Dini Bilgiler

Depremden Korunma Duası – Depremde Okunacak Dua

Depremden korunma duası büyük doğa felaketlerinden korunma duası olarak her zaman okunması faydalı bir duadır. Bu içerikte depremlerin nedenleri, depremlerin oluşum süreçleri ve depremden korunmak için alınacak önlemleri ve depremde korunma duasına yer vereceğiz. Depremden korunma duası, depremin oluşumunu engellemez, sadece en az zararla kurtulmamıza yardımcı olması umulan makbul bir duadır. Depremler; yer kabuğunun sürekli olarak kayması nedeni ile oluşurlar. Jeolojik olarak bakıldığında dünya kendi etrafında ve güneşin etrafında sürekli dönmektedir. Depremler doğal süreçlerdir ve dünyanın her yerinde gerçekleşirler. Depremden korunma duası konusunda geçmeden önce biraz jeoloji bilgimizi tazeleyelim.

Depremler ve Dünyanın Jeolojisi

Dünya çekirdeği, bir nükleer sıvı karışımı olan nötronlar, protonlar ve elektronlar gibi partiküllerden oluşur. Ayrıca, bu partiküllerin bir araya gelmesiyle oluşan yoğun metalik elementler, özellikle kurşun, nikel ve demir bulunur. Çekirdeğin yoğunluğu ve sıcaklığı, merkezinde yüksek bir basınç ve sıcaklık olduğundan, bu elementlerin atomları birbirine bağlanır ve çok yoğun bir yapıya sahip halde kalır.

Dünya yüzeyi, kaya plakaları tarafından oluşan tektonik plaka zeminine sahiptir. Bu plakalar, litosfer adı verilen dünya kabuğunun en üst tabakasını oluşturur. Litosferin altındaki astenosfer, bu plakaların hareketini sağlar.

Kaya plakaları, deniz tabanı veya kara tabanı gibi farklı kaya tipinden oluşabilir. Plakalar, mantolun altındaki magma kaynakları tarafından beslenir ve bu kaynaklar magma güçleri tarafından yukarıya itilir. Plakalar birbirine çarptıklarında veya birbirinden ayrıldıklarında, fay hatları oluşur.

Fay hatları, kaya plakalarının kırılması sonucu oluşan çatlamalardır. Fay hatları çok çeşitli boyutlarda ve şekillerde olabilir ve depremlerin oluşmasına neden olabilir. Fay hatları, kaya plakalarının kayması sonucu oluşan sınırları gösterir ve dünyanın jeolojik evrimini ve aktivitelerini açıklar.

Kahramanmaraş Depremi

Geçtiğimiz gün meydana gelen Kahramanmaraş depremi tüm güneydoğu Anadolu bölgesinde 10 şehri etkiledi. Binlerce bina yıkıldı ve binlerce insan yaralandı. Mal ve can kayıpları Cumhuriyet tarihimizde bu depremle büyük çapta gerçekleşti. Kahramanmaraş depremi beklenen bir depremdi ancak aynı günde iki tane 7 üzerinde deprem gerçekleşmesi beklenmiyordu. Depremin nasıl meydana geldiğini TekeTek programında açıklayan Prof. Dr. Celal Şengör; Arap plakasının daha da güneye kayması nedeni ile bunun üzerindeki Adana Plakasının da hem aşağı hem de doğu batı yönünde kaydığını modelleyerek gösterdi.  

Depremde Okunacak Dua 1
Depremde Okunacak Dua 1

Böylece doğu Anadolu fayı daha da hareketlendi. Aynı gün 7 üzerinde meydana gelen şiddetli depremin; artçılarının da devam edeceğini belirten Celal Şengör; önümüzdeki süreçte -zaman vermeden- hem İstanbul hem de bu bölgede yeniden 7 üzerinde deprem meydana geleceğinin altını çizdi. Adana fayı doğu Anadolu fayı ve ölüdeniz fayı üçlüsünün hareketlerinin yıkıcı depreme yol açtığını belirtti.

Depremden Korunma Duası

Depremden korunmak için öncelikle yapısal tedbirlerin tam olarak alınması gerekiyor. Eski ve güçsüz binalar güçlendirilmeli ya da yıkılarak yeniden yapılmalıdır. 2.000 yılı öncesi yapılar tek tek kontrol edilmelidir. Depremden korunma duası bütün önlemler alındıktan sonra Allah’a tevekkül etmemizin bir aracıdır.  Deprem anında her müslümanın şöyle dua etmesinde yarar vardır:

Depremden Korunma Duası Türkçe Okunuşu

“AllahümmehFazni minel Belai wel Kadai wel adai wel harki wel ğarki wesserki bir hürmeti hazihil ayatiş şerifeti vel hasaisi vel asrari ve bi hürmeti habibike seyyidil ebrari ve bi hürmeti alihi ve ashabihil ahyar”

Her deprem anında bu duayı okumak umulur ki sizi doğal afetlerin zararlarından koruyacaktır.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu