Faydalı Bilgiler

İadeli Taahhütlü Posta Nedir? Nasıl gönderilir?

Taahhütlü posta ile iadeli taahhütlü arasındaki fark, PTT iadeli taahhütlü posta ücreti 2021

İadeli Taahhütlü Posta Nedir? Nasıl gönderilir?; Daha önceki yazılarımızda farklı faydalı bilgileri sitemize  sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca; Taahhütlü posta ile iadeli taahhütlü arasındaki fark, PTT iadeli taahhütlü posta ücreti 2021, Ptt iadeli taahhütlü posta kaç günde gider, İadeli taahhütlü posta alınmazsa ne olur, İadeli taahhütlü posta kime teslim edilir; gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

İadeli taahhütlü posta Nedir? Nasıl gönderilir? Konularını sizlere anlatacağız. Sizde bu konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İadeli taahhütlü posta; gönderim türünün sisteme kayıtlı olan halidir. Böyle olduğunda pota her zaman kayıt altında tutulmaktadır.  Postanın nerede olduğunu ve ne zaman geleceğini merak eden kişiler ise bu sayede bu bilgilere ulaşır. Bu yöntemin avantajı vardır.

En büyük avantajı asla gönderi kaybolmaz ve zamanında teslimatı gerçekleşir.  Bu sebeple de takip ve kontrolün istenilen zamanda yapılabilmesi için, postaların kaybolmasını engellemek için özellikle iadeli taahhütlü postanın tercih edilmesi gerekmektedir. Normal gönderi yapıldığında bu gönderinin takibi istenilen zamanda yapılamaz ve aynı zamanda gönderi kaybolabilir ve eksik bir şekilde gelebilir.

İade Taahhütlü Posta Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Özellikle son zamanlarda iade taahhütlü posta sorgulama nasıl yapılmaktadır konusu çok fazla araştırılmaktadır. Bu nedenle bizde sizleri daha fazla merak ettirmeden bu konuda açıklama yapalım. Ptt nin resmi sitesine giriş yaparak ve e devlet üzerinden şifre ile giriş sağlayarak sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Iadeli Taahhutlu Posta Nedir
Iadeli Taahhutlu Posta Nedir
 • E devlet üzerinden sorgulama yapacaksanız öncelikle siteye giriş yapmalı veya uygulamaya giriş şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bunun ardından sağ üst köşede bulunan gönderi takibi sekmesine tıklanır ve daha sonra buradan giriş sağlanır.
 • Karşınıza bilgi girilmesi gereken bir sayfa çıkar. Oraya barkod numarasını girmeli ve daha sonra onaylamalısınız. Bunun ardından alt kısımda bulunan güvenlik kodunu da doğru bir şekilde girmeniz gerekir.
 • Onaylamaları sağladıktan sonra ise ekrana gönderinizin nerede olduğu ve ne zaman dağıtıma çıkacağı ile alakalı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Ptt üzerinden gönderinizin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız yine aynı işlemleri ptt sitesi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Öncelikle ptt.gov.tr adresine giriş sağlanmalı ve daha sonra ise gerekli bilgileri girdikten sonra onaylamanız gerekir. Onayladıktan sonra gönderiniz hakkında bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

İade Taahhütlü Posta Ücreti Ne Kadar?

Posta ücretleri postanın gramına göre değişiklik gösterir. Şimdi sizlere iade taahhütlü posta ücreti konusu hakkında bilgiler verelim.

 • 2000 gram: 22,75 TL
 • 1000 gram: 20 TL
 • 500 gram: 17,25 TL
 • 250 gram: 15 TL
 • 100 gram: 13 TL
 • 50 gram: 10 TL
 • 20 gram: 9 TL

Taahhütlü Posta İle İadeli Taahhütlü Arasındaki Fark

Taahhütlü posta; Gönderiniz posta sistemine kayıt edilerek işlem yapılır.

Taahhütlü posta ile iadeli taahhütlü posta arasındaki fark; gönderi esnasında iki form doldurulur. Bu formlardan biri size verilir öteki gönderinizin üstüne zımbalanır ve gönderiniz yerine vardığı vakit zarfın üzerindeki formun gerekli yerler doldurulduktan sonra size bilgi verilmek amaçlı size ulaştırılır.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu