Dini Bilgiler

41 Fetih Suresi Okuyanların Yorumları – Okuyup Faydasını Görenlerin Yorumları

Fetih suresini okuyup faydasını görenler

41 Fetih Suresi Okuyanların Yorumları, okuyup faydasını görenler; gibi merak edilen sorular hakkında daha fazla araştırma yaparak bilgi vereceğiz. Bu yazımızda; Bir günde 41 Fetih Suresi okuyanlar, 41 Fetih suresi Cübbeli Ahmet Hoca, 41 Fetih suresinden sonra okunacak dua hakkında detaylı bilgi aktaracağız.

Fetih suresi neden inmiştir ve ne anlatmaktadır? Fetih suresi fazileti nedir, fetih suresi neden okunmalıdır gibi sorulara cevap vereceğimiz bu içeriğimize geçmeden önce, Fetih suresinin diyanetteki mealine tekrar bakalım.

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla

Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik.*Ta ki Allah, senin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlasın, sana olan nimetini tamamlasın. Seni doğru yola iletsin ve Allah sana, şanlı bir zaferle yardım etsin.* O, inananların imanlarını kat kat artırmaları için kalplerine huzur ve güven indirendir.* Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. *Bütün bunlar Allah’ın; inanan erkek ve kadınları, içlerinden ırmaklar akan, içinde temelli kalacakları cennetlere koyması, onların kötülüklerini örtmesi içindir. *İşte bu, Allah katında büyük bir başarıdır.*Bir de, Allah’ın, hakkında kötü zanda bulunan münafık erkeklere ve münafık kadınlara. Allah’a ortak koşan erkeklere ve Allah’a ortak koşan kadınlara azap etmesi içindir.* Kötülük girdabı onların başına olsun! Allah onlara gazap etmiş, onları lanetlemiş ve kendilerine cehennemi hazırlamıştır.* Orası ne kötü bir varış yeridir.*Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır.* Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.*(Ey Muhammed!) Şüphesiz biz seni bir şâhit, bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak gönderdik.*Ey insanlar! Allah’a ve Peygamberine inanasınız, ona yardım edesiniz, ona saygı gösteresiniz ve sabah akşam Allah’ı tespih edesiniz diye (Peygamber’i gönderdik.[1]

41 Fetih Suresi Okuyanların Yorumları

41 Fetih Suresi Ne İçin Okunur?

Bir konuda başarı elde etmek isteyenlerin her gece bu kısa sure-i şerifi okumasında büyük faziletler vardır. Bu fetih suresinin 41 kere okunmasındaki hikmet. Havas ilimlerinde geçtiği üzere, her surenin belli anahtarlarla belli kapıları açabilmesi içindir.

41 Fetih Suresi
41 Fetih Suresi

Fetih suresinin 42 kere okunması bu anahtarı yanlışlar mı? Hayır! Her gece 1 kere okunması da yeterlidir. Ancak buradaki asıl gaye; fetih suresi okunurken bir yandan da kişinin kalbi istenilen başarı üzerinde meşgul olmakta ve bunun suresi uzamaktadır. Yani kalpten gelen niyaz istek dilek süresi uzamakta, kalp yaratıcı ile daha uzun süre bağlı kalmaktadır. Her dua ilahi bir dilekçedir ve cevaplanmaktadır. Yüce Rabbimizin kurduğu mükemmel sistem işlemektedir. Yüce rabbimiz kullarını daima sever ve gözetir, şükreden kullarını ebedi ödül ile ödüllendirir. Şükretmeyen kullarına geçici bir geçimlik olan dünya hayatını bahşeder ve sonra. O’na isyan edenler, sonsuza kadar azap içinde yanıp kavrulur. Özetle Fetih suresi bir konu hakkında bir başarı elde etmek için okunmaktadır.

Dilek için 41 Fetih suresi nasıl okunur?

Orijinal dili olan Arapça dili ile makamına uygun bir tecvid ile okunursa kişinin kalbi üzerindeki reaksiyonu daha güçlü olur, kalp daha çok huşu ile niyaz eder. Düz nesir gibi okumak da aynı şekilde etkilidir. Ancak burada kalbin durumu çok önemlidir. Bir yazı okuyup aklın ve kalbin başka bir yerde olması tesiri dikkati konsantrasyonu azaltır.

41 fetih suresi okuyanların yorumları

  • Bu sureyi zaten kısa olduğu için çok kolay okumayı alışkanlık edindim. Sefere çıkarken bir önemli işi elde etmeye-başarmaya çalışırken bu sureyi okurum.
  • Surenin kısa olması benim açımdan çok kolay okunmasını sağlıyor. Bu nedenle genellikle Cuma günleri ve perşembe günleri. Fetih suresini okurum ve murat ettiğim işte muvaffak olurum.
  • Arkadaşlar ben de bu surenin çok yararlarını gören arkadaş tanıyorum ve internette bunu araştırdım. Bugün itibari ile okumaya başladım. Benim de çok dileklerim var inşallah gerçek olurlar.
  • 41 fetih suresi okuyanların yorumları benim de dikkatimi çekmişti. Ben de onlardan biri olmaya karar verdim ve okudum.
  • Ben de 41 fetih suresi okuyanların yorumlarına bakarak bunun vefkini bir hocaya yazdırdım. Kapalı kısmetim açıldı.
  • 41 fetih suresi okuyanların yorumlarına baktığımda hadislere de bakma ihtiyacı hissettim. Hadislere göre bu sureyi okuyanların sırtı yere gelmiyor.
  • Selam bende de bazı ilmi keşifler olmaya başladı çok şaşırdım. Detay isteyen olursa yardımcı olabilirim.
  • Mealini okuduğumda özellikle de çok değerli Prof. Dr Fatih Çollak sesi ile dinlediğimde başka dünyalara gidiyorum.

Kaynakça

[1]:https://kuran.diyanet.gov.tr/mushaf/kuran-meal-1/fetih-suresi-48/ayet-1/diyanet-isleri-baskanligi-meali-1

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu