Para Kazanma

Ücretli Öğretmen Maaşı 2024

2024 ücretli öğretmen maaşı son dakika

Ücretli Öğretmen Maaşı 2024, Ataması yapılmayan veya atama bekleyen öğretmenlerin başvurduğu bir sistem ücretli öğretmenliktir. Ücretli öğretmenlerin maaşı verdiği ders saatine bağlı olarak değişmektedir. Bu sistem hem okullardaki öğretmen açığını ortadan kaldırmakta, hem de öğrencilerin derslerinde geri kalmalarını engellemektedir. Ayrıca ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlerle maaş konusunda haklara sahip değildir.

Ücretli öğretmenlerin karşılaştığı en büyük sorun maaşlarının asgari ücretin altında olmasıdır. Ders saati örgün eğitim kurumlarında; haftada 30 saat olurken, yaygın eğitim kurumlarında 40 saat olabilmektedir. Ücretli öğretmen maaşı hesaplanırken haftalık ders saati sayısı esas alınmaktadır. 2023 yılı ücretli öğretmen ilk dönem maaşı ders başı ders başı net 30.01 TL idi fakat 2023 yılı temmuz ayında gelen zam ile birlikte 40.2 TL yükselmesi tahmin edilmektedir.

Ücretli Öğretmen Nedir?

Ücretli öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Okul kadrosundaki öğretmen açığı ücretli öğretmen ile giderilmektedir. Ücretli öğretmenler verdikleri ders başına bir ücret almaktadır. İlçe Milli Müdürlüğü’ne ücretli öğretmen başvurusu yapılır ve sözleşme yalnızca bir öğrenim yılı için geçerlidir.

Ucretli Ogretmen Maasi
Ucretli Ogretmen Maasi

Ücretli öğretmenler hem devlet hem de özel okullarda eğitim verebilir. Fakat, görev ve sorumlulukları okuldan okula farklılık gösterebilir. Şunu da üzülerek belirtmek isteriz ki sözleşmeli öğretmenlerin maaş ve sosyal hakları kadrolu öğretmenlere göre oldukça düşüktür.

2024 Ücretli Öğretmen Maaşı

Haftada 30 saat ders veren ücretli bir öğretmen, 2023 yılı Ocak ayı artışıyla 7.400 TL maaş almaktaydı Temmuz 2023 zammı sonrasında ücretli öğretmen maaşlarının ortalama 5.000 TL’nin üzerinde olması beklenmektedir.

Ücretli Öğretmen2024 Yılı Ortalama Maaş 7.400 TL
Ücretli Öğretmen Maaşı 2022

Resmi tatillerde veya bayramlarda kadrolu öğretmenler maaşlarını kesintisiz olarak alırken. Ücretli öğretmenler herhangi bir nedenle okula gidemezlerse maaş kesintisi yapılmaktadır. Ücretli öğretmenlerin devlet kadrolarında görev almamaları nedeniyle dönem veya yıl bittiğinde görevleri sona ermektedir. Bir sonraki dönem veya yılda devam etmek istenirse e-devlet üzerinden tekrar başvurmanız gerekir.

Ücretli Öğretmen Maaşı – 2024

Ücretli öğretmenlerin maaşları haftalık ders saatlerine göre hesaplanmaktadır. 2023 yılı ortalama ders saati ücreti 40.2 TL olması beklenmektedir.

2024 ücretli öğretmen maaşı son dakika

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu