Faydalı Bilgiler

Evdeki Balık Kokusunu Nasıl Giderilir (Kesin Çözüm)

Evden Balık Kokusunu Gidermenin Püf Noktaları.

Eve Sinen Balık Kokusu Nasıl Giderilir?; Balık mutfakların kış aylarında en sevilen lezzetlerinden biri ve lezzeti dışında besin değeri yüksek olması sebebi ile bir çok kişi için vazgeçilmez. Özellikle balığın bereketlendiği kış aylarında sık sık balık pişiririz.

Evde balık pişirmek ve yemek keyifli olsada; piştikten sonra ardında bıraktığı eve sinen kokusu bizi rahatsız ediyor. Hatta çoğu kişi bu yüzden evde balık pişirmek istemiyor. Diyeceğimiz o ki koku yapacak diye balık pişirmekten çekinmeyin. Her şeyin bir çaresi vardır;) Çoğu zaman yapılan ancak faydası olmayan pencereleri havalandırmak oda parfümleri kullanmak bile etki göstermiyor.

Eve Sinen Balik Kokusu Nasil Giderilir
Eve Sinen Balik Kokusu Nasil Giderilir

Evde balık pişirmenin tek kötü yani olan evden balık kokusunu gidermenin püf noktaları. Peki evde balık kokusu nasıl çıkar? Balık kokusu nasıl kaybolur?

Eve Sinen Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Evden Balık Kokusu Nasıl Çıkar? Koku Çıkarma Yöntemleri nelerdir; kolay ve basit yöntemlerini maddeler halinde sizler için hazırladık. Ayrıca Balığı pişirirken mutlaka diğer odaların kapısını kapatın; böylece balık kokusu diğer odalara sinmemiş sadece mutfakta kalmış olacaktır.

Evde Balık Kokusunu Giderme

Balık kızartma işlemi sona erdikten sonra güzel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Karışımın içerisine sirke,karanfil,çubuk tarçın, taze nane ve defne yaprağı ekleyip kaynatabilirsiniz. Bu karışım balık kokusunu alarak evin mis gibi kokmasını sağlayacaktır.

Sirke İle Eve Sinen Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Balığı kızartmaya başladığınızda başka bir tencereye yarım litre kadar su yarım çay bardağı sirke koyup kaynatırsanız balık kokusunu yok edebilirsiniz.

Limon İle Evde Balık Kokusunu Nasıl Çıkar?

  1. Balığı kızarttığınız tencerenin içerisine bir kaç parça limon kesip içine atarsanız balığın kızartırken kokmadığını göreceksiniz.
  2. Balığı kızarttığınız tavadaki kızgın yağın içine bir kaç damla limon sıkarsanız koku gidermede etkili olur. Bunun yani sıra limon kabuğunu ocakta en kısık ateşte yakmakta faydalı olur.

Vanilya İle  Evde Balık Kokusunu Giderme

Balığı kızartırken başka bir tencerenin içerisine su koyup vanilya ekleyip kaynatırsanız yaptığınız balık kokusu çıkacak ve mutfağınız balık yerine mis gibi vanilya kokacaktır.

Şekerle Balık Kokusu Giderme?

Balık kızartırken bir tencerenin içerisine şeker koyup kısık ateşte eritebilirsiniz kızartma sırasında ortaya çıkan kokuyu büyük ölçüde yok edecektir.

Nane ve Defne Yaprağı İle Evde Balık Kokusunu Giderme?

Eğer balığı ızgara ile pişirecekseniz balıkların arasına taze nane ve defne yaprağı koyarak kokuyu giderebilirsiniz.

Türk Kahvesi İle Evde Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Balık kızartırken bir tavada Türk kahvesi ve hazır kahveyi yakarsanız balık kokusundan kurtulmuş olursunuz, zira yanmış kahve kokusu balık kokusunu hafifletir.

Kokulu Mum İle evde Balık Kokusu Giderme?

Balığı ister mangalda ve fırında yaparken mutfağın bir köşesine kokulu bir mum yakıp koyabilirsiniz. Bu sayede balık kokusu değil güzel kokan bir mum kokusu alabilirsiniz. Pişirme işlemi bittikten sonra tütsüde yakabilirsiniz.

Maydanoz İle Evde Balık Kokusunu Giderme?

Balık kızartırken kızartma tencerenin içerisine bir kaç dal maydanoz ekleyerek balığın kokmasını engelleyebilirsiniz.

Tavadan Balık Kokusu Nasıl Çıkar?

En unutulmaması gereken şey ise balığı pişirdikten hemen sonra balık tavanızı veya ızgaranızı vakit kaybetmeden yıkarsanız balık kokusu tavanızda ve ızgaranız dada kalmayacaktır. Ayrıca yıkadıktan sonra tavayı ateşe koyup içerisine hazır kahve veya Türk kahvesi koyup yakıp tekrar yıkarsanız tavanızda kesinlikle balık kokusu kalmayacaktır.

Çay İle Balık Kokusu Nasıl Çıkar

Balık kızartma sırasında küçük bir teflon tavada kuru çay kavurabilirsiniz çayı koyunca biraz duman çıkabilir bu sizi korkutmasın bu yöntemde balık kokusunu büyük ölçüde yok edecektir.

Ellerden Balık Kokusu Nasıl Çıkar

Son olarak tabiki ellerimizdeki balık kokusu çünkü balık temizlerken ve kızartırken ellerinize kokusu sinecektir. Bu kokunun gitmesi için ise yarım bir limonla ellerinizi ovduktan sonra soğuk su ile yıkayarak bu kokudan kurtulabilirsiniz.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu