Para Kazanma

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım? 2023 – Net Bilgi

Yurtdışında Çalışma Başvurusu Nereye Yapılır?

Ülkemizde yaşayan gençlerin çoğunluğunun merak ettiği soruların başında gelen Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?, Sorusu hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Türkiye’den yurt dışına çıkmak isteyenlerin diğer ülkelere iş için gitme konusunda merak ettiği detaylara birlikte bakalım.

Yurtdışında Çalışma Başvurusu Nereye Yapılır?

Ülkemizde işsizlik oranlarının son zamanlarda oldukça fazla olması beraberinde yurt dışına çıkmak isteyen gençlerin olduğunu bizlere göstermektedir.

İŞKUR Aracılığıyla Yurt Dışında Çalışmak

İlk olarak yurt dışına çalışmak istediğiniz zaman bu konuda İŞKUR(1) üzerinden başvuru yaparak sizlerde yurt dışına çıkmanın ilk adımlarını atabilirsiniz. Özellikle de son zamanlarda ülkemizde bu tarz başvuruların artması beraberinde yurt dışına çıkma olayının biraz daha zor olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de eğer farklı bağlantılarınız varsa bu alandan bu yöntemi tercih etmenizi öneriyoruz.

Yurt Disinda Calismak Icin Nereye Basvurmaliyim
Yurt Disinda Calismak Icin Nereye Basvurmaliyim

İŞKUR üzerinden yapılacak başvuruların diğer ülkelerin kamu kurumlarına yönelik olduğunu belirtelim. Yani yurt dışına çıkmak istediğiniz zaman o ülkenin kamu kurumunda çalışmak istiyorsanız.

İŞKUR üzerinden başvuru yaparak sizlerde bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Eğer kamu kurumu değil de özel bir kurumda çalışmak istiyorsanız. Bu sefer İŞKUR üzerinden başvuru yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Öncelikli Olarak Yurt Dışında Çalışmak İçin İyi Bir Araştırma Yapın

Bu konuda internet ortamını kullanarak gitmek istediğiniz ülkenin iş pozisyonları hakkında kısa bir bilgi alabilirsiniz. Özelikle de artık internetin gelişmesiyle birlikte yurt dışında iş pozisyonları kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bunun içinde size en uygun olan pozisyonu bulduktan sonra, o ülke de bu pozisyonda çalışan. Türk vatandaşları ile iletişime geçerek bu konuda daha detaylı bir bilgi alma şansınız bulunmaktadır. En azından barınma, yiyecek – içecek ve diğer yaşam durumları hakkında fiyat bilgileri. Alarak bu konuda daha sağlıklı adımlar atmanız gerekecektir.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Uygun Pozisyona Başvuru Yapın

Hangi ülke de çalışmak istediğinize karar verdikten sonra o ülkenin şartlarına uyup uymadığınızı başvuru yaptığınız internet ortamı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sizlerden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde sistem üzerinden göndermeniz ve sizlerden istenen bilgileri doğru ve başarılı bir şekilde girdikten sonra sistemin sizlere bir şekilde geri dönüş yapacağını belirtelim.

Firmaya yapmış olduğunuz başvurudan sonra olumlu geri dönüş olması halinde yapmış olduğunuz başvuru bilgilerinin. Doğru olmaması durumunda başvurunuzun geçersiz olacağını belirtelim.

Yurt Disinda Calismak Icin Uygun Pozisyona Basvuru Yapi
Yurt Disinda Calismak Icin Uygun Pozisyona Basvuru Yapi

Başvurunuzu yaptıktan ve olumlu bir sonuç aldıktan sonra başvuru yapmış olduğunuz firmanın sizlere göndermiş olduğu mektubun sizlerin yurt dışına çıkış bileti olduğunu unutmayınız. Çoğu kişinin bu konuda elçilikler üzerinden başvuru yapılıyor gibi bir algıya kapıldığını ancak bu durumun artık bu şekilde olmadığını belirtelim. Bundan 30-40 yıl öncelerinde elçilikler üzerinden kabul gören bu sistemin artık büyük oranda internet üzerinden alınan başvurulardan geçtiğini belirtelim.

Bu yüzden de mutlaka ama mutlaka internet üzerinden sizlere uygun olan pozisyonlara başvuru yaptıktan sonra
firmanın sizleri kabul etmesinden sonra göndereceği maili veya mektubu beklemek Yurt Dışında
Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım? Sorusunun en net cevabı olacaktır.

İnternet ortamında çok sayıda yurt dışı iş imkanları başvurusu olduğunu ve bunu kolayca yapmak için
mutlaka ama mutlaka iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Hatta gideceğiniz ülkenin dilini
bilmeniz de sizler açısından son derece önemli bir detay olmaktadır.

2/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu