Dini Bilgiler

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler (Dua ve Sureler)

Peygamberimiz (SAV) cenazelerde kabirlerde insanlara hangi sureleri ve duaları tavsiye etmiştir? Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler, Öldükten sonra okunan sureler...

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler (Dua ve Sureler); Ölünün arkasından okunacak sureler ve dualar ile ölünün kabir hayatını daha güzel hale getirmesine veya amel defterindeki sevaplarının artmasına önemli katkılar sağlayabilirsiniz. Peki Peygamberimiz (SAV) cenazelerde kabirlerde insanlara hangi sureleri ve duaları tavsiye etmiştir? Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler, Öldükten sonra okunan sureler
İnsan bir kere toprağa verildikten sonra yardımına gelen tek şey Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığı ibadetlerdir. İnsan ne kadar ağlasa, ne kadar iç çekse de öldükten sonra bir daha iyilik yapamaz. Ancak bu dünyadaki akrabalarınız veya sevdikleriniz bir rahatlama kapısı olabilir. Bu iyiliklerle hem kendimiz hem de onun mükafatından gönderdiğimiz insanlar Allah (cc) izin verdiği ölçüde rahatlamış olacaktır. Rabbimiz (cc) Kuran’da ölümlü dünyada nefes alan insanların tüm dualarının ve ibadetlerinin karşılığının olacağını bildirmiştir.
Vefat Eden Kisinin Ardindan Cekilecek Tesbihler
Vefat Eden Kisinin Ardindan Cekilecek Tesbihler
Tüm ibadetlerin sevabı kaybettiklerimize bağışlanabilir. Bu, gelecek olan sevapları azaltmaz. Dua ya en güzel şekilde başlamak için Peygamberimizi (sav) seçebiliriz.
  1. Cenaze defnedildikten sonra yakınları Yasin, Tebareke, Amenerrasulu ve Rad surelerini okuyabilir.
  2. Ölen, dünyada bıraktığı insanların kendisi için yapacağı hayırlardan istifade edebilir.
  3. Ölüye dua ve sûre okumak faydalı olduğu gibi hatim indirmek daha iyidir.

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler ve Dualar

Sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Biriniz ölürse onu fazla bekletmeyin! Onu hemen kabrine götürün! Fatiha suresi kabrinin başında, Ayak ucunda ise Bakara suresinin sonu (Âmene’r-Rasûlü) okunsun!” (Taberânî, Mu’cemu’l-Kebir, XII, 340; Heysemi) , Mecmau’z-Zevâid , III, 44; Deylemî, Müsned, I, 284)
“Kabir başında Kur’an’dan âyet ve sureler okumak müstehabdır. Kur’ân’ın tamamını okumak (hatimedilmesi) daha hayırlıdır.” [Nevevi, Riyâzu’s-Sâlihin, Beyrut, ts., s. 293.]
İmam Şabi Hz. diyor ki: “Ensâr, ölülerin yanında Bakara Suresini okurdu.” (İbn Ebi Şeybe, Musannef, II, 445/10848)

NOT: Ölüden sonra okunan Yasin’in yanı sıra, Kabir rahatlığı için Mülk Suresi de okunabilir.

Vefat Eden Kişinin Ardından Okunacak Dua ve Sureler!

Bazı alimler, ölünün ardından Kur’an okunduktan sonra namaz kılınmasını tavsiye etmişlerdir. Bize Sahabelerin ne yaptığını anlattılar. Kaybettiklerimizden sonra Fatiha Suresi, Yasin Suresi, Kuran-ı Kerim hatmi yapıp sevaplarını onlara bağışlaya bilirsiniz. Yasin suresi için Peygamberimiz (SAV) şöyle buyurmuştur: “Yasin, Kuran’ın kalbidir. Bir kimse onu okur ve Allah’tan ahiret saadeti dilerse, Allah onu affeder. Ölünün üzerine Yasin oku.” (Müsned, V/26) dedi. Allah’ın rızasına dikkat edilmelidir. Çünkü Kur’an okumak için parası olan birini Kur-an tilaveti yaptırmak doğru değildir.

Yaşayan bir kişinin ameli her zaman açıktır. Onları iyiliklerle doldurmak ise bizim elimizde. Ancak ahirete ulaştığımızda da amel defterimiz kapanmaz. Arkamızdan namaz kılan veya yaptığı ibadetlerin sevaplarını bağışlayan kişi bizim için bir kurtuluş olabilir. Kaybettiklerimizden sonra çok dua ve sure okursak belki rahatlamalarına yardımcı olabiliriz. Hadis-i şerifte, “Ölü için dua ettiğinizde, onun için kalpten dua edin” buyurulmuştur. (Ebu Davud, Sünen, Cenaiz, 59.)

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu