Gündem

Damperli Kamyon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Damper, mal taşımak için kullanılan bir kamyonun gövdesini kaldırmak ve indirmek için kullanılan mekanizmanın adıdır. Damperli kamyonlarda gövde arkadan araca menteşelidir. Bir hidrolik sistem kutuyu önden yukarı doğru iter. Bu sistem ayrıca aracın sarsılmasını önlemeye yardımcı olur. Kamyonlarla taşınan yükler, damperli kamyonlar sayesinde kolayca boşaltılır. Bu sisteme sahip araçlara damperli kamyon denir.

Damperli kamyon denilince ilk akla gelen ağır yük taşıyan araçlardır. Ancak iş amaçlarına göre yandan boşaltma özelliğine sahip damperli kamyonlarla da karşılaşmak mümkündür. Ülkemizde inşaat sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte damperli kamyonların ağırlıklı olarak inşaat işleri için gerekli malzemeleri taşıdığını görüyoruz. Çünkü kum, çakıl, kırmataş gibi inşaat malzemelerinin taşınmasında damperli kamyonların kullanılması hem maliyeti hem de nakliye hızını artırmaktadır. Kullanılan ağır damperli kamyonlar, birçok farklı amaca göre farklılaştırılmış. Örneğin ince yapılı yükle role. kaya tipi yükler için in farklı damperler kullanmak gerekir.

Damperli Kamyon Çeşitleri

Taşınan malzemeye bağlı olarak farklı damperli kamyon seçenekleri mevcuttur. Damperli kamyon seçimi, malzemenin daha az veya daha hafif olması, yüklenmesi ve boşaltılması kolay olması durumu göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Aynı zamanda damperli kamyonları düşünürken kamyonun manevra yapmasını istediğiniz alanın uygunluğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Güvenilir Mercedes kamyonları piyasada en tercih edilen segmentlere sahiptir. Genel olarak çeşitleri şöyledir.

Damperli Kamyon Nedir
Damperli Kamyon Nedir

Araç üstü damperli kamyon çeşidi: İnşaat, yol yapımı ve hafriyat işlerinde popüler olan en temel damperli kamyon çeşididir. Genişlik 2550 mm, uzunluk 5000 ila 6500 mm arasındadır.

Küvet tipi damperli kamyon çeşidi: Hacimli ve derin olan bu damperli kamyon çeşidi, içinde bulundukları kabın şekline benzeyebilecek ve ince malzemeleri taşımak için uygun olan damper çeşididir. Bu nedenle kum, çakıl, asfalt gibi malzemelerin taşınmasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Genişlik 2550 mm, uzunluk 6700 mm – 8000 mm.

Kaya tipi damperli kamyon çeşidi: kayalar ve büyük taşlar gibi büyük ve ağır malzemeleri taşımak için piyasaya sürülmüş damperli kamyonlardır. Hem üretim malzemeleri hem de hareketlilik açısından güçlü olması gerekir. Bu amaçla üretilen özel damperlerin genişliği 2550 mm, uzunluğu 6700 mm – 8000 mm.

Dev kaya tipi damperli kamyon çeşidi: Kaya ve taş gibi sert ve ağır malzemelerin taşınmasında tercih edilen damper modelidir. Bu malzemeleri yüklerken oluşabilecek darbelere dayanabilecek sağlamlıkta imal edilirler. Genişlik 3600 mm, uzunluk 8000 mm – 8500 mm.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu