Faydalı Bilgiler

Burçlar Sıralaması ve Özel Taşları

Burçlar sıralaması, astrolojiyle ilgilenen kişilerin ilk araştırdığı bilgiler içerisindedir. Eski uygarlıkların ilk olarak gökteki gezegen ve yıldız konumlarına göre belirlediği burçlar, süreç içerisinde geliştirilerek yenilenmiştir. Yenilenen astroloji bilgileri arasında en önemlisi de burçlar sıralaması olmuştur. Çin veya çeşitli uygarlıkların kendi gözlemleri doğrultusunda ifade ettiği burçlar sıralaması günümüze gelene kadar farklılaştırılmıştır.

Aylara Göre Burçlar Sıralaması Nasıldır?

Aylara göre burçlar sıralaması, günümüz astrolojisinde oldukça yaygın ve kabul edilebilir sıralamayı içermektedir. Yılın 12 ayı baz alınarak belirli günler içerisinde doğan kişilerin hangi burca ait olduğunu ifade eden bu sistem, en çok kullanılan burçlar sıralaması yöntemidir. Burada 12 ay içerisinde yer alan bazı günler belirli burçlara tekabül etmektedir. Aylara göre burçlar sıralaması bu doğrultuda şu şekilde ele alınmaktadır:

Burclar Siralamasi
Burclar Siralamasi
AYLARA GÖRE BURÇLAR SIRALAMASI
KOÇ21 Mart- 20 Nisan
BOĞA21 Nisan- 20 Mayıs
İKİZLER21 Mayıs- 21 Haziran
YENGEÇ22 Haziran- 22 Temmuz
ASLAN23 Temmuz- 23 Ağustos
BAŞAK24 Ağustos- 23 Eylül
TERAZİ24 Eylül- 23 Ekim
AKREP24 Ekim- 22 Kasım
YAY23 Kasım- 21 Aralık
OĞLAK22 Aralık- 20 Ocak
KOVA21 Ocak- 19 Şubat
BALIK20 Şubat- 20 Mart

Ekliptik Düzlemde Burçlar Sıralaması Nasıldır?

Ekliptik düzlemi, günümüzde gök ekvatoruna göre yaklaşık 23 derece eğilimlidir. Ve İlkbahar ekinoksu (bu ekinoksun bir diğer adı da Koç’un ilk noktasıdır) ve Sonbahar ekinoksu adı verilen iki noktada ekvatoru kesmektedir.

Ekliptik üzerindeki yıllık dolanımı esnasında Güneş, günde yaklaşık bir derece kadar ilerleyerek yılda 360 derece olacak şekilde zodyağın 12 burcundan geçmektedir. Astrolojide Ateş, Hava, Su ve Toprak olarak 4 temel element grubu vardır. Bu element grupları da Öncü, Sabit ve Değişken olarak üçe ayrılmaktadır.

İlkbahar ekinoksunun başlangıcı olan 0 derece Koç burcu esas alınarak burçlar kuşağı oluşturulmaktadır. 0 derece Koç burcu esas alındığında 360 derecelik dairenin matematiksel olarak 30 dereceye bölünmesiyle 12 burç elde edilmektedir.

Gerçek Burç Tarihleri Nasıldır?

Her sene ‘burçların tarihleri değişti’ şeklinde açıklamalara rastlanmaktadır. Nasa veya çeşitli bilimsel araştırmalar sonucu burçlar sıralaması değiştiği söylense de bu konuda net bir veri sağlanmamaktadır. Yüzyıllar önce çeşitli uygarlıklar tarafından oluşturulan burçlar için ay bazlı tarihler geçerliliğini korumaktadır.

Mezopotamyalılar güneşin gök üzerindeki 12 takımyıldızında izlediği rotayı 360 derecelik döngüde 12 kısma ayırmıştır. Antik Yunanlılar da bu sistemi benimseyerek, mitolojilerinde yer alan hayvanları yerleştirmiştir. Antik Yunanda farklı isimler verilen burçlar sıralaması günümüzde burç kuşağı haline gelmiştir.

12 Burç ve Özellikleri Nelerdir?

Burçlar sıralaması kadar 12 burcun özellikleri de sıklıkla aratılanlar arasındadır. Element ve nitelik açısından da gruplandırılan burçlar, karakteristik özellikleriyle kendilerinden söz ettirmektedir. Mevsimleri esas alan bu astrolojide Koç burcunun öncü kabul edilmesindeki neden ilkbahar mevsiminin Koç burcuyla başlıyor oluşudur. Bu da bu burca liderlik ve öncü özellikler yüklemektedir.

Koç burcundan sonra ise Boğa burcu gelmektedir. Boğa burcunun denk geldiği mevsim sabit yaşandığı için Boğa burçları da sabit grupta yer almaktadır. Boğa burcunu takip eden burç ise İkizlerdir ve bu burç mevsim değişikliğine denk geldiği için değişken grupta yer alır. Nitelikler doğrultusunda burçların belirgin özellikleri şu şekildedir:

1 – Ateş Burçları

Ateş elementine sahip burçlar Koç, Aslan ve Yay’dır. 21 Mart- 20 Nisan Koç burcu, 23 Temmuz- 23 Ağustos Aslan burcu, 23 Kasım- 21 Aralık ise Yay burcudur. Bu üç burç her ne kadar aynı elemente sahip olsa da özellikleri ve değişkenlik nitelikleri birbirinden ayrılmaktadır. Örneğin Koç burçları için Pembe Kuvars taşı faydaları önemliyken Yay ve Aslan burçları için uğurlu taşlar bile değişebilmektedir. Kısaca Ateş grubu burçlarının özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Aslan burçları, sabit etkili bir ateş burcudur. Aslan burçları için ego ve kibirden söz edilse de Aslan burçları oldukça özgüvenli bir burçtur. Özgüveniyle kendine hayran bırakan Aslan burçları, zarafete ve sadakate de önem vermektedir. Gururlu bir yapısı bulunan Aslan burçları sevdikleri için her şeyi yapabilecek kapasitededir.
 • Koç burçları, öncü burç olmasının yanında astrolojideki ilk burç olma özelliğini de taşımaktadır. Koç burçları sinirli olarak adlandırılsa da duygularını yoğun yaşayan kişiliklerdir. Sevdiklerine karşı aşırı sahiplenici olan Koç burçları, kendi doğrularına oldukça güvenmektedir. Oldukça cömert ve yumuşak kalpli olan Koç burçları dışarıdan soğuk ve ketum olarak değerlendirilebilmektedir.
 • Yay burçları, ateş grubu içerisinde değişken niteliktedir. Marjinallik ve entelektüellik konusunda usta olan Yay burçları, kaliteli bir hayat anlayışına sahiptir. Yüzeysel ilişkiler kurmaya daha yatkın olan Yay burçları, samimi bulduğu kişilere karşı derin bağlar kurmak istemektedir. Hayatındaki insanlara karşı şefkatli ve anlayışlı yaklaşan Yay burçları için samimi ve saygılı duygular her daim ön planda yer almaktadır. Eğlenceli bir kişiliğe sahip Yay burçları, mantıklı bakış açısı ile çevresindekilere önderlik edebilmektedir.

2 – Hava Elementine Sahip Burçlar Sıralaması ve Özellikleri

Pembe kuvars bileklik tercihleri ile dikkat çeken hava elementli burçlarda ise Terazi, İkizler ve Kova burçları yer almaktadır. 21 Mayıs- 21 Haziran İkizler burcu, 24 Eylül- 23 Ekim Terazi burcu, 21 Ocak- 19 Şubat ise Kova burcunu kapsamaktadır. Hava elementine sahip burçlar da tıpkı ateş grubu burçları gibi birbirinden ayrı özelliklere sahiptir. Hava elementi burçlar sıralaması ve özellikleri de şu şekildedir:

 • Terazi burçları, hava grubu içerisinde öncü niteliğe sahiptir. Güzellik ve estetiği ön plana alan Terazi burçları renkli ve uyumlu kişiliklerdir. Hayatındaki insanlara karşı samimi duygular ve kalıcı bağlar kurmaya çalışan Terazi burçları, uyumlu kişiliklerdir. Terazi burçların taşları da genel anlamda Terazi burçlarının özelliklerini desteklemektedir.
 • İkizler burçları da değişken nitelikte bir burçtur. Genellikle tutarsız olarak adlandırılan İkizler burçları, samimiyetsiz duygulardan uzaktır. Yakın çevresindeki kişilere olumlu enerjiler sağlayan İkizler burçları oldukları ortamlara renk ve neşe katmaktadır.
 • Kova burçları, sabit etkili bir hava elementi burcudur. Mantığı ilk sıralarda yer alan Kova burçları, ikili ilişkilere temkinli yaklaşmaktadır. Güven duygusunu zor kazanan Kova burçları samimi olduğu kişilere karşı destekleyici ve koruyucu kişiliğe bürünmektedir.

3 – Toprak Grubu Burçları Hangileridir?

Toprak grubu ise Oğlak, Başak ve Boğa burçlarını bünyesinde barındırmaktadır. 22 Aralık- 20 Ocak Oğlak burcu, 24 Ağustos- 23 Eylül Başak burcu, 21 Nisan- 20 Mayıs ise Boğa burcu olarak belirlenmektedir. Toprak grubunun özellikleri ise şunlardır:

 • Boğa burçları, sabitliğiyle bilinmektedir. Yemeğe olan düşkünlüğü ile nam salan Boğa burçlarının iştahları oldukça açıktır. Damak tadı ve kaliteli yemekten anlayan Boğa burçları için dostluk kavramı da önemlidir. Yemeğe olan yaklaşımını sevdiklerine de uygulayan Boğalar, sevecen ve anaç yapılarıyla arkadaşlarının yaşamını kolaylaştırmaktadır.
 • Başak burçları, değişken nitelikli bir toprak grubu burcudur. İşkolik ve disiplinle ünlenen Başak burçları, sistematik bir kişiliğe sahiptir. Detaycı ve gözlemci yapıları sayesinde hayat akışını belirli planlar çerçevesinde idame ettirmektedir. Dürüstlüğün ve saygının her şey olduğunu düşünen Başak burçları, iyimser bakış açısıyla çevresindekilere her daim destek olmaktadır.
 • Oğlak burçları, toprak grubunun öncü nitelikli burcudur. Dışarıdan bakıldığında ketum olarak adlandırılan Oğlak burçları, herkesle ilişki kurmayı sevmezler. Samimi ve kompleksiz yaklaşan kişilere karşı oldukça sıcakkanlı olan Oğlak burçları, koruyucu ve yönlendirici bir kişiliğe sahiptir.

4 – Su Elementli Burçlar Sıralaması

Yengeç, Balık ve Akrep burçlarının içeren su grubu ise astrolojideki son elementtir. 22 Haziran- 22 Temmuz Yengeç burcu, 20 Şubat- 20 Mart Balık burcu, 24 Ekim- 22 Kasım ise Akrep burcu olarak kabul görmektedir. Burçlar sıralaması olarak ele alındığında su elementi burçlarının özellikleri şu şekildedir:

 • Yengeç burcu, öncü niteliğiyle kendinden söz ettirmektedir. Anaçlığı ve duygusallığıyla bilinen Yengeç burçlarının hisleri de oldukça kuvvetlidir. Yengeç burcu doğal taşı ve çeşitli desteklerle Yengeç burçları duygularını kontrol altında tutabilmektedir. Ancak ilişkilerinde fazla fedakâr davranan Yengeçler, iyi niyetleri suistimal edildiğinde araya mesafe koyabilen bir yapıya sahiptir.
 • Akrep burçları ise sabitliğiyle bilinmektedir. Aura ve derin bakışlarıyla kendini her yerden belli eden Akrepler oldukça derin kişiliğe sahiptir. Akrep burçlarının takıntılı bir kişiliğe sahip olduğu söylenebilir ancak bu takıntı sevdiklerini koruma içgüdüsünden kaynaklanmaktadır.
 • Balık burçları ise değişkenliğiyle kendini belli etmektedir. Hayalperestliğiyle kendini belli eden Balık burçları duygularını derin bir şekilde yaşamaktadır. İç dünyasında kolayca belirsizlik yaşayan Balık burçları, sevdiklerine karşı son derece verici bir karakterdir.

Sık Sorulan Sorular

Burçlar sıralaması içerisinde yer edinen 12 burç asırlardır merak edilmektedir. Gerek kişilik özellikleri gerekse belirgin özellikleri açısından bütün burçlar araştırma konusu oluşturmaktadır. Tabii ki doğum haritası da karakter özellikleri açısından etkilidir ancak burçlar sıralaması hakkında sık sorulan sorular şu şekildedir:

En Zengin Burç Hangisi?

Astrolojide çalışmayı ve disiplini seven Oğlak ve Başak burçları, hayatlarını bolluk ve bereketle sürdürmektedir.

En Güçlü Burç Hangisi?

En güçlü burçlar sıralaması içerisinde Aslan ve Koç burcu yer almaktadır. Ateş grubu ve astroloji içerisinde iki güçlü karaktere sahip olan bu burçlar ruhsal ve fiziksel açıdan güçlü konumdadır.

En Havalı Burç Hangisi?

Hava ve aura söz konusu olduğunda Aslan ve Akrep burçları zirveyi paylaşmaktadır. Bulundukları ortamda kişileri kendine çeken bu iki burç havalı görüntüleri ve yaşantısıyla dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

En Sakin Burç Hangisi?

En sakin burç sıralaması ise genellikle hava grubu burçlarını işaret etmektedir. Pembe kuvars kolye  tercihinde çok bulunan bu burçlar Terazi, Kova ve İkizler burçları nispeten daha sakin bir kişiliğe sahiptir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu