Para Kazanma

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı 2023 (Doğru Bilgi)

Kariyerini astsubay olarak yapmayı düşünen gençlerin merak ettiği konuların başında astsubay kıdemli başçavuş maaşı gelmektedir. Ömür boyu emekli olana kadar yapacakları bu meslek ne kadar kazanç sağlar? Astsubayların özlük hakları nasıldır?

Bu içeriğimizde Astsubay olmak isteyenlerin merak ettiği soruları cevaplıyoruz. Astsubay kıdemli başçavuş maaşı en düşük 25,700 liradır. Hava kuvvetlerinde kara kuvvetlerinde ve jandarma sınıfında başçavuş maaşları değişkenlik gösterebilir.  Maaşlar düzenli olarak artış gösterir. Astsubay olmak isteyenler emekli olacakları son dönemde kıdemli başçavuş rütbesine yükselirler. Bu kademe astsubaylar için en yüksek kademedir.

Aylık Ortama Maaş32.120
En Düşün Maaş25.700
Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı 2023

Astsubay Kıdemli Başçavuş Kaç Yılda Olunur?

Astsubaylar 3 yılda bir terfi alırlar.  Önce Astsubay çavuş olarak başlarlar ve 3 yıl sonra kıdemli çavuş olurlar. Sonra üstçavuş, kıdemli üstçavuş ve başçavuş, kıdemli başçavuş olarak son aşamaya gelirler.

Bascavus Maasi
Bascavus Maasi

4 yıllık üniversite mezunları eğer astsubay olmak isterlerse, kendilerine 2 yıl kıdem verilmesi söz konusudur. Bu da 3 yıl yerine 1 yıl Astsubay çavuş olarak çalıştıktan sonra terfi almaktır. Görev süresi 9 yılı geçtiyse erken terfi alma kolaylığı da sunulmaktadır.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Ne İş Yapar?

Astsubay olarak en yüksek rütbe kıdemli başçavuş rütbesidir. Emekli olmaya yakın oldukları bir döneme girerler. Astsubaylar ile subaylar arasındaki son noktadalar. Yaptıkları iş, astlarının görevlerini denetlemektir. Her bölükte ve sınıfta farklı görevler alırlar. Ancak rütbe büyüdükçe alınan sorumluluk da artar.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı 2023

Astsubaylar arasında en az maaş 5.700 lira en yüksek maaş 25.000 liradır. Savaş ve askeri eğitim temel olarak yaptıkları görevler arasındadır.

Ortalama MaaşEn Yüksek Maaş
Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı Ortalama Maaşı 25.700 Türk LirasıAstsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı En Yüksek Alınan Maaş 32.120 Türk Lirası
Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı

Yedek Astsubay

Askerliğini yedek astsubay olarak yapanlar; 2 yıllık M.Y.O mezunlarıdır. Çekilen kura ile seçilirler. Lisans mezunları da kuraya katılabilir.  TSK tarafından yapılan duyurunun ardından askerlik şubesine başvuru yapılabilir. 26 yaşını geçmemiş olma şartı da aranmaktadır.

Vücutta fiziksel olarak yanık çizik sıyrık olması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir. Ayrıca kilo ve boy kriterleri de vardır. Erkekler için boyun 1 metre 64 cm olma şartı bulunuyor. Görevleri nöbet, yazışmaları gerçekleştirme, yeni askerleri eğitme gibi görevlerdir.  Görev 12 ay sürmektedir. 12 ay sonunda başarı gösterilmişse kalmaya devam edilerek yükselme imkânı vardır.

Sözleşmeli Er Maaşı 2022 (Batı, Doğu, Suriye)

Polis Özel Harekat – Pöh Maaşı Ne Kadar 2022

Bilgisayar Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır? Maaşı Ne Kadar? 2022

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu