Faydalı Bilgiler

Kıbleyi Bul – Programsız Uydudan Kıbleyi Bul 2022

Kıbleyi Bul sorusu namaz kılmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biridir. Misafirlikte veya dışarıda namazları kaçırmak istemiyorsanız, bulunduğunuz yerde kıbleyi kolayca bulmanız önemlidir. Farklı uygulama ve yöntemlerle kıble yönünü kolayca bulunmaktadır. Bundan önceki yazımızda Cep Telefonu İle Kıble Yönü Bulma dan bahsetmiştir. Programsız Uydudan Kıbleyi Bulmak için farklı yöntemlere ise bu yazımızda değineceğiz.

Namaz kılmak için en önemli noktalardan biri de kıbledir. Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Kâbe yönüne Kıble denir. Kıble yön demektir. Kıbleye yönelmek namazın şartlarından biridir. Bu nedenle namaz kılmak için kıblenin tam olarak hangi tarafta olduğunu bilmemiz gerekir.

Kıble Nedir?

Kıble” kelimesi Arapçadan gelmektedir; “secde yeri” anlamına gelir. Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri yer kıbledir. Kıbleye yönelmek namazın şartlarından biridir. Kıble yönünde namaz kılmak, namazın sağlığı için çok önemlidir. Bu yazımızda Kıbleyi Bul 2022 hakkında net bilgiler aktaracağız.

Kibleyi Bulma
Kibleyi Bulma
 • Kıble, Türkiye’nin güneyi ile güneydoğusu arasında yer alır. Kıbleyi bul işlemi için birçok yöntem kullanılmaktadır.

Kıbleyi Bul – 2022

Yeni bir evde veya misafirlikte kıble yönünü bulmak için bazı yöntemler var. Misafirlik veya yeni evde namaz kılmak için kıble yönü bulucu ile kıble neresi, kıbleyi gösteren pusula hakkında bilgiler alt kısımda maddeler halinde yer almaktadır.

Kible Yonu
Kible Yonu
 • Kıbleyi bulmanın ek kolay yollarından biri camilere bakarak kıbleyi bulmaktır. Minare kapıları kıbleyi gösterir.
 • Pusula iğnesi (kırmızı iğne) her zaman kuzeyi gösterdiği için bulunduğunuz yere göre kıble yönünü tahmin etmek mümkündür.
 • Cep Telefonu ile Kıble Yönü Bulma,
 • Programsız Uydudan Kıbleyi Bul

Programsız Uydudan Kıbleyi Bul 2022

Kıble yönünü bulmanın birçok yolu vardır. Bu yazımızda sizlere Programsız Uydudan Kıbleyi nasıl bulacağınızı anlatacağız.

Güneş ile Kıble Bul

Güneş ile kıble bulma yönteminde güneşin doğudan doğup batıdan battığını biliyoruz. Yani öğle vakti sağ elimizi güneşe uzatırsak, sol tarafımız batıya, önümüz kuzeye, arkamız güneye bakmalıdır. Türkiye’de kıble güney ile güneydoğu arasında 23 derecelik bir açıyla belirlendiği için kıbleyi bu yönde bulabiliriz.

Programsız Uydudan Kıbleyi Bulma

Programsız uydudan kıble bulma yöntemi için öncelikle telefonunuzda internet bağlantınızın olması gerekir. Bu nedenle mobil veri açık olmalıdır. Daha sonra aşağıdaki adımları takip ederek herhangi bir program yüklemeden kıble yönünü bulabilirsiniz.

Diyanet Kıble Bulma

Programsız uydudan diyanet Kıble Bulma için; https://namazvakitleri.diyanet.gov.tr/tr-TR/kible adresini ziyaret edin.

Cep Telefonu ile Kıble Yönü Bulma

Evde veya iş yerinde kıble yönünü belirlemenin en kolay ve en çok tercih edilen yollarından biri de internet üzerinden yapılan uygulamalardır. Cep telefonu uygulamalarıdır. Kıble yönünü belirleyen uygulamaları telefona indirerek bulunduğunuz yerin kıble yönü kısa sürede ve kolayca belirlenmektedir.

Cep Telefonu ile Kible Yonu Bulma
Cep Telefonu ile Kible Yonu Bulma

En çok tercih edilen kıble bul uygulamaları;

 • Muslim Asistant
 • Kıbleyi bul,
 • Yüzde yüz kıble bul,
 • Kıble yönü bulma,
 • Muslim Pocket
 • Kıble Yönü Bulma Pusulası, Diyanet Namaz Vakitleri

Cep Telefonu Pusula Nasıl Kullanılır?

Kıble Bul 2022 Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri ‘ne gidin ve Konum Servislerini açın. Pusula ‘ya ve ardından Uygulamayı kullanırken dokunun. Bu kadar.

Evde Kıbleyi Bul

Evde namaz kılma için kıble yönünü bilmiyorsanız bunun en kolay yolu pusula ile kıble yönünü bulmaktır. Türkiye’de kıble, güneyden doğuya, güney ve güneydoğu yönlerinde 23 derecelik bir açıdadır. Ayrıca Evde pusula yoksa internet üzerinden bir uygulama indirilerek kıble yönü belirlenmektedir.

 • Kıble ne tarafa bakıyor?

  Kabe ülkemizin güney tarafındadır. Tam konumu güneydoğudur. Bu durumda kıbleyi bulmak için güneye bakmak gerekir. Kıble güneye bakar.

 • Cami ile kıble nasıl bulunur?

  Cami şeriflerine veya minare kapılarına bakarak kıble yönünü bulabiliriz. Çünkü minarelerin kapıları her zaman güneye (kıbleye) dönüktür. Bizim için kıble yaklaşık olarak güneyi gösteriyor.

 • Kıble yönünü bilmiyorsak ne yapmalıyız?

  Kıblenin yönünü bilmeyen, bilen var mı diye sorar, yoksa araştırır; Edindiği bilgi veya kanaate göre namazını kılar. Namazı bitirdikten sonra hata yaptığını anlarsa namazı sahihtir.

5/5 - (1 vote)

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu