek için https://www.naturiga.com/ adresine göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu