Faydalı Bilgiler

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar?

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar?, Fiyati ne kadar

Bu yazımızda sizlere; Biyometrik Fotoğraf Nedir? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar?, Fiyati ne kadar gibi merak edilen tüm soruların cevapları bu yazımızda yer almaktadır.

Pek çok yerde kullanılması zorunlu olan Biyometrik fotoğraf, özellikle yeni düzenleme sonrası hayata geçen yeni kimlik kartı başvurusunda da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra uluslararası aile cüzdanı, ehliyet veya başka birçok kurumda da Biyometrik fotoğraf zorunlu olarak istenmektedir.

Bahsi geçen tüm bu işlemlerde kurumların mevzuatında Biyometrik fotoğraf zorunludur. Biyometrik fotoğrafların belirli özellikleri vardır. Talep edilmesinde de yine pek çok sebep vardır. Biyometrik fotoğraf talep edilmesinde yine kendisine has özellikleri de etkilidir. Biyometrik fotoğraf istenen kurumlara bu fotoğraftan vermek isteyenler Biyometrik fotoğraf nedir, Biyometrik fotoğraf Fiyat ve Biyometrik fotoğrafın özellikleri nelerdir gibi soruların cevaplarını araştırıyor. Biz de bahsi geçen Biyometrik fotoğraf hakkındaki tüm detayları bir arada topladık. Gelin hep birlikte göz atalım.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf, belirli özelliklere sahip olan bir fotoğraf türüdür. Genellikle, ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport veya bazı kurumların başvuru esnasında talep ettiği kişiye ait fotoğraflardır. Aynı zamanda vesikalık bir fotoğraf türü olan Biyometrik fotoğraf, ICAO tarafından belirlenmiş ve makine bünyesinde okunabilen kimlik kartlarına monte edilen, yüksek kaliteye sahiptir.

Biyometrik Fotograf Nedir
Biyometrik Fotograf Nedir

Bunun yanı sıra Biyometrik fotoğraf, belirli bir ölçüde olan ve yüz biyometrisi tespitinin mümkün olduğu fotoğraf türüdür. Son 6 aylık zaman zarfında çekilmiş olması gereken Biyometrik fotoğraf, tamamen kişinin doğal halini yansıtmalıdır.

Gözlerin tamamen açık olması ve kapatmamış olması son derece önemlidir. Işığın kişinin yüz hatlarına eşit olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf çekimi esnasında, gözlük ya da başka kişisel hiçbir eşya kullanılmamalıdır. Kısacası Biyometrik fotoğraf çekimi ustalık gerektiren bir iştir. Her fotoğrafçı rahatlıkla Biyometrik fotoğraf çekimi yapabilmektedir.  Ayrıca merak edenler için Biyometrik fotoğraf Fiyat hakkında da bir araştırma yaptık.

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çekildiği zaman bakımından fotoğrafçının iş yoğunluğuna bağlı olarak 10 dakika ile 2 saat arasında fotoğraf teslim edilmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Kuralları

 1. İlk olarak Boyu 50 mm – 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır.
 2. Fonda gölge olmamalıdır.
 3. Çekilen kişi tarafından son hali olması bakımından son 6 (altı) ay içinde çekilmiş olmalı.
 4. Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalı
 5. Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.
 6. Gözler açık konumda olmalı ve, net olarak görünmelidir.
 7. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.
 8. Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır
 9. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
 10. Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.
 11. Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu