Sağlık

Lejyoner Hastalığı Nedir? Lejyoner Hastalığı Nasil Bulaşır?

Lejyoner Hastalığı Nedir?,Lejyoner Hastalığı Nasil Bulaşır?,Lejyoner hastalığı klima,Lejyoner Hastalığı Risklerini Azaltmak İçin Yöntemler nelerdir hepsi bu yazımızda yer almiştir.

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner Hastalıgı Nedir? Lejyoner hastalığı, Legionella pneumophila(Akciger Enfeksiyonu) ’nın neden olduğu, sık görülmeyen ancak belirli risk grupları için tehlikeli, ağırlıklı olarak (pnömoni) diger adiyla zatüre  ile seyreden bir hastalıktır. Hastalık, suda bulunan Legionella bekterisinin aerosolize (Şıkıştırmak veya İçermek Anlamı) olması ve kontamine(hastalık etkeni bulaşmış kişi )   basınçlı gaz, maddeleri dışarıya doğru püskürtmek ve O Maddeleri solunmasıyla kişiye bulaşır. Lejyoner Hastalıgı bakterileri doğal sularda bulunan mikroorganizmalardandır.

Lejyoner Hastalıgı Genelde Kapalı ortamlardaki klimalarla çalışan insanlara uzmanlar uyarıda bulundu .Sulak ortamda artan lejyoner virüsü Klima,Duş baslıgı gibi ortamlarda yaşamaktadir.Bu alanların sık sık temizlenmesi gerekmektedir.Aksi taktirde Lejyone virüsü tehlikeli hastalıklara neden olmaktadir.

Lejyoner Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Legionella bakterileri doğal sularda bulunan mikroorganizmalardandır. Türkiyenin hemen, hemen her yerinde göl, nehir, bataklık, kaplıcalar gibi su kaynaklardan Bulaşan Lejyoner virüsü. Toprak örneklerinden Bir kaçi ; kuyu suları, gübre, kanalizasyon içeriği ve okyanus kıyılarından Legionella’ lar  izole edilmiştir. Legionella’lar insan yapımı su sistemlerinde de yaygın bir şekilde gösterilmiştir. Su sıcaklığı uzun süre 25-55 0C arasında kaldığında Legionella ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. Güçlü bir su akışı varsa  bakterilerin üremesini, ve çogalmasını  engelleyebilir, ancak bu akış tüm sıcak su sistemi boyunca sabit olması gerekmektedir eger su hızı sabit degilse , suyun durgun olduğu bölgelerde ölü boşluklar meydana gelir. Ölü boşluklar bakterinin yerleşmesini kolaylaştırarak riski artırır.

Lejyoner Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kontamine(Mikroplu) bir su kaynağı yoksa Lejyoner hastalığı Büyümez. lejyoner Hastalıgının Virüsü akciğerlere ulaşmasında iki yol olduğu Bilinir. En Yaygın olarak bilinen yol, solunum havasına çevresel kaynaklardan yayılan klima Duş baslıgı gibi , sprey nemlendirme cihazları, (Halk Adiyla Bilinen  Zatüre )Legionella  Dogal kaynaklardan içeren su aerosollerinin solunmasıdır. Diğer önemli bulaşma yolu ise , Legionella içeren suyun aspirasyonu sonucu orofarinkse solunum sistemine yerleşmiş bakterinin solunum yollarına geçmesidir. İnsandan insana bulaşma olasiligi  yoktur.

Lejyoner Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lejyoner hastalığının Bulaşma periyodu 2-10 gün olmakla birlikte birçok vakada 5-6 günden sonra semptomlar ortaya çıkabilir.

 1. Hastalık erken dönemde ciddi bir gribal enfeksiyon şeklinde başlaya bilir
 2.  Yüksek Ateş
 3. Kuru öksürük,
 4. Baş ağrısı,
 5. Yorgunluk,
 6. İştahsızlık,
 7. Solunum sıkıntısı,
 8. Kas ve eklem ağrıları
 9.  Bulantı,
 10. Kusma,
 11. Mental konfüzyon ve
 12. Renal yetmezlik gelişebilir.

Lejyoner Hastalığı kalıcı mıdır?

Lejyoner Hastalığı kalıtsal değildir.veya Lejyoner Hastalıgının Herhangi bir kalıcılıgı yoktur.

Lejyoner Hastalığı Risk Faktörleri nelerdir?

Bagışıklık Sistemi Zayif olan Hastalarda daha cok rastlanmaktadir lejyoner hastalıgı  Normal bağışıklık sistemine sahip sağlıklı kişiler etkilerine maruz kalsalar bile çoğu kez Lejyoner virüsü  gelişmemektedir. Bu hastalıga Erkekler kadınlardan daha çok etkilenmektedir.

Aşağıda yer alan faktörler hastalık riskini  arttırmaktadır. Bunlar;

 • Sigara Kullanımı
 • Alkol kullanımı ve bagımlılıgı
 • Kronik Akciğer hastalısı
 • İleri yaş (50 yaş ve üstü)

Lejyoner Hastalığında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erken Tanı konuldugunda  antibiyotik tedavisi alanlarda genellikle 3-5 günde semptomlarda iyileşme gözlenebilmekle beraber antibiyotik tedavisi 10-14 gün devam ettirilmelidir.

Emziren Kişilerin Hasta Olması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

İnsandan insana bulaş gösterilmediği için herhangi bir önlem alınmasına gerek olmamakla berber uygun tedavi için mutlakEn yakın bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

 

Gncbilgi Editör

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu