Sağlık

İnsülin Direnci Nedir Belirtileri ve Önlemi

İnsülin Direnci Nedir

 İnsülin direnci, vücudumuzdaki şekeri kontrol etmek için salgılanan insülinin etkisini göstermesindeki zorluktur. Bu durumda normal halde vücut şekeri bir ünite insülin ile kontrol edilirken, insülin direnci olan hastalarda vücut iki üç ünite insülin salgılamak zorunda kalır. İnsülin direnci vücutta ihtiyaç fazlası insülin salgılanmasına neden olur.

İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir

İnsülin direncinin belirtileri, tatlı krizlerine girme , unlu ve nişastalı besinlerini aşiri çok isteği, daha sık ve çabuk acıkmak, gece yemek isteği, yemeği hızlı yemek, yemek yedikten sonra aşırı terleme ve uyuklama hissi , Vücutta halsizlik, yorgunluk, çarpıntı halleri acıkınca sinirli olma durumları, açlıkta ve yemek sonrasında konsantrasyon bozulmaları, unutkanlık halleri, sabah yorgunluğu, baş ağrıları, ödem ve şişmedir.

İnsülin Direnci Nasıl Teşhis Edilir

İnsülim Direnci Teşhis için sabah aç karna kan tahlili yaptırmanız yeterlidir. Analizlerde açlık insülininin 5 ten hatta 10 dan fazla olması dikkati çekmelidir. Açlık şekerinin 100 ün üzerinde bulunması da mühim bir işarettir. Mümkünse tokluk şeker ve insülinine bakmakta da fayda vardir. Tokluk insülininin 40 tan tokluk şekerinin 150 den fazla olması uyarıcı olmalıdır.

İnsülin Direnci Nasıl Yönetilmelidir

İnsülin direnci nasıl yönetilmeli, beslenme şekli düzeltilmeli, bunu mutlaka ama mutlaka düzenli egzersiz çalışmaları izlemelidir. Temel prensip olarak meyve şekeri dahil olmak üzere  her türlü şekerden uzak durmak, unlu nişastalı yiyecekleri sofralardan olabildiğince yemeklerimizden uzak tutmak, rafine karbonhidratları mümkünse hiç kullanmamak ekmekten, beyaz pirinçten, kuskustan, fırın pastane ürünlerinden uzak kalmak olmalıdır.
Tatlılara şekerlemelere, bala reçele pekmeze tatlı meyvelere taze sıkılmış olsalar bile meyve sularına, her türlü gazlı gazsız meşrubatlara da yüz vermemek lazım. Prensip olarak yüzde 30 protein yüzde 30 yağ yüzde 40 karbonhidrat içeren bir beslenme planı esastır.
Egzersiz şarttır. Aktivite azlığı en az beslenme yanlışları kadar önemli bir hatadır. Kandaki insülin seviyelerini kontrol altına almak, bedeni insülin patlamalarında rol oynaya bilecek şeker yükselmelerinden korumak için aktif bir yaşam sürmek gerekir.
İnsülin direncinin ilk olarak Vücudumuzda  kalça, bacak ve baldır kaslarından başladığını bildiğimiz için direnci çözmek için bu kaslarımızı sürekli olarak kullanmak gerekmektedir. Bunun için en etkili egzersizin yürümek olduğudur ve insülin direnci olan birinin günde en az 5 bin adım atması  vazgeçilmez kuraldır. Doğru olanı günlük adım sayısını 7500 civarında tutmak, mümkünse 10 bini hedeflemektir.

İnsülin Direnci Hesaplama

Insulin direnci hesaplama formul olarak 8-10 saat aç kalınması sonrası alınan kan şekeri ile açlık insülin düzeyi birbiri ile çarpılarak, 405’e bölünür ve HOMA-IR denilen insülin direnci düzeyi ortaya çıkar.

Insulin Direnci Testi Sağlık Ocağında Yapılır mi

İnsülin direnci testi aile sağlığı merkezlerinde yapilabilir. Bunun haricinde hastanelerin dahiliye bölümlerinde de yapilabilir.İnsülin direnci testi için Kan alınabilecek bir ortam ve incelenecek bir laboratuvar olması yeterlidir.

İnsulin Direnci İlac

İnsülin tedavisinde ilaçlar sıkça kullanılmaktadır ve İlaç kullanımının önemi büyüktür. İnsülin direncini önleyen ilaçlar, şeker tedavisinde de doktorun uyguladığı kullandırdığı ilaçlarla aynidir.

Insulin Direnci Şeker Hastalıgı

İnsülin Direnci Tedavisinde Özellikle genetiğinde şeker hastalığı riski olan hastalarda insülin direnci tespit edildikten sonra ,Hekiminizin doğru tedavisi sonrasında  ile şeker hastalığı da önlenmiş olur.

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu