Gündem

Android Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

Android uygulama gizleme nasıl yapılır sorusu, Android işletim sistemlerine sahip kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Bu işlem uygulama gizleme, uygulama kilitleme veya uygulama şifreleme olarak biliniyor. Uygulama gizleme işlemi yapan çeşitli program ve uygulamalar da var ancak Android cihazlarda artık uygulama gizleme işlemini direkt olarak, uygulama olmadan yapmak mümkün hale geldi.  

Android Uygulama Gizleme
Android Uygulama Gizleme Yolları (2022)

Samsung, Huawei, Oppo, Xioami gibi Android tabanlı akıllı telefonlarda çeşitli uygulamaları gizlemek ve şifreli bir hale getirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Yeni ve eski işletim sistemi sürümlerine sahip cihazlarda, uygulama gizleme yöntemi farklılık gösterebilmektedir.  

Eğer “Yeni Android uygulama gizleme yöntemi” alanında verilen adımlar cihazınızla uyuşmuyorsa, hemen altındaki “Eski Android uygulama gizleme yöntemi” başlığına göz atabilir veya en alttaki “Android uygulama gizleme programları” başlığından ihtiyacınıza uygun bir program seçimi yapabilirsiniz. 

Yeni Android Uygulama Kilitleme Yöntemi  

Android cihazlarda uygulamaları kilitlemek için telefonun kendi ayarlarıyla işlem yapabilmek mümkündür. Bu yöntem herhangi bir uygulama indirmeyi gerektirmez. Yeni Android sürümlerine sahip cihazlar için ücretsiz uygulama kilitleme yöntemi adım adım aşağıdaki gibidir; 

  1. Öncelikle, telefonun Ayarlar alanına giriş sağlayalım. 
  1. Ayarlar alanında Biyometrik Veriler ve Güvenlik seçeneğini bulalım.  
  1. Biyometrik Veriler ve Güvenlik alanında, “Güvenli klasör” şeklinde bir seçim görünecektir.  
  1. Güvenli klasör seçildiğinde cihaz sahibinden bir şifre, PIN ya da ekran kilidi oluşturması istenir. Şifre belirledikten sonra uygulama kilitlemek için eğer cihaz destekliyorsa parmak izi de ayarlanabilir. 
  1. Son aşamada, uygulamalar alanında güvenli klasöre ait bir simge belirecektir. Bu simgeye tıklayıp giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımdaki “+” butonu üzerinden kilitlenmesi istenen uygulamalar eklenebilir.  

Eski Android Uygulama Gizleme Yöntemi 

Eski sürümlere sahip Android cihazlarda ise programsız uygulama gizleme işlemi için farklı adımlar takip edilir. Her işletim sisteminin ve her işletim sistemi sürümünün ayarları aynı değildir. Bu nedenle daha eski sürümlere sahip olanlar aşağıdaki adımlar aracılığıyla rahatlıkla cihazlarında programsız uygulama gizleme işlemi yapabilirler; 

  1. Uygulamaların listelendiği kısma geldikten sonra, burada sağ üst kısımdaki üç noktaya tıklayalım. 
  1. Ardından önce “Ayarlar” seçeneğine tıklayalım. Bu kısımda “Uygulamaları gizle” seçeneği görülecektir.  
  1. Gizleyeceğimiz uygulamaları bulup seçtikten sonra “Tamam” seçeneğiyle devam edelim. 
  1. Son aşamada bu ekran kapatıldığında uygulamaları gizleme işlemi tamamlanmış olacaktır.  

Ücretsiz Uygulama Şifreleme Programları (2022) 

Android cihazların kendi sunduğu ücretsiz uygulama şifreleme ayarlarının yanı sıra, Google Play mağazası üzerinden indirilecek programlarla da cihazda bulunan uygulamalar için uygulama şifreleme yapılabilmektedir.  

Google Play resmi Android mağazası olsa da buradan yüklenecek programların “%100 Güvenli” olduğu konusunda hiçbir iddia yoktur. Aşağıdaki programlar en iyi uygulama şifreleme programları olarak tavsiye edilse de, kişisel veri güvenliğinizi sağlamayı ihmal etmemek yararınıza olacaktır. Ücretsiz uygulama şifreleme programları için tavsiyeler şu şekildedir; 

1. AppLock

AppLock, resmi Android uygulama mağazası Google Play üzerinden indirilebilir ve rahatlıkla uygulama şifreleme işlemi yapılabilir. Bu program tamamen ücretsizdir, aynı zamanda en çok kullanılan uygulama gizleme programları arasındadır.  

2. Norton Secure: AppLock 

Norton Secure tarafından sunulduğu bilinen popüler bir uygulama şifreleme programıdır. Listenin ikinci sırasında yer almasının sebebi, Android kullanıcıları arasında en çok tercih edilen ilk sıralardaki güvenli uygulama kilitleme programı olmasından kaynaklanıyor.  

3. AppLock Uygulama Kilidi (SpSoft) 

Tüm programların isimleri aynı olsa da hepsinin kendine göre çeşitli özellikleri, artıları ve eksileri bulunuyor. Yine AppLock ismiyle sunulmuş, SpSoft’a ait bir uygulama şifreleme programı olan “AppLock Uygulama Kilidi” de en çok tercih edilen programlar arasında geliyor. Ücretsiz uygulama şifreleme konusunda bu program, indirme ve tavsiye edilme sayılarına göre listenin son sırasında yer alıyor.  

Android uygulama gizleme tavsiyelerimiz, şu an için bu kadar. Bunun yanı sıra, ilginizi çekerse Android cihazlarınıza Google Play haricinde uygulama indirme yazımıza da şuradan göz atabilirsiniz; Android Dışarıdan Uygulama Yükleme İzni

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu