Faydalı Bilgiler

Banane – Bana ne Nasıl Yazılır? – TDK’ya Göre Bana Ne Doğru Yazılışı

Banane – Bana ne Nasıl Yazılır?, TDK’ya Göre Bana Doğru Yazılışı hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında yer alacaktır. Dilimizde soru ekleri cümlelere soru anlamı katmak için kullanılmaktadır. Bu şekilde bir cevap beklentisi karşı tarafa aktarılmış olur, Ancak “Sana ne”, “Bana ne?” gibi sorular cevap almak için sorulmaz. Bu nedenle bu sözcükleri içeren cümlelere sözde soru cümlesi denir. “Bana ne” birçok kişi tarafından ayrı veya birleşik mi yazıldığı merak ediliyor, TDK‘ye göre Banane nasıl yazılır, hangi işaret ile kullanılmaktadır. Tüm detayları sizler için araştırdık ve örnek cümlelerle bir araya getirdik.

Ne kelimesi ile biten diğer kelimeler Sana ne, Kime ne, Bize ne.

Banane Nasıl Yazılır?

TDK’ye göre kelimenin doğru yazılışı şu şekildedir: Bana ne

DoğruYanlış
BananeBana ne
Banane Nasıl Yazılır?

Sen, ben, biz gibi zamirlerle kullanıldığında “NE” kelimesi ayrı yazılmaktadır. Bu nedenle, kelimeyi yanına yazmak yanlıştır.

Banane Nasil Yazilir
Banane Nasil Yazilir

Bu konuda örnek verecek olursak:

  • Bu konuda söyleyecek hiçbir şeyim yok ki benim Bana ne? Doğru
  • Giderse gitsin Banane ondan – Yanlış

Banane TDK’ya Göre Bana Doğru Yazılışı

TDK’ye göre kelimenin doğru yazılışı şu şekildedir: Bana ne

Sanane Nasıl Yazılır? TDK

TDK’ye göre kelimenin doğru yazılışı şu şekildedir: Sana ne

Bana ne Bitişik Mi Yazılır?

Doğrusu yazılısı, bana ne? şeklindedir. Nedeni ise oldukça basittir. Burada “Ne” eki soru ekidir. Soru ekleri her zaman ayrı yazılmaktadır.

Size De Nasıl Yazılır?

Kelimelerin daha okunaklı olması ve anlam kaymalarını önlemek için doğru hecelenmesi gerekir. TDK’ye göre kelimelerin doğru yazılışı tüm detayları ile paylaşılmaktadır. Kişiler TDK araması yaparak sizede kelimesinin nasıl yazılacağını öğrenebilirler. Kelime boyutu, bağlaç kullanan bir kelime türüdür. Sizede kelimesinden sonra gelen “de” eki, kelimenin ayrı yazıldığını ifade eder. Sözcük boyutunda bağlaç ekinin bulunması, sözcüğün ayrı yazılması gerektiğini gösterir. Kelime boyutuna götüren bağlaç ekinin nasıl yazıldığı çok çok merak ediliyor “sizede” kelimesi “size de” şeklinde yazılmalıdır.

SizedeYanlış
Size deDoğru
Size De Nasıl Yazılır?
5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu