Faydalı Bilgiler

Askere Giderken Alınması Gerekli Olan Malzemeler 2021

Askere Giderken Alınması Gerekli Olan Malzemeler; Askerlik 20 yaşına askerlik çağına her genç için şart olan bir durum halk arasında asker olmadan adam olamazsın gibi diyenlerde bulunuyor. Bununla birlikte bizim ülkemiz için askerlik. Her gencin hayal ettiği ve tatması gerektiği bir durum son yıllarda verilen kararlar ile askerlik 6 Ay’a düşürüldü bununla birlikte asker alımları her ay yapılmakta.

Peki Askere Giderken Alınması Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?, Asker’de Acemi Birliğinde Verilen Malzemeler ?, Askere Giderken Götürülmesi Gereken Malzemeler? Önemli bu detayların hepsi bu yazımızda.

Askere Giderken Alınması Gerekli Olan Malzemeler 2021

Askere gidecek olan gençlerin akıllarında şu soru bulunuyor askere giderken ne götürmeliyim orda bana ne veriyorlar gibi bir çok soru bulunuyor. Bunun yanı sıra çevremizde herkesin bu konu hakkında bir fikri bulunuyor ve ne götürüleceğine kimse tam olarak emin olamıyor.

Askere Giderken Alinmasi Gerekli Olan1
Askere Giderken Alinmasi Gerekli Olan1

Bizde sizler için neler götürmeniz gerektiği neleri size verdiklerini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Asker’de Acemi Birliğinde Verilen Malzemeler ?

Askere giderken alınması gerekenler için söylenen yanında götürmesi gereken malzemelerde herkesin bir fikri bulunuyor bunlardan. Başlıca söylenenler orda her şeyi veriyorlar. Neden boşuna hamallık yapıyorsun yada hiç bir şeye gerek yok. Belgeni al git yeter gibi sözlerle karşılaşıyorsunuz. Bunların aksine bir çok malzemeyi de almanızı söyleyen insanlarda bulunuyor.

Bu durum sizin kafanızı ciddi anlamda karıştırmakta ve ne götürmeniz gerektiğini neleri yanınıza almanız gerektiğine karar veremiyorsunuz. Öncelikle size şunları söylememiz gerekiyor askeriyeye girdiğinizde yaptığınız kuvvet bölüğüne göre değişiklik gösteriyor. Ancak genel olarak aynı şeyler sizlere veriyorlar. Verilen malzemeleri maddeler halinde sizlere aşağıda belirttik.

 • Parka (1 adet)
 • Elbise – Apoletsiz (1 adet)
 • Gömlek – Apoletsiz (1 adet)
 • Yazlık ve kışlık şapka (1 adet)
 • Eşofman Takımı (1 adet)
 • Pijama takımı (1 adet)
 • Kışlık ya da yazlık bot veya Ayakkabı (1 adet)
 • Spor ayakkabısı (1 adet)
 • Terlik (1 adet)
 • Kışlık çorap (2 adet) yazlık çorap (2 adet)
 • Spor çorabı (1 adet)
 • Baksır (2 adet) don veriliyor (2 adet)
 • Yün içlik (1 adet)
 • Fanila (2 adet)
 • Atlet (2 adet)
 • Eldiven (1 adet)
 • Palaska (1 adet)
 • Spor şortu (1 adet)
 • Banyo havlusu (1 adet)
 • Yüz havlusu (1 adet)
 • Diş macunu (1 adet)
 • Diş fırçası (1 adet)
 • Şampuan (Aylık 500 ml.)
 • Tıraş Köpüğü (Aylık bir tüp)
 • Tıraş Bıçağı (2 adet)
 • Etek Altı Temizleme Bıçağı (2 adet)
 • Nefte (1 adet)
 • Künye levhası (2 adet)
 • Künye zinciri (1 adet)

Askere Giderken Ne Götürmeliyim

Askere giden arkadaşlar için özel bir öz eleştiride bulunmam gerekiyor. Arkadaşlar acemi birliğine girdiğinizde kalabalığa bağlı olarak size malzemelerin bulunduğu. Mebusta yani malzemenizin bulunduğu çantanızı vermeleri bir kaç gün aksamaktadır.

Özellikle kış aylarında asker olacaksanız, dikkat etmeniz gereken ve götürmeniz gereken malzemeleri detaylı bir şekilde sizlere aşağıda anlattık.

Askere Gideceklere Tavsiyeler 2021

Büyük Çanta Almayın : Askeriye Bölüğünüze teslim olurken yanınıza çok büyük bir çanta almayın çünkü yanına bavul alan insanlar dahi görmüştüm sadece bahsettiğim eşyaları alabilecek ufak bir çantanızın olması sizin için çok büyük bir kolaylık olur çünkü sizi içeri aldıklarında sizi kayıt işlemleri için oradan oraya gezdiriyorlar ve büyük bir çanta sizin için oldukça taşıması zor bir durum olacaktır. Ayrıca askeriyenin size verdiği çantada oldukça büyük bir çanta usta birliğinize gittiğinizde taşımanız çok zor olacaktır.

Gece Giymeniz İçin Gecelik Yada Eşofman: Arkadaşlar mebuslarınızı vermeleri yukarıda bahsettiğim gibi kalabalığa bağlı olarak. Bir kaç gün aksayabiliyor öğleki benim mebusta çantamı vermeleri 3 gün sürmüştü ve 3 gün boyunca sivil gezmek zorunda kaldım ve aralık ayında gittiğim için yanımda bir gecelik yada eşofman almadığım için yarı çıplak şekilde uyumak zorunda kaldım.

Ayrıca size verilen gecelik takımları büyük bedenlerde oluyor. Bir kaç beden değil M beden giyorsanız XL beden gecelik veriliyor. Şansınıza bağlı olarak belki L gelebilir o yüzden kullandığınız yada kullabiliceğiniz bir gecelik yada eşofman alın yanınıza.

Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Çanta Kontrolü :Mebusta çantanız verildikten sonra içeriğine iyice bakın çünkü eksik bir malzeme olmaması gerekiyor eksik bir malzeme olmaması için aldığınızda bir köşeye oturup zaman kaybetmeden çantanızı açın ve bakın eksik malzeme görürseniz orda dağıtım yapan komutanınıza rapor edin aksi takdirde eksik olan malzemeler için sizi sorumlu tutacaklardır.

İç Çamaşırı: Yanınıza almanız gerek malzemelerde sırada iç çamaşırı bulunuyor size verilen iç çamaşırı olarak 2 adet Baksır 2 adet don olarak veriyorlar. Yanınıza sizde en az 2 yada 3 tane almanızı öneririm çünkü az verilen çamaşırları günlük olarak elinizde yıkamanız gerekir.

Birliklerde yıkama haftada bir gün yapılmaktadır bunun için haftayı kurtarabilecek kadar iç çamaşırı almalısınız yanınıza. Renk olarak parlak ve cırtlak renkler tercih etmeyin. Genellikle ses çıkarmıyorlar ancak siz yinede koyu yeşil , siyah yada beyaz tercih edin.

Silikon Yada Mantar Tabanlık : Arkadaşlar size verilen melbusatlar içerisinde birde dönemine göre değişen kışlık yada yazlık ayakkabı yada postal bulunuyor. Ancak bu ayakkabı yada postallar inanılmaz sert bir tabanı bulunuyor. Giydiğinizde sizleri çok fazla rahatsız etmektedir. Bu sebepten yanınıza alacağınız tabanlık hayat kurtarır neticesinde işinizi götürecektir.

Askere Gitmeden Once Bilinmesi Gerekenler

Tıraş Malzemesi : Tıraş malzemeleri sizlere verilmektedir ancak verilen malzemeler oldukça kalitesiz yanınıza alacağınız üç bıçaklı tıraş bıçağı sizin için uzun kullanım için oldukça iyi olacaktır.

Bunun yanında tıraş köpüğü ve tıraş losyonu almanızı öneririz. Tıraş losyonu günlük tıraş sonucunda yüzünde oluşan tahriş için bire bir.

Tıraş Çantası: Arkadaşlar askeriyede kendi tıraş köpüğü , şampuanı , yada tıraş bıçakları tükendiğinde arkadaşlarınızı sizin dolabınızdan almaktan çekinmeyecektir.

Bu sebepten Jilet markalarının ürettiği tıraş çantaları bulunuyor. Bunlar hem yer kaplamıyor hemde içerisine bi hayli malzeme alabiliyor. Bu sebepten tıraş çantası almanızı öneririz.

Atlet : Askeriyede atlet verilmektedir ancak 2 adet veriliyor temizlik gününe kadar idare edebilecek kadar en az 2 – 3 adet atlet almanızı öneririz. Renk olarak beyaz yada koyu yeşil olması herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor.

Terlik : Terlik konusunda koğuşlar 15 ila 30 kişilik olarak ayarlanmış şekilde ancak birliklerde değişiklik göstermektedir. Terlikler herkeste aynı olması karşılıklılığa neden olabiliyor bu sebepten yanınızda terlik olması tercihen iyi olabilir. Ancak ben yanımda götürdüm ve hiç kullanmadım dikkatli bir şekilde kullanırsanız karıştırılma ihtimali bulunmuyor. Alınıp alınmaması tamamen tercihinize kalmış bir durum.

Askere Gitmeden Önce Alınması Gerekenler

İçlik : Arkadaşlar gittiğiniz dönem olarak kışa denk geldiyseniz sizin için önemli olan şey soğuktan korunmak için içlik giymek olacak.

Size verilen içlik oldukça sıcak tutuyor ancak yapısı gereği giydiğinizde inanılmaz bir kaşıntı yapıyor. Bu sebepten yanınıza alacağınız içlik iyi bir tercih olabilir.

Diş Macunu Ve Diş Fırçası : Size verilen diş macunu ve diş fırçası oldukça kalitesiz veriliyor kullanacağınız diş fırçasını ve diş macunu yanınıza almanızı öneririz.

Şampuan : Askeriyede sizlere aylık olarak düzenli şekilde dağıtılıyor ancak oldukça tahmin edeceğiniz üzere oldukça kalitesiz kepek gibi sorunlarınız bulunuyorsa yanınızda şampuanı alınarak gidin

Çorap : size çoraplar 4 adet verilmektedir ancak yazlık ve kışlık olarak 2 şer adet gün içerisinde sürekli ayakkabı giymeniz sebebi ile yanınıza en 3 – 4 adet çorap almanızı öneririz çorap renkleri birliğinize göre değişiklik göstermektedir genelde siyah yada koyu yeşil kullanılmaktadır.

Cımbız : Yanınızda cımbız götürmeniz sizin için iyi olacaktır.

Ayakkabı Boyası : Yanınıza ayakkabı boyası almanız sizin için iyi olacaktır.

Küçük Asma Kilit : Askerde 2 adet dolabının bulunuyor. Bu dolapların biri ayakkabılarınız için diğeri ise şahsi eşyalarınız için. Bunların karıştırılmasını ve eşyalarınızın güvenliği için kilitlemeniz iyi olacaktır. Bunun için küçük asma kilitler satılıyor onları alabilirsiniz.

Askerde Giderken Telefon Götürmelimeyim ?

Askeriyenin genel kuralı kamerası bulunan hiç bir telefonu içeri sokamıyorsunuz. Tuşlu telefonlara izin verilmektedir. Ancak sivil hatlarınıza izin vermeyeceklerdir sivil hatlarınızı çantanıza bir yere saklamanız sizin için iyi olacaktır. Aksi takdirde size askercell almanızı isteyeceklerdir.

Usta birliğinize geçtiğinizde telefon konusunda. Android telefonlarınızı getirmenize izin veriyorlar. Ancak birlik içinde kullanımı yasak sadece çarşıya çıkarken kullanmanıza izin veriliyor.

Askere Teslim Olurken Gerekli Evraklar 2021

Askere Giderken Gerekli Belgeler; İlk olarak nüfus cüzdanı ve fotokopisi , Dokuz (9) Adet vesikalık fotoğraf , varsa sürücü belgeniz. Öğrenim belgeniz, mesleğiniz varsa eğer mesleğinizi belirten belge , sporcu iseniz lisansınız giderken. Bu tarz belgeleri yanınızda götürmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu