Faydalı Bilgiler

Psikolog Maaşları 2024 (Devlet, Özel Maaşları)

2024 Yılında Psikolog Maaşları

Psikolog Maaşları 2023 (Devlet, Özel Maaşları); Günümüzde en popüler mesleklerden biri olan psikologların maaşları ne kadar olduğu psikoloji okuyan ve bu alanda çalışacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Psikologların çok çeşitli görevleri vardır. Psikolog Kamu ve özel hastanelerde çalışanların Ayda kaç lira kazandığı oldukça meral edilmektedir. Peki; Psikolog Maaşları Ne Kadar? Ortalama olarak maaşları 11.500 TL dir.

Psikolog MaaşlarıÖzelDevlet
Maaş:30,000 ₺41,117.43 ₺
Psikolog Maaşları 2023

Sağlık Bakanlığı en fazla psikolog istihdam eden kamu kurumudur. Psikolog atamalarında her yıl önemli bir artış olduğu görülmektedir. Bu artışın temel nedeninin Türkiye’de başta şehir hastaneleri olmak üzere hastanelerin yaygınlaşmasının yanı sıra il ve ilçe sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması olarak değerlendirilmektedir.

Kamuda çalışan psikologlar, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nda veya Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, il ve ilçe sağlık müdürlüklerinde görevlendirilir. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne atanan psikologlar 6-8. sınıflara atanmaktadır.

Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2024 yılında psikolog maaşları devlet kurumlarındaki psikologların niteliklerine, kadrolarına ve derecelerine göre değişiklik gösterebilir. Devlet kurumları her psikoloğun benzer işler yapmasını şart koşmaz. Bu nedenle personel ve dereceler maaş da farklılık göstermektedir.

Psikolog Maaslari Ne Kadar
PsikologMaaşları Ne Kadar

Psikolog maaşları alana göre Cezaevi, Sağlık Bakanlığı ve anaokulu psikologları olarak değişmektedir.

Sağlık Bakanlığı Psikolog Maaşları

Devlette psikologların maaşı ortalama 41,117.43 ₺. Bu, çocuğu olmayan bekar bir psikoloğun net maaşı. Kişi evli ve çocuklu ise devlette çalışan psikoloğun maaşı farklılık göstermektedir.

Özel Sağlık Hastanelerinde Psikologlar Ne Kadar Alıyor?

Özel hastanelerdeki ücretlerin tam ve yarı zamanlı çalışmaya göre değiştiğini belirmek gerekir. 2 gün çalışan bir uzman genellikle 41,117.43 ₺ ile 45,160.34 ₺ arasında maaş alır. Psikiyatri hastanesi olarak hizmet veren tesislerde maaşlar en düşük  41,117.43 En yüksek 45,160.34 ₺ civarındadır.

Yeni Mezun Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2023’de Yeni Mezun Psikolog Maaşları ortalama 41,117.43 sınırda olduğu bahsedilmektir. Evli/bekar, çocuk  maaşınızı etkilemeyen durumlar. Ancak hastanede çalışan bir psikoloğu düşünürsek, döner sermaye miktarı psikolog maaşına eklenir. Böylece hastanede çalışan psikologların maaşları da 41,117.43 TL aralığına çıkıyor.

Yeni Mezun Psikolog Maaslari Ne Kadar
Yeni Mezun PsikologMaaşları Ne Kadar

Uzman Psikolog Devlette Ne Kadar Maaş Alır?

Bilindiği gibi psikolog olarak mezun olup yüksek lisansını başarıyla tamamlayanlar uzman psikolog olurlar. Tabi uzman olduğu için maaşı da farklı olacaktır. 2022 yılında uzman kamu psikologlarının maaşları ortalama 9000-9500 TL arasında iken özel sektördeki uzman klinik psikologların maaşları 30,000 TL’den başlayıp 41,117.43 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Anaokulu Psikolog Maaşları 2024 Nedir?

Anaokulu psikolog maaşları genellikle okulun eğitim düzeyine ve okulda çalışan öğretmenin niteliğine göre değişmektedir. Ayrıca psikolog adaylarının maaşları, mezun oldukları okul, deneyim sahibi olup olmadıkları, okulla yaptıkları anlaşma gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak özel anaokulu psikologlarının maaşları 30.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir.

Adli Psikolog Maaşları Nedir? 2024

Adli psikologların maaşları bölüm ve kuruma göre değişmektedir. Türkiye’de adli psikolog olmak için psikoloji alanında en az yüksek lisans derecesine sahip olmak ve deneyim sahibi olmak önemlidir. Adli psikolog maaşları ortalama 35.500 TL ile 40.000 TL arasında değişmektedir.

Cezaevi Psikolog Maaşları Nedir?

Her cezaevi çalışanı zor şartlar altında çalışmaktadır. Mahkumlar, tutuklular ve suçlularla çalışmak riskli, stresli ve zorlayıcı olabilir. Ayrıca cezaevleri katı kuralları olan bir kurum olduğu için bazen zorlayıcı olabilir. Cezaevi/Hapishane psikologları hafta içi sabah 9’dan akşam 5’e kadar çalışır. Bu konuda cezaevi psikologlarının ortalama maaşı 32-45 bin TL civarında.

Emniyet Genel Müdürlüğü Psikolog Maaşları

Bir devlet kurumu olan Emniyet Genel Müdürlüğü‘nde görev yapan psikologlar devlet memuru olarak görünmektedir. Psikologların maaşları, diğer devlet kurumlarında çalışan psikologların maaşları kadardır. Ortalama maaşlar 33.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu