Fiyatı Nedir?

Depreme Dayanıklı Konteyner Evler, Konteyner Ev Fiyatları 2024

Deprem yeryüzünde meydana gelen en büyük doğal afetlerin başında geliyor. Depreme neden olabilecek fay hatlarının üzerindeki yeni veya eski betonarme yapılar; sefer tası gibi iç içe geçerek evlerdeki insanları öldürüyor. Kolonların kirişlerden daha zayıf olduğu yapılarda sefer tası şeklinde iç içe çökme görülüyor. Kolonları sağlam kirişleri zayıf olan yapılarda ise tavanın çökmesi söz konusu oluyor. Her durumda deprem; 6 ve üzerindeki şiddette büyük can ve mal kayıplarına neden oluyor. Ancak depremler sadece Türkiye’de olmuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Fukuşima nükleer santralini infilak ettiren ve Tsunamiyi tetikleyen deprem 9 şiddetindeydi. Türkiye’de 6 şubatta meydana gelen 2 deprem 7.4 ve 7.6 şiddetinde idi ve on binlerce cana mal oldu. Bu felaket; betonarme yapıların güvenirliliğini sorgulamamıza yol açtı. Gerçekten de betonarme yapılara alternatif, daha pratik daha ucuz ve öldürmeyen evler olan Konteyner evler depreme karşı betonarme yapılara göre bir alternatif olabilir mi?

Depreme Karşı Konteyner Evler

Depreme Karsi Konteyner Ev
Depreme Karsi Konteyner Ev

Depreme dayanıklı konteyner evler, deprem riski olan bölgelerde yaşayan insanlar için kalıcı konut çözümleri sunan yapılar olarak kullanılabilir. Bu evler, şu anda ABD’nin birçok eyaletinde kullanılıyor. Çelik yapılar da aynı güvenliği sağlıyor. Konteyner tip evler önceden üretilmiş ve tasarlanmış çelik konteynerlerden yapılmıştır ve bu nedenle dayanıklı ve sağlamdır.

Depreme Dayanıklı Konteyner Evler

Konteyner evler, hızlı bir şekilde kurulabilen önceden üretilmiş yapılar olduğu için acil durumlarda hızlı bir şekilde kullanılabilirler. Konteyner evler modülerdir ve ihtiyaçlara göre değiştirilebilirler. İhtiyaçlar değiştikçe, konteynerler çıkarılabilir veya eklenerek evin boyutu ve şekli değiştirilebilir. Konteyner evler çelikten yapıldığı için dayanıklıdır. Bu nedenle, deprem gibi doğal afetlerde hasar riski daha düşüktür. Konteyner evler, geleneksel yapıların inşasından daha ucuzdur. Bu nedenle, deprem riski olan bölgelerde yaşayan insanlar için uygun fiyatlı bir konut seçeneği olabilir. Konteyner evler geri dönüştürülebilir çelikten yapıldığı için çevre dostudur.

Depreme Dayanikli Konteyner Ev
Depreme Dayanikli Konteyner Ev

Konteyner evlerin yalıtım sorunu da yoktur. Taş yünü ile tam bir izolasyon sağlanabilir. 3m x 7m boyutlarındaki her bir konteyner, ev sahibi olacak kimsenin isteğine göre şekillendirilebilir. Örneğin isteyen müşteri 4 tane konteyneri yan yana koyarak 12m x 7m bir alanda oturabilir. Ya da isteyen 5 tane konteyneri yan yana koyarak işi abartabilir. En pratik olanı 3 tane modülü yan yana koyarak 9m x 7m= 63 metrekare daire oluşturmaktır.

Depreme Dayanıklı Konteyner Ev Fiyatları

Konteyner evler müşterinin isteğine göre kapı pencere yalıtım, banyo mutfak dizaynı düzenlenerek özelleştirilebilir. Günümüzde bir dairenin 1 milyon liraya satıldığı düşünüldüğünde konteyner evlerin çok daha ucuz olduğu görülebilir. Bir konteyner içi boş olarak 27 bin liraya alınabilir. Bu yapıları evlere dönüştüren firmalar, kar payını koyarak iki veya 3 kat daha pahalıya mal edebiliyorlar. Ancak siz içi boş konteyner satın alarak altını da düz bir zemin olarak hazırladıktan sonra tüm işçiliğini beğeninize göre yaptırabilirsiniz.

Depreme Dayanikli Konteyner Ev Fiyatlari
Depreme Dayanikli Konteyner Ev Fiyatlari
İçi boş Konteyner fiyatı 2 adet toplam 6x7m= 42 metrekare  46.000 TL
Anahtar teslim konteyner fiyatı 42 metrekare90.000-120.000 TL
1 Adet içi boş 3x7m çelik konteyner23.000 TL
Depreme Dayanıklı Konteyner Ev Fiyatları

Depreme Dayanıklı Konteyner Evler Öldürmez

  • Kalın kirişlerin altında nefessiz kalarak yardım beklemektense tek katlı veya 2 katlı konteyner evler, çelik yapılar, prefabrik evler yaptırmak daha güvenlidir.
  • Bu tür yapıların ömrü düzenli bakımla 50 yıldır
  • Konteyner evler depremde sefer tası gibi çökmezler
  • Konteyner evler yer değiştirebilir, taşınabilir, genişletilebilir.
  • Konteyner evler ucuzdur.
  • Konteyner evler hızlı kurulur hızlı kaldırılır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu