Faydalı Bilgiler

Askere Gidene Ne Denir Ailesine, Kendisine

Askere gidene ne denir, Askere söylenecek sözler ve Askere moral vermek için söylenen sözler

Askere Gidene Ne Denir Ailesine, Kendisine Hayırlı Teskereler Ne Demek?; Daha önceki yazılarımızda farklı faydalı bilgileri sitemize  sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Askere Gidene Ne Denir? Hayırlı Teskereler Ne Demek? gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Askerlik vazifesi, her Türk vatandaşı için vatani görevlerden biridir. Askerlik yaşına gelen her Türk vatandaşı; 6 ay sürecek olan vatani görevini yerine getirmek amacıyla belirlenen yerlerde bu kutsal görevi yaparlar. Askere gidecek olan gençlerin morallerini en üst düzeyde tutmak maksadıyla yakınları tarafından onlara söylenen bazı sözler vardır.

Askere gidene ne denir
Askere gidene ne denir

Söz konusu bu süreçte onların yanında olduklarını ve daima moralini yüksek tutması gerektiğini ifade etmek için pek çok söz vardır. Askerlik döneminin gelmesiyle beraber askere ne denir gibi sorular merak edilmektedir. Askere gideceklere edilecek dualar nelerdir?; sorusu da sık sık araştırılmaktadır. Biz de bu yazımızda sizler için askere gidene ne denir, askere söylenecek sözler ve askere moral vermek için söylenen sözler nelerdir; sorularının cevaplarını derledik.

Askere Gidene Ne Denir?

  1. Hayırlı Teskereler,
  2. Allah Kurtarsın ve Allah Kavuştursun,
  3. Vatan Millet Sana Emanet,
  4. En Büyük Asker Bizim Asker

Hayırlı Teskereler

Askere giden gençlere en fazla söylenen sözlerden biri hiç kuşku yok ki “Hayırlı Teskereler!” olarak bilinmektedir. Bilindiği üzere tezkere askerlik görevini yerine getiren ve artık evine dönen vatandaşlara verilen bir belgedir. Hayırlı teskereler sözü; de askere gidecek olan kişinin hayırlı bir şekilde askerliğini bitirip gelmesini temenni etme anlamına gelir. Hayırlı teskereler sözü de halk arasında çok fazla kullanılan bir sözcüktür.

Allah Kurtarsın ve Allah Kavuştursun

Askere gidecek olan kişilere sık sık söylenen sözlerden bir tanesi de Allah kurtarsın veya Allah kavuştursun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sözleri askere gidenlerin uğurlama töreninde sık sık duymuşsunuzdur.

Askerlik, uzun bir süreç olduğundan dolayı, birliğine katılmak amacıyla yola çıkan kişilere “Allah kurtarsın” sözü dile getirilmektedir. Bununla birlikte bahsi geçen sözü askere gidecek kişiye söyleyerek moral anlamında iyi bir noktada olmasını sağlayabilirsiniz.

Vatan Millet Sana Emanet

Asker uğurlama töreninde askere gidecek olan gençlere söylenen en güzel sözler arasında “Vatan sana emanet” sözü de yer almaktadır. Askere giden gençlerin, gittikleri ve vatani görevini yerine getirecekleri yerdeki rolünden dolayı “Vatan millet bayrak sana emanet” gibi cümleler kullanılmaktadır.

En Büyük Asker Bizim Asker

Asker uğurlama günlerinde olmazsa olmaz sözlerden biri olan “En büyük asker bizim asker” olarak bilinmektedir. Söz konusu cümle çoğu kez otogar, havalimanı ya da askerin evden alındığı esnada askere gidenin havaya atıldığı zaman diliminde kullanılmaktadır. En büyük asker bizim asker sözünün söylenmesindeki maksat, askere giden gencin gururlanmasını sağlamak ve ona moral vermektir.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu